Hodowla dużych mrówek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Vanitas
Posty: 1
Rejestracja: pt 02 lis, 2018

pt 02 lis, 2018

Witam wszystkich :wink:

W niedalekiej przyszłości chciałbym sprawić sobie mrówki. Interesuje mnie jak największy gatunek. Jeśli przy okazji posiadałby ciekawe ubarwienie (czerwone, żółte) byłoby świetnie, ale priorytetem jest wielkość.
Przeglądałem internet i wstępnie wytypowałem kilka gatunków:
- Camponotus gigas
- Dinomyrmex gigas
- Atta spp.
- Camponotus ligniperda

Najbardziej podoba mi się Camponotus gigas, ale zdaje się że jedyną dostępną mrówka byłaby Camponotus ligniperda. Dlatego też najpewniej to ona wyląduje w moim domu. Jeśli jednak macie inne realne propozycje, lub sposób zdobycia Camponotus gigas byłbym wdzięczny. Którego sprzedawcę polecacie?
Mam świadomość że rozwój kolonii może zająć sporo czasu. Z informacji które uzyskałem w ciągu pierwszego roku może pojawić się 5-20 robotnic. W kolejnym roku kolonia może rozrosnąć się w granicach 20-50 sztuk, a dalej leci całkiem nieźle. Nie przeraża mnie taki stan rzeczy.
Planuję hodować je zgodnie z zaleceniami w probówce aż do osiągnięcia 20 robotnic. Wtedy to chciałbym przełożyć je do formikarium. Tu też pojawia się pytanie:
Jakie formikarium?
Przeczytałem kilka dzienników, obejrzałem kilka filmów. Wynika z nich… NIC. Widziałem duże kolonie przebywające w gniazdach z betonu i gipsu, żeby za chwile przeczytać że kogoś mrówki kategorycznie odmawiały przeniesienia się do takiego gniazda. Powszechnie polecane dla tego gatunku gniazda korkowe bywały totalnie niszczone. Formikariów akrylowych nie poleca chyba nikt… prócz AntsCanada. Wszystko to powoduje moje rozterki.
- Wstępnie myślałem nad przetestowaniem kolonii w formikarium Śląsk FKS01bŚląsk FKS01b z anthillshop-u. Powinno zdawać egzamin w początkowej fazie rozwoju kolonii. W miarę rozrostu mrówki wygryzałyby kolejne części korka powiększając swoją przestrzeń życiową.
- Kolejną opcją jest akrylowe formikarium Lubin FAL01c. Nie powiem, akrylowe formikaria podoba mi się o wiele bardziej. Problemem natomiast jest wysokość przestrzeni życiowej dla mrówek. Standardowo jest to 8 mm. W tym modelu dostępne są dodatkowe przekładki podnoszące przestrzeń do 13 mm. Nie sądzę, aby była możliwość podniesienia przestrzeni do wymaganych 18 mm dokładając 2ga przekładkę bez dobierania customowych dłuższych śrubek.
- Ostatnią opcją jest formikarium gipsowe LUBI. Na tę chwilę najmniej mi się podoba. Czekam na Wasze opinie.

Jeśli kolonia osiągnęłaby pokaźne rozmiary tj. ~500 sztuk. Chciałbym docelowo przenieść je do prawdziwego terrarium w którym postarałbym się odwzorować naturalne warunki, a przy tym stworzyć świetną ozdobę do salonu :D Wyczytałem że mrówkom gatunku Camponotus ligniperda bardzo odpowiada drewno świerkowe. Myślałem aby w kawałku pnia wydrążyć tunele, dorzucić połówki tub korkowych, mchy, trzykrotki itp. Problemem jest natomiast utrzymanie odpowiedniej wilgotności takiego tworu. O ile u ptaszników nie ma większego problemu utrzymanie w czystości 80% wilgotności. U mrówek może nie być tak łatwo z racji konieczności występowania jednocześnie suchych i wilgotnych stref. Problematycznej wentylacji z racji wielkości mrówek. Usuwania resztek karmówki. Chętnie poczytam wasze doświadczenia w tym temacie. Przy okazji zapytam jak mrówki reagują na skoczogonki? Istnieje możliwość ich współistnienia?

Przykładowe zdjęcia gotowych terrariów:
https://i0.wp.com/geekwork.pl/wp-conten ... CN9678.jpg
https://i.ytimg.com/vi/GEPWfL9uHYQ/maxresdefault.jpg
https://www.antscanada.com/wp-content/u ... efault.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 02 lis, 2018

Witam.
Mi na myśl przyszły mrówki z tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=8S8NGb1Kyu8
Dokładnie Giant Bull Ants (Myrmecia pyriformis), facet tam wpuszczał też coś podobnego do skoczogonków (za słabo znam angielski).
Piszesz że dopiero chcesz sobie sprawić mrówki... czy nie porywasz się na zbyt głęboką wodę?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

sob 03 lis, 2018

Camponotus Gigas to wydatek kilku, kilkunastu tysięcy złotych ;) przy zerowej gwarancji na sukces przy zakładaniu kolonii.
Jeżeli chodzi o Camponotus ligniperda to rozwój jest mniej więcej taki jak piszesz, poza pierwszym sezonem, ten zazwyczaj kończy się na 1-8 robotnicach z małymi wyjątkami. Myślę że większość Camponotus spełniło by Twoje oczekiwania, miałem i mam sporo tych mrówek, różnicę w rozmiarze są naprawdę niewielkie, C. ligniperda nie jest drastycznie większa, to są kwestie np. jednego milimetra, co przy tak dużych mrówkach nie jest jakimś efektem wow. Gdybym Ci pokazał kolonie C. herculeanus i C. ligniperda prawdopodobnie nie zauważyłbyś żadnej różnicy. Osobiście w tym roku zakochałem się w Camponotus barbaricus. Co do gniazd, miałem swoje kolonie w akrylu i korku. Oba gniazda sprawdzały się bardzo dobrze. Myślę że większość gniazd będzie ok. Odnośnie wysokości komór w gnieździe akrylowym to 9 mm jest w pełni komfortowe dla tych mrówek. Większość akryli na rynku ma wysokość 5 - 6 mm. Małe kolonie trzymam w probówkach, teraz zastanawiam się nad małym gniazdem z druku 3d.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 30 lis, 2018

Co do gatunków które wymieniłeś - to chyba tylko C. ligniperda jesteś w stanie pozyskać legalnie - może jeszcze atta się uda - reszta jest obraczona sporym ryzykiem utraty $$$$ lub :prisoner:
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

pn 03 gru, 2018

srebrny pisze: pt 30 lis, 2018 Co do gatunków które wymieniłeś - to chyba tylko C. ligniperda jesteś w stanie pozyskać legalnie - może jeszcze atta się uda - reszta jest obraczona sporym ryzykiem utraty $$$$ lub :prisoner:
Atta jest legalna, bynajmniej cephalotes, bo nie sądzę, że taki sklep, jak Antcenter będzie się narażał na kary pieniężne :|
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 15 gru, 2018

Małcin B) pisze: pn 03 gru, 2018
srebrny pisze: pt 30 lis, 2018 Co do gatunków które wymieniłeś - to chyba tylko C. ligniperda jesteś w stanie pozyskać legalnie - może jeszcze atta się uda - reszta jest obraczona sporym ryzykiem utraty $$$$ lub :prisoner:
Atta jest legalna, bynajmniej cephalotes, bo nie sądzę, że taki sklep, jak Antcenter będzie się narażał na kary pieniężne :|
Nie jest legalne sprowadzanie żadnych zwierząt które nie występują naturalnie na danym terenie - ale fakt takich rzeczy raczej nikt nie sprawdza ;)
ODPOWIEDZ