Wścieklica zwyczajna.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

sob 30 lip, 2016

Witam! Nie dawno odniosłem mały postęp z Hurtnicą pospolitą, i postanowiłem że wprowadzę do hodowli nowy gatunek. Zaciekawiła mnie wścieklica , a mianowicie jej wygląd i ciekawe zachowanie. Rójka w sierpniu i wrześniu więc może uda mi się coś złapać. Na podwórku widziałem chodzące robotnice, a za domem zauważyłem pokaźne gniazdo. Rójkę Hurtnicy nie sposób przeoczyć a jak jest z wścieklicą? Gdzie szukać królowych i o jakiej porze dnia? Czy muszą być jakieś odpowiednie warunki? Proszę o odpowiedź ,ponieważ bardzo chciałbym mieć tą mrówkę.
niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

sob 30 lip, 2016

Gdy napisałem ten temat od razu poszedłem sobie na przechadzkę, przy okazji zajrzałem do koloni wścieklic . Zobaczyłem że robotnice noszą martwe królowe i trutnie! Pomyślałem że przegapiłem rójkę! Ale wziąłem słoiczek i szukałem . Może znalazłbym jakiegoś niedobitka. Przeszedłem całe podwórko . Gdy już miałem się poddać zobaczyłem dwie mrówki, królową i robotnicę . Znalazłem ją w ostatniej chwili gdyż robotnica walczyła z nią i chwyciła ją żuwaczkami za szyję. Odpędziłem robotnicę, w tym czasie królowa zaczęła uciekać . Po długim pościgu za nią w gąszczu źdźbeł trawy , udało mi się ją złapać. I myślę ,znalazłem jedną może znajdę drugą! I znalazłem, jednak ta była częściowo nie pełnosprawna więc wyrzuciłem ją w trawę. Po kilkunastu minutach znalazłem kolejną. Jednak wpadła mi do gnojówki w rowie przy płycie z krowim obornikiem (mieszkam na wsi). Wziąłem patyczek i wyciągnąłem ją . Wrzuciłem ją do słoika i szybko wlałem do niego wody oraz obmyłem królową. Wylałem ją wraz z wodą na ręcznik. A gdy wysuszona zaczęła się żwawo ruszać , strąciłem ją do pojemnika. Poszedłem do domu i wziąłem się do szykowania strzykawek dla moich dwóch księżniczek. Gdy próbowałem jedną przenieść do lokum, ta mi uciekła z biurka i spadła na podłogę .
Próbowałem ją złapać jednak uciekła mi pod listwę od paneli. Jednak zostawiłem zdjęty narożnik by w najlepszym wypadku mogła wyjść z pod listwy. Z drugą już uważałem i przeniosłem ją do strzykawki. I zacząłem pisać ten temat. Podczas pisania zauważyłem chodzącą po panelach uciekinierkę! Która od razu wylądowała w strzykawce. Fajnie. Jeden dzień i plus dwie nowe królowe. Dla mnie, :D .
niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

sob 30 lip, 2016

Kiedy będę mieć pierwsze robotnicę?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 30 lip, 2016

Hej to zależy - jak będzie miała spokój, będzie miała odpowiednie warunki. Nigdy nie miałem tego gatunku.
niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

sob 30 lip, 2016

Trochę o niej poczytałem . I doszedłem do tego , że królowa najpierw zimuje a dopiero potem składa pierwsze jaja. Więc chyba muszę ją poddać hibernacji? Wystarczy lodówka?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 31 lip, 2016

Poczytaj trochę więcej o hibernacji - nie wiem czy hibernacja w sierpniu to dobry pomysł.

Nie karm już mrówek mixami z wody - sam miodek :)

Tutaj link do artykułu : http://formicopedia.org/mrowki/Hibernacja
niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

ndz 31 lip, 2016

Dziękuję za odpowiedzi .
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

czw 04 sie, 2016

Karm je muszkami owocowymi. Ten gatunek jest częściowo klasztorny, tj. królowe wychodzą na polowanie celem złapania żarcia dla larw.
niger12
Posty: 54
Rejestracja: ndz 24 lip, 2016

czw 04 sie, 2016

Na razie karmię miodem bo czytałem że królowa zaczyna czerwić dopiero po przezimowaniu, na wiosnę. Mam zamiar przetrzymać ją do listopada by następnie nią zahibernować . Dopiero po hibernacji zacznę dawać im pokarm białkowy (np. muszki owocówki) by zachęcić je do składania jaj. Chyba nie robię źle? :?
ODPOWIEDZ