Mrówki

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Emilkaaaa
Posty: 9
Rejestracja: śr 10 paź, 2018

czw 22 lis, 2018

Hej, jakie są różnice w odnajdywaniu pokarmu przez Myrmica rubra i Formica cinerea??
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 22 lis, 2018

Zdaje mi się, że żadna, jedyna różnica to może być czas, choć to zależy od wielkości koloni
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 23 lis, 2018

Witam.
Nie mam pewności ale Formica ma chyba lepszy wzrok, a już na pewno kopcówki. Gdy zbliżałem się do gniazda truncorum to zdecydowanie widziały :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 30 lis, 2018

slodkie_ciacho pisze: pt 23 lis, 2018 Witam.
Nie mam pewności ale Formica ma chyba lepszy wzrok, a już na pewno kopcówki. Gdy zbliżałem się do gniazda truncorum to zdecydowanie widziały :)
Pozdrawiam.
Z tego co gdzieś czytałem to Formica sanguinea jest chyba w na piątym miejscu pod względem wzroku - i tylko się domyślam że ogólnie formica będą miały lepszy wzrok. Są też większe więc to pewnie też ma wpływ na szybkość znajdowania pokarmu
Emilkaaaa
Posty: 9
Rejestracja: śr 10 paź, 2018

śr 12 gru, 2018

Badałam sposób odnajdywania pokarmu przez te dwie kolonie. Formica przeszukały trzy rurki różnej długości, a potem wszystkie chodziły najkrótszą rurką do pokarmu. Zaskoczyło mnie zachowanie Myrmica rubra, które od razu weszły do najdłuższej rurki i chodziły tylko tamtędy, nawet jeśli niektóre z nich sprawdziły inne drogi. Co jest wywołane tym zachowaniem? Dlaczego Myrmica rubra nie wybrała najkrótszej drogi?
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 13 gru, 2018

Prawdopodobnie Formica cinerea umocniła szlak feromonu w krótszj drodze, a myrmica-w dłuższej. Na to, jaką rurka idą, świadczy ilość feromonów, tak myślę
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 13 gru, 2018

Witam.
Spróbuj wymyć lub wymienić rurki na nowe żeby nie czuły feromonów i powtórz eksperyment dla wiarygodności wyniku, jeżeli wybiorą inne to znaczy że to był przypadek :)
Pozdrawiam
Emilkaaaa
Posty: 9
Rejestracja: śr 10 paź, 2018

wt 18 gru, 2018

Czy Myrmica rubra ma jakiś charakterystyczny sposób przeszukiwania terenu?
ODPOWIEDZ