Dziwne zachowanie

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

czw 14 lut, 2019

Ponad dwa dni temu mrówki (L. niger) raczyły się przeprowadzić z probówki (leżącej na arenie) do gniazda. W komorze z nawadnianiem siedzi królowa, kilka robotnic opiekujących się szczyptą jaj i larw (chyba).
Chciałem zabrać probówkę (i zrobić wystrój areny), ale ciągle do niej wchodzą mrówki. Nostalgia? ;)
Mrówki jakby szukały czegoś w wacie, myślałem, że może zostały jajka. Jest to możliwe?
Tym bardziej, że gdy dzisiaj podałem larwy ochotki, to zamiast nosić je do gniazda, zabierają właśnie do probówki i wtykają w watę. Czyżby karmiły larwy pozostawione w wacie?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 15 lut, 2019

Mrowiec32 pisze: czw 14 lut, 2019 Ponad dwa dni temu mrówki (L. niger) raczyły się przeprowadzić z probówki (leżącej na arenie) do gniazda. W komorze z nawadnianiem siedzi królowa, kilka robotnic opiekujących się szczyptą jaj i larw (chyba).
Chciałem zabrać probówkę (i zrobić wystrój areny), ale ciągle do niej wchodzą mrówki. Nostalgia? ;)
Mrówki jakby szukały czegoś w wacie, myślałem, że może zostały jajka. Jest to możliwe?
Tym bardziej, że gdy dzisiaj podałem larwy ochotki, to zamiast nosić je do gniazda, zabierają właśnie do probówki i wtykają w watę. Czyżby karmiły larwy pozostawione w wacie?
Możliwe że na wacie sa jakieś jaja - a mrówki utrzymuja tam larwy bo jest lepsza wilgotność. Proponuję zostawić tę probówkę na arenie i tyle mrówki same sobie wybiorą co dla nich lepsze.

Napisz jeszcze ile kolonia liczy mrówek że przeprowadziłeś je do gniazda?
Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pt 15 lut, 2019

Około 15 robotnic. Podłączyłem im gniazdo, bo w probówce kończyła się woda i po dwóch dniach przeniosły się wraz ze szczyptą jajek/larw.
Czekajmy w takim razie, aż im się znudzi/wyprowadzą następne pokolenie lub jednak przeniosą do gniazda.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 15 lut, 2019

A jak duże jest cześć gniazdowa jakiś link / zdjęcie?
Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pt 22 lut, 2019

Część gniazdowa jest za duża, bo to formikarium 16x10 cm od mrowkoyada. Trzy komory im odgrodziłem watą (wyjmę, jak się dobrze rozmnożą), ale i tak siedzą praktycznie w tej jednej z nawadniającym grzybkiem.
ODPOWIEDZ