messor barbarus jaki typ formikarium

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Szczepan1233
Posty: 12
Rejestracja: czw 22 lis, 2018

śr 05 gru, 2018

Witam. Tak (moderator prosi: opisz dokładnie nie tylko w temacie ale i w treści!). Jaki typ formikarium a dokładnie gniazda jest odpowiedni (nie ma większych komplikacji) dla messor barbarus. Słyszałem i czytałem że korkowe odpada absolutnie. Nastawiam się na gipsowe od antcenter. Polecacie ? :?:
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 06 gru, 2018

Formikarium akrylowe lub Gniazdo 3d będą najlepszym wyborem. Osobiści wolę rozwiązania, gdzie osobno jest arena i gniazdo. Łatwiejsze sprzątanie, rozbudowa, czyszczenie. Korkowe, ziemne czy gipsowe, będzie trudniejszym wyborem, ponieważ łatwiej w nich o pleśń, i należy je umiejętnie nawadniać, ze względu na nasiona.
ŻABA
Posty: 31
Rejestracja: czw 25 paź, 2018

czw 06 gru, 2018

Dla Messorów korkowe nie jest odpowiednie, ponieważ szybciej rozwija się w nim pleśń, która jest dla tych mrówek wyjątkowo szkodliwa. Gipsowe już bardziej, chociaż ten gatunek szybko w nim drąży i może okazać się, że mrówki przewiercą się na zewnątrz. Najlepszym wyborem jest raczej gniazdo akrylowe. Nie przegryzą się przez akryl, a pleśń nie rozwija się tam.
Moje mrówki:
Pheidole flaveria i ich dziennik
Może kiedyś:
Messor barbarus, Tetramorium caespitum
ODPOWIEDZ