Jakie formikarium na początek?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

SzalomMosterdzieju
Posty: 5
Rejestracja: czw 20 wrz, 2018

czw 20 wrz, 2018

Witam:)
Już jako dziecko fascynowało mnie życie mrówek ,ich organizacja pracy , podział na kasty i zadziwiający ,,spryt?" tak to chyba dobre słowo na określenie ich systemu obrony i walki:)
Ostatnio zdecydowałem się ,że założę hodowlę mrówek Messor barbarus. Chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy na początek.
Po pierwsze:
Chciałbym mrówkom dać pełną swobodę w budowaniu gniazda ,formikaria z już wywierconymi otworkami wyglądają mało zjawiskowo i zbyt sztucznie jak dla mnie. Dlatego chcę stworzyć formikarium z wypełnieniem piaskowo glinowym. Czy to dobre rozwiązanie? Czy może zahamuje rozwój gniazda?

Po drugie kwestia wilgotności w gnieździe. Czy poidełko na arenie wystarczy żeby zapewnić mrówkom wilgotność w calym gnieździe? Czy należy również skraplac im np otwory gniazda?
Proszę o parę wstepnych informacji na początek żebym mógł zacząć bez błędów na początku. Szukałem trochę na forum ,ale rozbieżność informacji jest dość spora ,a nie mialem czasu dużo kopać.
Pozdrawiam:)
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 20 wrz, 2018

No hej, witaj na forum :) 1) najlepiej będzie dla nich, jak zbudujesz gniazdo gipsowe lub zakupisz gniazdo akrylowe :) 2) Zależy od wielkości koloni. Musisz nawadniać gniazdo, to podstawa w hodowli mróweczek. Oczywiście poidełko również musi być. Ustąpić z nawadnianiem będziesz mógł, jak ich będzie ok. 250-300. Koniecznie zapoznaj się z FAQ, jest na formicopedi :) No i powodzenia w początkach :)
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
SzalomMosterdzieju
Posty: 5
Rejestracja: czw 20 wrz, 2018

czw 20 wrz, 2018

Rozumiem. Jednak chciałbym im dać swobodę w budowaniu nowych korytarzy ,bo to również jest dla mnie ciekawe :) Czy jak kupię duże formikarium to może się ono okazać ZA duże na początkową kolonię np Królowa i 10 robotnic?
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 20 wrz, 2018

No, powinieneś podhodować kolonię do co najmniej 15 robotnic, inaczej się pogubią i przestaną się rozwijać przez jakiś czas. Wstrzymaj się narazie z gniazdem, ewentualnie postaw probówkę na arenie i na niej podawaj pokarm. Jeżeli arena będzie połączona z gniazdem, to zatkaj wejście do gniazda watą. Do messorów generalnie nie nadaje się korek, a ziemią łatwo zasypać i uśmiercić królową. Najczęściej stosowane są gniazda akrylowe i gipsowe. Jeżeli zależy ci na takich, które same będą dążył korytarze np. W korku, zakup sobie lasius niger
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
SzalomMosterdzieju
Posty: 5
Rejestracja: czw 20 wrz, 2018

pn 24 wrz, 2018

Stało się!:) Kupiłem
https://allegro.pl/formikarium-mrowki-z ... 21149.html Na początek myślę ,że wystarczy. Czy coś dokupić do podanego zestawu? Jakieś poidełko ,albo ,,karmidełko"? Ewentualnie jakieś inne gadżety o których mi jeszcze nic nie wiadomo?
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

wt 25 wrz, 2018

Karmidełkiem może być zwykła nakrętka, co do poidełka to możesz dać im probówkę przygotowaną lub nakrętkę, w której będzie wilgotny wacik. Poza tym, możesz kupić lupę do lepszej obserwacji, pęsety są mega przydatne, zwłaszcza jak ja tworzyłem arenę w sadzeniu sztucznej trawy. Pipety są dobre, ja akurat używam zakraplaczy do oczu. I to chyba tyle. Kupiłeś messor barbarus? Formi korkowe?
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
ODPOWIEDZ