Camponotus vagus - Zimowanie

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

pieczyk111
Posty: 2
Rejestracja: pt 25 maja, 2018

sob 10 lis, 2018

Tej wiosny udało mi się złapać 18mm-ową królową, Do tego momentu mam już około 25 robotnic i 20 jajeczek które wstrzymały już swój wzrost od dłuższego momentu. Temperaturę mają pokojową wiec powoli już spada.
Pytanie czy zimować kolonie czy dogrzać i zostawić bez odpoczynku. Raz czytam że lepiej niech odpocznie, gdzie indziej że ona nie wymaga ani dogrzewania ani zimowania... Co zrobić?
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

sob 10 lis, 2018

Dogrzewanie to zdecydowanie szybszy rozwój. Przezimowałbym ją w temperaturze ok 10 stopni Celsjusza 2-3 miesiące. Swoje zimuję od około tygodnia w lodówce w 7 stopniach Celsjusza. Możesz też pójść w drugą stronę i je dogrzać, acz myślę że zimowanie w tym przypadku to lepsza opcja. Fajnie jakbyś wrzucił zdjęcie :) uwielbiam Camponotus.
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

sob 10 lis, 2018

Przezimuj. Będą lepsze efekty rozwoju koloni, jeżeli królowa będzie wypoczęta. Wystarczy nawet miesiąc
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 13 lis, 2018

Camponotusy powinny byc zimowane u mnie hibernacja 1 miesiączna dała bardzo dobre efekty
ODPOWIEDZ