szarpanie waty

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

mrówkojad22
Posty: 14
Rejestracja: wt 04 wrz, 2018

pt 12 paź, 2018

Mam mrówki lasius niger: 3 robotnice i królowa. Od paru dni robotnice szarpią watę w probówce co mnie bardzo zaniepokoiło. Nie wiem o co chodzi. Podaję im miód, czasem kurczaka i drobne owady. Raz dałem im też suszoną marchewkę. Mają dobrze nawilżoną watę. Odwłok królowej sprawia wrażenie lekko przezroczystego. Mokra wata jest lekko żółta.
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

sob 13 paź, 2018

Szarpanie waty jest normalne. Zdarzają się przypadki, gdzie dochodzi do zalania, więc bym uważał. Jeśli chodzi o kolor, to u mnie też tak jest, tylko z białą gąbką.

Zaniepokoiłeś mnie wyglądem królowej. Może jest po prostu najedzona? Opisz ją i jej zachowanie, jeśli możesz.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

sob 13 paź, 2018

Szarpanie waty to norma. Moje flavusy to uwielbiają, a ja przez to ich nie widzę 😒
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
mrówkojad22
Posty: 14
Rejestracja: wt 04 wrz, 2018

sob 13 paź, 2018

Zacznę od początku. Dostałem (12.09.18) probówkę z suchą komorą wodną i małą ilością miejsca dla królowej. Z upływem czasu królowej zaczynał się robić przezroczysty odwłok. Kiedy nakarmiłem ją miodem (nie miała wtedy robotnic) jej barwa wróciła do normy. Po tym jak zacząłem ją karmić pojawiły się 4 mrówki, ale jedna utopiła się w kropelce miodu. Od tego czasu(2.10.18) karmiłem je systematycznie w sposób jaki napisałem w poprzednim poście. Niestety odtąd nie pojawiły się kolejne mrówki. Po pewnym czasie wata wyschła i zrobiłem otwór tam gdzie powinna być komora wodna w probówce (plastikowej) rozgrzaną szpilką. Nalałem przez otworek wody i okazało się, że wata przepuściła trochę i lekko podtopiła larwy. Było to 7.10.18. Odsunąłem im suchą watę i zrobiłem więcej miejsca dla mrówek. Przeniosły się i udało im się odratować całe potomstwo poza około pięcioma kokonikami. Jednak od tego czasu pomimo podawania jedzenia (miodu, kurczaka itp.) królowej znowu zaczyna robić się przejrzysty odwłok. Zmian w zachowaniu nie zauważyłem. Poza ciągłym szarpaniem waty przez robotnice. Raz nawet widziałem jak wszystkie 3 naraz szarpały watę, a żadnej nie było przy królowej i potomstwie. Sorki, że takie długi post, ale nie chciałem przeoczyć żadnego ważnego dla sprawy faktu. :D
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

sob 13 paź, 2018

Nie mam pojęcia, co to może być. Radziłbym dokładniej je obserwować. Poza tym chyba dałeś za mało waty.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
ODPOWIEDZ