Pleśń u mrówek Lasius Flavus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

xxasimovxx
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 sty, 2019

pt 25 sty, 2019

Cześć. Na giełdzie kupiłem mrówki L. Flavus i formikarium. Wsadziłem probówkę do formikarium i nawilżyłem je. W probówce pojawiła się pleśń, a one nie chcą przejść do formikarium. Jest jakiś mało drastyczny sposób na przeniesienie ich? Jak tak to jaki?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 25 sty, 2019

Witam.
Ile robotnic ma ta kolonia i jak duże formikarium?
Nie dawaj zbyt szybko kolonii (małej) do formikarium (zbyt dużego) bo będą problemy, o czym tu ostatnio często jest.
Pozdrawiam
xxasimovxx
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 sty, 2019

pt 25 sty, 2019

Około 15 robotnic, arena ok.15 cm x 10 cm x 10cm, gniazdo 10cm x 10 cm , ale komory są zasłonięte od siebie i mrówki gdy zacznie im brakować miejsca to dokopią się do innych komór. Komora pierwsza do, której mają dostęp to 1/4 gniazda.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 26 sty, 2019

Ja bym się jeszcze wstrzymał, tak powiedzmy gdy będzie z minimum 50 robotnic. Teraz po prostu zmienił probówkę na czystą.
Co do samych przenosin to u flavus to trudna sprawa. Nie sądzę by dobrowolnie się przeniosły przy tak małej ilości robotnic.
xxasimovxx
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 sty, 2019

sob 26 sty, 2019

A mogę tą probówkę wyczyścić? Mam drugą probówkę, ale jest bardzo duża jak na tę mrówki.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 26 sty, 2019

Zależy w jakim sensie wyczyścić, waty z mrówkami w środku raczej nie wymienisz :wink:
Jeżeli ich nie zgnieciesz jakoś to można.
Myślę że nie będzie problemów ze zbyt dużą probówką, kwestia może tego jak je karmisz-jeżeli na arenie podajesz pokarm to będą miały trochę dalej więc mogą mniej jeść. Rozwiązaniem było by umieszczenie waty bliżej końca probówki.
xxasimovxx
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 sty, 2019

sob 26 sty, 2019

Pleśń pojawiła się na szkle daleko od waty, wyczyściłem ją.
ODPOWIEDZ