Mrowisko

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

czw 11 cze, 2015

Witam
Chciałem się dowiedzieć czy istnieje możliwość "przeniesienia" całego mrowiska z warunków naturalnych do hodowli własnej. Chodzi mi o gatunek Lasius niger.
Awatar użytkownika
remik
Posty: 33
Rejestracja: pn 07 paź, 2013

czw 11 cze, 2015

To raczej nie możliwe .... no chyba że znajdziesz niewielką kolonie młodą w jakimś zakamarku ale wątpię , lepiej poczekać trochę jeszcze i bedzie masa królowych , a zawsze poczwarki można podrzucić jak nie chce ci się czekać na robotnice :)
Camponotus vagus
Formica cinerea
Messor barbarus
Lasius fuliginosus
Dziennik [C.vagus]
Pytania do dziennika
→ Dziennik [antmania]
→ Pytania do dziennika[antmania]
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 11 cze, 2015

tak jak kolega remik pisał - poczekaj trochę L. niger to pospolity gatunek i raczej nie ma większego sensu go odławiać.
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

pt 12 cze, 2015

Kiedy tak mniej więcej będę mógł spotkać te królowe? Jeszcze w czerwcu jest szansa?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 12 cze, 2015

L. niger ma zapewne dopiero larwy królewskie, ewentualnie poczwarki dopiero. A ich masowych rójek nie da się przeoczyć, tyle tego łazi, ale w połowie lipca. Teraz z Lasius to brunneus.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
remik
Posty: 33
Rejestracja: pn 07 paź, 2013

pt 12 cze, 2015

Camponotus vagus
Formica cinerea
Messor barbarus
Lasius fuliginosus
Dziennik [C.vagus]
Pytania do dziennika
→ Dziennik [antmania]
→ Pytania do dziennika[antmania]
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

pt 12 cze, 2015

W tej sytuacji mam mały problem. Potrzebuję założyć hodowlę mrówek Lasius niger do prowadzenia obserwacji ich życia, aby na tej podstawie napisać pracę badawczą na Olimpiadę Biologiczną. Na napisanie tej pracy mam czas od maja do września. Na wyhodowanie niezbyt dużej kolonii tych mrówek, aby można było swobodnie je obserwować w takim razie ile potrzeba czasu? Od momentu ich wyhodowania chciałbym je jeszcze tak przez miesiąc obserwować i zastanawiam się czy zdążę to wszystko zrobić do września.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 12 cze, 2015

Po lipcowej rójce nigerów jeśli królowa na spokój i odpowiednie warunki pierwsze robotnice pojawiają się w drugiej połowie września...
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 12 cze, 2015

Mrowiska nie jesteś w stanie wykopać - jedyne co możesz zrobić to kupić kolonię teraz i niedługo podrzucić sporo poczwarek. To jednak nie ma nic wspólnego z prawdziwymi obserwacjami. Późno myślisz nad tym jak to zrobić, skoro już od maja mógłbyś coś obserwować ;) Co w ogóle chcesz ujrzeć/badać?
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

pt 12 cze, 2015

W takim razie kupię kolonię Lasius niger. Gdzie mogę ją zdobyć? Jest mi w stanie ktoś coś zaoferować?
Odnośnie mojej pracy badawczej to skupia się ona nie tyle na obserwacji kolejnych etapów w ontogenezie mrówek, a raczej na obserwacji ich zachowania w różnych warunkach środowiska.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pt 12 cze, 2015

To trochę zabierasz się do tego od pampersa strony. Obserwacje mrówek w formikarium mają niewiele wspólnego z obserwacjami w przyrodzie z uwagi na ograniczony teren furażerowania, brak konkurencji pokarmowej, stałe warunki, nienaturalny pokarm (raz, że miód zastępuje mszyce, a dwa - podawane owady raczej nie odwzorowują diety owadziej w naturze, w szczególności jeśli idzie o jej urozmaicenie) i tak dalej - wiele zachowań mrówek jest nieco wynaturzonych przez sztuczne warunki, a niektórych mrówki w ogóle nie prezentują. Na Twoim miejscu kupiłbym porządną lupę, kalosze, kapelusz i ruszył w teren obserwować mrówki w ich naturalnym środowisku.
Piotrek98
Posty: 15
Rejestracja: czw 11 cze, 2015

pt 12 cze, 2015

Gdzie mogę kupić kolonie mrówek Lasius niger?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 12 cze, 2015

patry090 zrobię Ci reklamę. Sprzedaje nigery.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
ODPOWIEDZ