Messor Barbarus nie kopią gniazda

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

ScudeR
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 wrz, 2018

sob 22 wrz, 2018

Cześć!
Hoduję messory w formikarium ziemnym (jest ok. 20 robotnic), mam z nimi pewien problem, a mianowicie już od ponad miesiąca nie robią nic w celu wybudowania sobie gniazda, przez cały czas żyją w próbówce, która leży na arenie. Co gorsza w tej próbówce są ziarna, na których jest widoczna pleśń. Jedyne co zrobiły moje mrówki to do połowy zasypały wejście do probówki. Moje pytanie: czy mogę zrobić coś żeby przekonać je do budowy gniazda? Co robię nie tak?
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

ndz 23 wrz, 2018

Może probówka wydaje im się atrakcyjniejsza? Spróbuj ją lekko podgrzać lampką, ale uważaj na królową. Może nie taka wilgotność?
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
ScudeR
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 wrz, 2018

wt 25 wrz, 2018

Zrobiłem tak jak napisałeś, mrówki ewakuowały swoje gniazdo na arenę. Mam nadzieję, że teraz w końcu zbudują sobie nowy domek ;)
ScudeR
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 wrz, 2018

czw 18 paź, 2018

Po tym jak cała kolonia opuściła probówkę przez jakiś czas żyła w kącie areny. Po tym jak zacząłem przez cały dzień oświetlać arenę mrówki w końcu wykopały sobie gniazdo. Od tego czasu zauważyłem gwałtowny wzrost kolonii.
ODPOWIEDZ