Lasius Niger

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

Czesc wszystkim!

Pytanie odnosnie Lasius Niger.
Jak polaczyc dwie/trzy i wiecej koloni ze soba?
Chce stworzyc dosc duza kolonie, ale nie wiem czy polaczenie kilku koloni sie powiedzie.
Czy robotnice zaakceptuja tylko jedna krolowa? Czy krolowa zostanie naturalnie wybrana przez robotnice?
Podzielcie sie swoimi spostrzezeniami i pomyslami.

Dzieki!
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 08 lis, 2018

Prawdopodobnie wszystkie się pozabijają. To nie jest najlepszy pomysł
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

Czytalem na jednym z forum, ze robotnice zawsze powinny wybrac jedna i zlikwidowac reszte, badz krolowe beda konkurowac miedzy soba, goniac sie po fermikarium, niszczac przeciwniczce potomstwo i ta zmeczona umrze, a silna pozostanie krolowa...
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 08 lis, 2018

Mówisz o zjawisku pleometrazji, kiedy to kilka królowych zakłada wspólne gniazdo. To nie działa tak samo w pojedynczych koloniach. Takie robotnice są przyzwyczajone do swoich matek, a nigerki to gatunek, który walczy z sąsiednimi koloniami o tereny. Jeśli je połączysz- wykrwawisz je, aż zostaną wszystkie martwe
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

Czyli nie ma zadnej opcji aby polaczyc kilka koloni ze soba?
Co jesli wprowadzilbym mrowki w stan hibernacji i dodal do nowej kolonii, a krolowa zostawil osobno?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Witam.
Również istnieje ryzyko (choć mniejsze) że będą walczyć. Najpewniej będzie podrzucać same poczwarki z innych kolonii do jednej wybranej, sam chcę tak robić.
Pozdrawiam
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

Myslisz, ze to zadziala? mam pewne obawy, z tego wzgledu, ze mrowki rozpoznaja swoja kolonie po zapachu feromonow. Wiec nie wiem czy zaakceptuja nowe.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Koloni nie połączysz. Jeżeli chcesz przyspieszyć rozwój jednej, to lepszym pomysłem jest podrzucanie poczwarek.
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

Dzieki Panowie za pomoc!

Jednakze skorzystam z sytuacji, ze ktos juz ten post obserwuje, zeby nie zakladac innego.
Po jakim czasie przeniesc kolonie do formikarium? W probowce 1 krolowa i okolo 15-20 robotnic. Formikalium gipsowe, nie za duze.
czy wystraczy poczekac az sie zaaklimatyzuja i przeniesc do formikalium, czy poczekac az zloza wiecej jaj?
I ostatnie pytanie jak podawac pokarm do probowki? Z tego co wiem, to robotnice jedza tylko miód (wode z miodem), dla jaj podawac bede muszki owocowki. Tylko zastanawia mnie jak podac dla robotnic miód.

Przepraszam za brak polskich znakow, pisze z komputera w pracy, ustawiony na ENG...
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Zatkaj otwór do gniazda i probówkę połóż otwartą na arenę, przed probówkę możesz podawać pokarm. Bez areny też da radę w probówce koło setki trzymać, ale już zwiewają często.
Jedni podają w specjalnych karmidełkach, inni na kawałku folii, ja daję na kawałku blistra, ale dla małej koloni da radę nawet do samej probówki choć nie jest to wygodne do czyszczenia.
Myślę że tak kolo 100 robotnic można wpuszczać do gniazda.
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

czyli proponujesz majac dopiero okolo 100 robotnic przenosic je do formikalium? To baaardzo dlugo, szczegolnie w zime. Jeszcze raz jak podajesz pozywnie do probowki dla robotnic?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Sam trzymam setkę w strzykawce, jeszcze nie wpuszczam do formi, a naprawdę lepiej bądź cierpliwy bo w zbyt dużym mogą nawet zacząć zdychać o czym jest mowa w ostatnich tematach w tym dziale na forum.
Wyjmuję zatyczkę, wyjmuje pinsetą blister ze strzykawki, zatykam. Jak wyczyszczę i nałożę nowa porcję to wkładam do strzykawki. Mrówki nie są aż tak skłonne do ucieczki jak mogłoby się wydawać:) Jak się doda przegrodę do probówki to tym bardziej.
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

Mowimy oczywiscie o karmieniu ich miodek.

Moglbys podeslac jakies fotki jak stworzyles ta strzykawke, jak ona wyglada i jakim blisterkiem je karmisz? Byloby to bardzo dla mnie pomocne:)
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Ok ale zdjęcie to za minimum godzinę. Blister to ten taki cienki przezroczysty plastik w którym się kupuje jakiś sprzęt elektroniczny czy coś takiego.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Najmniejsze gniazdo z dobrym nawadnianiem - https://www.antkeeper.pl/pl/p/Gniazdo-3 ... -35-mm/141
Możesz do niego wpuścić królową z pierwszym pokoleniem. W przyszłym tygodniu będę miał z otowrem 8 mm i 10 mm. Ten z 8 mm byłby dobry dla L. niger.
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

strasznie male.
Poza tym nie mam mozliwosci teraz zamawiac z PL, mieszkam za granica. poszukam czegos tutaj na miejscu.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Jeżeli kolonia jest taka mała to albo probówka, albo małe gniazdo. Duże gniazdo przy królowej z nanitic to zdecydowanie zły kierunek ;)
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

nanitic? co to?
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Nanitic to pierwsze pokolenie, robotnice są mniejsze i żyją krócej - tak w uproszczeniu.
zamulka1902
Posty: 10
Rejestracja: czw 08 lis, 2018

czw 08 lis, 2018

okeeej, to na razie bede trzymal w probowce, nastepnie przeniose do wiekszej strzykawki, a po jakims czasie do fermikarium.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

Możesz kupić dużą probówkę szklaną, pomieści sporo mrówek.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 08 lis, 2018

zamulka1902 pisze: czw 08 lis, 2018 nanitic? co to?
Trochę poszukaj sam, a nie wszystko podane na tacy... :)
http://www.myrmeblog.pl/slownik-myrmekologiczny/
IMG_7806.JPG
W razie czego można odciąć koniec strzykawki i wcisnąć jedną w drugą-będzie dłuższa...
ODPOWIEDZ