Pierwsze mrówki ważne pytania

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Szczepan1233
Posty: 12
Rejestracja: czw 22 lis, 2018

czw 22 lis, 2018

Witam wszystkich po raz pierwszy. Mrówki l. Nigier.
Mam pytania na które możliwe gdzieś jest odpowiedź e nie mogę znaleźć a wydają się dla mnie istotne.
1. Czy niewielką kolonię (królowa + 20 robotnic) można włożyć prosto do formi także niewielkich rozmiarów ?
2. Jak szybko podać karaczana i jak często karmić mrówki zarówno owadami i miodem (czy da się je przekarmić) ?
3. Jak wygląda sprawa wilgotności na jakim poziomie utrzymywać ?
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

pt 23 lis, 2018

Hej,
1. Lepiej podhoduj mrówki w probówce do większej ilości (100-150)

2. Mrówek nie przekarmisz, ale za to łatwo jest o pleśń - musisz wymieniać Karaczana co jeden, dwa dni, a miód tak samo. Choć miód nie pleśnieje. Pamiętaj, że to mała kolonia i 1/4 Karaczana w zupełności wystarczy.

3. Podhoduj mrówki w probówce, i sprawa załatwiona na najbliższe 2 lata ;D.

To wszystko to podstawa. Najpierw poszukaj informacji, np. Tutaj, a na pewno coś znajdziesz
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

pt 23 lis, 2018

1.
Możesz włożyć do formi, ale musi być ono odpowiednio małe do takiej kolonii. Najlepszym wyborem będzie korek lub takie małe gniazdo 3d.
Równie dobrze sprawdzi się probówka, możesz je umieścić w szklanej probówce i zrobić dodatkowo przegrody z korka.

2.
Tu masz opis hodowli, karmienia, zimowania - Lasius niger.

3.
Najlepiej ja w gnieździe jest gradient wilgotności. Jeżeli będziesz miał formikarium korkowe to nawadniaj tylko pewną część, tak żeby korek był i mokry i suchy, a mrówki miały wybór.
Szczepan1233
Posty: 12
Rejestracja: czw 22 lis, 2018

ndz 25 lis, 2018

Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 28 lis, 2018

Szczepan1233 pisze: czw 22 lis, 2018 Witam wszystkich po raz pierwszy. Mrówki l. Nigier.
Mam pytania na które możliwe gdzieś jest odpowiedź e nie mogę znaleźć a wydają się dla mnie istotne.
1. Czy niewielką kolonię (królowa + 20 robotnic) można włożyć prosto do formi także niewielkich rozmiarów ?
2. Jak szybko podać karaczana i jak często karmić mrówki zarówno owadami i miodem (czy da się je przekarmić) ?
3. Jak wygląda sprawa wilgotności na jakim poziomie utrzymywać ?
https://formicopedia.org/mrowki/Hurtnica_pospolita

Polecam wrzucić do probówki - a probówkę na arenie

2) Podaj raz i obserwuj - jak nie będą zainteresowane to nie podawaj często. Ja podawałem swoim 3 razy w tygodniu tylko ja miałem większą kolonię.
3) W gnieździe muszą być miejsca suche i wilgotne - najlepiej jakby udało się uzyskać gradient wilgotnościowy tak jak pisał antkeeper
ODPOWIEDZ