Dobra pora aby zacząć?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

ndz 13 sty, 2019

Witam
Jestem tu nowy i chciałbym się dopytać o parę rzeczy, już trochę przeszukałem forum.
Czy warto zaczynać i kupować w styczniu mrówki ? Lasius niger bo te bym chciał zacząć hodować.
Czy zaczynając teraz to co z zimowaniem ?
Czy do każdego formikarium potrzebna jest mata grzewcza czy temp. pokojowa wystarczy?
Z tego co wyczytałęm o karmieniu, to faktycznie Lasius niger wystarczy karmić miodem ? czy jeszcze coś podawać, owoce,nasiona itd
Czy ktos poleci gdzie zakupić? jest sporo ofert.

Już mam pomysł na formikarium własnej roboty tylko sporo pytań :)

dzięki :)
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

ndz 13 sty, 2019

Na pewno zaczynanie wiosną czy latem jest znacznie "szybsze". Zimą również można zacząć, tym bardziej L. niger który nie wymaga wysokich temperatur.
Jeżeli chodzi o zimowanie pytaj sprzedawcy, przykładowo u nas wszystkie mrówki są już po zimowaniu.
Temperatura pokojowa to bardzo nie dokładne określenie ;) dla jednego to 18 a w innym przypadku to 28. Jeżeli masz chłodno to zdecydowanie warto kupić matę lub kabel. Temperatura to jeden z głównych czynników który wpływa na szybkość rozwoju kolonii.
Podstawa jeżeli chodzi o karmienie jest miód + owady karmowe, cała reszta to dodatek.
W podpisie mam link do sklepu może coś cię zainteresuję.
Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

ndz 13 sty, 2019

Dzięki za odpowiedź. Sklep już przeglądałem i kolonie mrówek bym u Was chciał kupić.
Te owady karmowe to dokładnie co ? można je samemu zdobywać ? to będą świerszcze itd. dla tego gatunku mrówek. Odnośnie miodu, to zwykł miód? w postaci płynnej a takiej zbitej, jest różnica?
Temp pokojowa 20-22 stopnie :) dogrzewać do ilu max?
NA gniazdo i arenę mam własny pomysł jak zrobić, myślałem o wymiarach dł 15cm szer 12cm i wysokość około 10cm. w tym korek na pion ustawiony. Czy lepiej ustawiać poziomo?
Odnośnie piachu itd. to wystarczy zwykły żółty piach przesiany i wypłukany ? reszta kamyków itd to rozumiem że na zasadzie jak do akwarium, parzenie itd.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

ndz 13 sty, 2019

Owady karmowe to na przykład mącznik, świerszcze itd. Miód czysty bez dodatków, naturalny. Możesz podać płynny, skrystalizowany, rozpuszczony z wodą - różne szkoły. W takiej temperaturze będą się rozwijać, możesz spokojnie dogrzać te kilka stopni w części gniazda, mrówki same wybiorą najlepszą temperaturę. Jak gniazdo chcesz mieć w środku areny to imo lepsze pionowe. Piach i wszelki wystrój wyparz wrzątkiem albo zrób wycieczkę do piekarnika ;)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 14 sty, 2019

Pamiętaj o wentylacji gniazda, możesz dogrzewać jakimś kablem grzewczym pod częścią gniazda - tak żeby mrówki mogły sobie wybrać temperaturę.

Miód podawaj w małych kropelkach bo czasem mrówki lubią się topić w nim.

Co do pory - zawsze jest dobra pora - problem polega w wiedzy i przygotowaniu https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Hodowla Tutaj masz troszkę naszej mrówkowej wiedzy :)
Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

pn 14 sty, 2019

Czy jak na pokrywie zrobię otwór na wentylację wystarczy? Formikarium będzie własnej roboty, dziś będę sklejal.
Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

śr 16 sty, 2019

A jeszcze zapytam, jakie mrówki do piaskowego formikarium
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 30 sty, 2019

Łukasz pisze: pn 14 sty, 2019 Czy jak na pokrywie zrobię otwór na wentylację wystarczy? Formikarium będzie własnej roboty, dziś będę sklejal.
Łukasz i jak skleiłeś formicarium ? Pokaż nam zdjęcie

Mrówki - zależne na co możesz sobie pozwolić
Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

sob 02 lut, 2019

Są 2 projekty ale nie skończone. Mrówki mam Lasius niger i jest ich mało więc narazie w probówce zostaną.
Probówkę włożyłem do małego pojemnika i tam zrobiłem małą arenę.
JAk skończę sklejać wszystko to dam zdjęcie :)
Scichy
Posty: 2
Rejestracja: śr 03 kwie, 2019

śr 03 kwie, 2019

2 miesiące i zdjęcia nie ma :?
ODPOWIEDZ