Niezapłodnione jaja

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Boofuls
Posty: 1
Rejestracja: ndz 23 wrz, 2018

pt 09 lis, 2018

Witam

Chciałbym zapytać o kwestię niezapłodnionych jaj, czy takie zjawisko w ogóle może wystąpić.

Logicznie rzecz biorąc jeśli królowa nie zostanie zapłodniona to nie powinna składać jaj i taką informację otrzymałem od Pana, hodowcy z popularnego sklepu interntowego z mrówkami. Mowi, ze posiada u siebie rownież niezapłodnione krolowe, ktore właśnie owych jaj nie składają.

Z drugiej strony w internecie, również na tym formum znalalzłem taką o to opinie, że królowa niezapłodniona również moze skladać jaja, a z nich "wylęgną się" samce...

Czy ktoś ma jakieś mocne dowody na jedna z tych dwóch teorii, ksiązka, artykuł lub był swiadkiem niezapłodnionej królowej która składała jaja. Chodzi mi o twarde dowody, a nie ze gdzieś, ktoś, coś słyszał.

Pozdrawiam
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

pt 09 lis, 2018

Zajrzyj tutaj[ang]. Szósty akapit.
U mrówek samica posiada dwa zestawy chromosomów, a samiec jeden. Gamety zawierają po jednym komplecie. Czyli samca otrzymujemy z niezapłodnionej komórki jajowej.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

pt 09 lis, 2018

Dokładnie tak jak pisze kolega powyżej. To że królowa składa jaja, nie świadczy o tym że jest zaplemniona. Pewność będziesz miał gdy pojawi się pierwsza robotnica.
ODPOWIEDZ