piasek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

M02S
Posty: 4
Rejestracja: śr 24 cze, 2015

śr 23 wrz, 2015

Witam

Mam kolonie L.niger w ziemi. Ostatnio zobaczyłem że piasek z areny wsypał się do gniazda na jakieś 2cm. Poczekałem kilka dni w nadzieji że mrówki same się wykopią, po około tygodniu wziąłem igłę i przebiłem się przez warstwę piasku do gniazda, po czym odgarnąłem piasek kawałek dalej od otworu. Kilka minut po tej operacji wyszły 2 robotnice, pierwsza(widać było że sporo osłabiona)niechcący utopiła się w miodzie, a druga siedziała przy gnieździe. Następnego dnia rano na arenie nie było żadnej robotnicy, a mrowisko znowu zasypane. Nie wiem, mrówki same to robią?
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

śr 23 wrz, 2015

Małe kolonie niekiedy ograniczają aktywność poza gniazdem do minimum. Kiedy np. są najedzone, to potrafią zabarykadować wejście do gniazda na jakiś czas. Dużą masz tą kolonię? Dużo potomstwa? Mrówki jadły chętnie białko i miód? Jaka temperatura? Wcześniej nie zdarzało się takie zasypywanie? Zawsze dobrze jest zrobić zdjęcie.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
M02S
Posty: 4
Rejestracja: śr 24 cze, 2015

czw 24 wrz, 2015

Mam około 25 robotnic, przez ostatnie 2 tygodnie przed zakopaniem zjadły 3 krople miodu, 1 muchę i 2 owocówki.Takie zakopywanie widzę pierwszy raz. Temperatura w pokoju to jakieś 22 stopnie, w nocy trochę mniej. Formikarium ma otwartą arenę, ziemia jest wilgotna.
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

czw 24 wrz, 2015

Jeśli mrówki zamykają się w gnieździe, to czemuś to służy. Jedyne co można zrobić, to podawać świeże jedzenie na arenę i czekać. Tak musi być. :wink: Jak będą potrzebować, to zwiększą aktywność poza gniazdem.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
M02S
Posty: 4
Rejestracja: śr 24 cze, 2015

czw 24 wrz, 2015

A co z zimowaniem? Od miesiąca nie ma potomstwa, czy to zakopywanie może znaczyć że mrówki już przygotowują się do hibernacji?
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 25 wrz, 2015

M02S pisze:A co z zimowaniem? Od miesiąca nie ma potomstwa, czy to zakopywanie może znaczyć że mrówki już przygotowują się do hibernacji?
Trudno mi to oceniać. Rzeczywiście, brak potomstwa i aktywności na arenie może sugerować, że mrówki chcą spoczynku zimowego. Wydaje mi się jednak, że jeszcze trochę za wcześnie na takie wyhamowanie. Mamy wrzesień (końcówkę), ale u Ciebie braki potomstwa już od miesiąca (sierpień) - środek lata. Temperatury są jeszcze wysokie. Założę się, że u innych kolonie L.niger idą jeszcze pełną parą. :)
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
M02S
Posty: 4
Rejestracja: śr 24 cze, 2015

pt 25 wrz, 2015

Dzisiaj się wykopały, ale na arenę jak na razie nie wychodzą. Myślę że wszystko jest ok. Dzięki za pomoc :D
ODPOWIEDZ