Start hodowli zimą

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

slawus1998
Posty: 3
Rejestracja: śr 07 gru, 2016

śr 07 gru, 2016

Witam
Dzisiaj przyszły do mnie mrówki z gatunku Tetramorium Caespitum (taki mikołajkowy prezent :) ). Jest to moja pierwsza hodowla. Po otworzeniu paczki i dostaniu się do probówki, dałem mrówkom do środka odrobinę miodu spadziowego i muszkę owocówkę (nie wiem, czy mogłem. Nie mam jeszcze mączników..). Robotnice wyraźnie skupiły się na miodzie, teraz siedzą wokół królowej. Moje pytanie brzmi - z uwagi na fakt że zbliża się zima, planuję przeprowadzić hibernację. Jednakże co będzie lepsze - wpuścić mrówki do formikarium i w nim je zahibernować (planowałem to zrobić za jakiś tydzień/dwa), czy zostawić je w probówce a do formikarium wpuścić je po wybudzeniu?
Będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 07 gru, 2016

Kolonia jest jeszcze niewielka więc zostaw je w probówce ;) Zresztą to dużo wygodniejsze.
slawus1998
Posty: 3
Rejestracja: śr 07 gru, 2016

czw 08 gru, 2016

I zimować je w niej?
Pytanie też, czy w ogóle gdzieś zimować - gdzieś natrafiłem jak jedna osoba pisała, że tak małych kolonii nie trzeba hibernować. Nie wiem do końca co o tym myśleć. O ile robotnice wyglądają na bardzo młode, o tyle nie wiem dokładnie co było z królową, jakie są jej "dzieje" i tegoroczna aktywność
slawus1998
Posty: 3
Rejestracja: śr 07 gru, 2016

czw 08 gru, 2016

Coś mi się wydaje że hibernacja poczeka...
Wczoraj wieczorem królowa zachowywała się dziwnie - zwijała się w "kłębek", grzebała coś przy odwłoku, robotnice były koło niej. Dzisiaj rano patrzę, a w probówce są dwa jaja (takie białe coś z czarnym w środku, bardzo małe)...
Więc pewnie trzeba będzie poczekać, z tego co czytałem tu i tam
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 08 gru, 2016

W takim razie poczekaj. Nie zimuj dopóki kolonia się rozrasta.
ODPOWIEDZ