Niger i Tetramorium-brak larw po 2,5 miesiąca

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 01 wrz, 2018

+
Witam.
Mam sobie królową L. niger oraz Tetramorium caespitum, obie bez skrzydeł.
Problem polega na tym że niger została złapana 16.06.18, jaja złożyła po 4 dniach i nadal nie ma ani jednej larwy, za to jaj jest myślę że około 150.
To samo dotyczy Tetramorium caespitum-złapana 20.06.18, jaja złożyła po 15 dniach (pierwsze 20 były dziwnie brązowe) i również brak larw. Jaj naliczyłem 75, ale tu ciekawiej-po 18 dniach zaczęły znikać. W ciągu 2 dni liczba spadła o połowę, żeby po tygodniu znów było ich blisko setki.

Mam jeszcze inne królowe (niger, flavus, brunneus, Lasius Chthonolasius, manica rubida i myrmica)-wszystkie karmione tak samo (miód, miód z żółtkiem, muszki owocówki/muchy) i czerwią oraz larwy wykluwają się bez problemu.

Co może być powodem braku larw? Czy to jaja troficzne?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 02 wrz, 2018

Przy założeniu, że w ogóle królowe są zapłodnione i pożywienie jest dostarczane, chociaż nie musi, to pozostaje tylko niedostateczna/za wysoka wilgotność/temperatura lub roztocza, które zaburzają rozwój jaja lub niszczą młode larwy zaraz po wykluciu.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 04 wrz, 2018

Witam.
Sądziłem że skoro bez skrzydeł to są zapłodnione, jest możliwość że nie?
Temperatura czy wilgotność chyba odpadają-inne dobrze się rozwijają, a mrówkami zajmuję od 8 lat więc jakąś wprawę przy nawadnianiu mam.
Co do roztoczy to nic nie zauważyłem gołym okiem/pod lupą, chyba że potrzebny by był mikroskop...
Pozdrawiam
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

ndz 16 wrz, 2018

No hej,
Tak, jest szansa, że były niezapłodnione, ale to bardzo mały procent szans. Ale wątpię, że to ten problem. Nie wiem.
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
ODPOWIEDZ