nawadnianie formi 3D

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

ndz 13 sty, 2019

Witam!
Mam pytanie odnośnie nawadniania gniazda wydrukowanego w 3d. Otóż kupiłem takie gniazdo dla moich Lasius niger ale mam problem (?) z nawadnianiem,
Zdjęcie formi: https://imgur.com/a/fNnB7Nm
Formi nawadniane jest w górnej części i woda paruje przez szpary w podłodze. Dolna część jest sucha. Mrówki oczywiście zagnieździły się w mokrej części ale pytanie czy to skraplanie się wody na szybce jest normalne czy też może daję za dużo wody? Daję dosłownie 2 ml co 4-5 dni. Aha - wentylacja w gnieździe jest tylko w dolnej, suchej części.
Formi podłączone jest do areny jak widać na zdjęciu. Do areny podłączona probówka z wodą ale nie zauważyłem żeby mrówki z niej korzystały.
Dajcie znać czy takie skraplanie się wody jest normalne w tego typu gnieździe czy też może ograniczyć nawadnianie.
Dzięki!
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

ndz 13 sty, 2019

Matę ustaw tak, żeby nie była pod nawadnianiem. Problem rozwiązany ;)
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

ndz 13 sty, 2019

AntKeeper.pl pisze: ndz 13 sty, 2019 Matę ustaw tak, żeby nie była pod nawadnianiem. Problem rozwiązany ;)
No właśnie w tym problem, że mata nie jest podłączona wogóle bo formi stoi w ciepłym miejscu i nie jest potrzebna więc to na pewno nie od maty
Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

ndz 13 sty, 2019

To może ustaw je w innym miejscu, może jest za blisko grzejnika
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

ndz 13 sty, 2019

Łukasz pisze: ndz 13 sty, 2019 To może ustaw je w innym miejscu, może jest za blisko grzejnika
Temperatura na arenie 24-25 stopni. Myślisz że za ciepło?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 14 sty, 2019

Woda zaczyna parować w takiej małej przestrzeni. Gniazdo powinno mieć wentylację niestety jej nie posiada.

Ja jak podaję mrówkom jedzenie to staram się żeby pokrywa była trochę otwarta - u mnie też się tak dzieje jak nawadniam gniazdo.
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

pn 14 sty, 2019

srebrny pisze: pn 14 sty, 2019 Woda zaczyna parować w takiej małej przestrzeni. Gniazdo powinno mieć wentylację niestety jej nie posiada.

Ja jak podaję mrówkom jedzenie to staram się żeby pokrywa była trochę otwarta - u mnie też się tak dzieje jak nawadniam gniazdo.
Gniazdo jest połączone z arena więc przestrzeń jest sporo większa. Gniazdo ma wentylację w dolnej części. Przyjrzyj się na zdjeciu. Jedzenie podaję na arenie, gniazda staram się nie otwierać żeby ich nie stresować.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 14 sty, 2019

MarniC pisze: pn 14 sty, 2019
srebrny pisze: pn 14 sty, 2019 Woda zaczyna parować w takiej małej przestrzeni. Gniazdo powinno mieć wentylację niestety jej nie posiada.

Ja jak podaję mrówkom jedzenie to staram się żeby pokrywa była trochę otwarta - u mnie też się tak dzieje jak nawadniam gniazdo.
Gniazdo jest połączone z arena więc przestrzeń jest sporo większa. Gniazdo ma wentylację w dolnej części. Przyjrzyj się na zdjeciu. Jedzenie podaję na arenie, gniazda staram się nie otwierać żeby ich nie stresować.
Faktycznie nie dostrzegłem tego. Może spróbuj w jakichś mniejszych porcjach wodę dolewać
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

wt 15 sty, 2019

Skoro mata nie grzeje to czy nie ogrzewasz go czymś innym? Albo czy nie jest nad kaloryferem?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 15 sty, 2019

Ewentualnie nie stoi obok wylotu ciepłego powietrza z laptopa
Łukasz
Posty: 10
Rejestracja: sob 12 sty, 2019

wt 15 sty, 2019

Zmień miejsce i sprawdź. Jak woda paruje to musi być jakieś źródło ciepła.
ODPOWIEDZ