Kilka pytań

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

śr 27 lut, 2019

1. Podajemy mrówkom miód z krwią lub pokarm podstawowy, będący mieszanką. Białko jest dla królowej i larw, cukier dla robotnic. Gdzie i kiedy więc następuje rozdzielenie?
2. Dałem larwę ochotki (rozmrożoną). Jedna mrówka podniosła z areny i poniosła do gniazda. Zaniosła prawie do komory, w której siedzi kolonia, ale drogę zabiegła jej inna mrówka, zabrała łup, poniosła z 1 cm i oddała innej, dopiero tamta zaniosła do larw. Dlaczego? Czyżby już (15 robotnic) miały podział ról?
3. Polecane są areny z rantem, jako bardziej zapobiegające ucieczkom, że to mrówki nie lubią chodzić "po suficie". Ale w probówce nie miały żadnych pod tym względem zahamowań. Nie zauważały (z powodu krzywizny)?
4. Czy wystrój areny (kora, szyszka, mech, igły, kamienie) służy czemuś czy tylko ozdobie?
5. Wrzuciłem (wyprażone) igłę (świerkową) i kawałek kory (drzewa liściastego). Odniosłem wrażenie, że mrówki nie chciały wychodzić na arenę. Czy to możliwe, żeby zapach je odstraszał? (przejściowo)
6. Dlaczego producenci nie dorobili się standartu wężyków i spora część gniazd ma wejścia 8 mm a areny 10 mm?
7. Zwykle na arenie widzę jedną-dwie mrówki. Czasami jednak 5-6. Czy to przypadkowe, czy na przykład gdy mało białka, to wychodzi więcej?
8. W której książce znajdę odpowiedzi na takie i podobne pytania? (wolałbym nie kupować wszystkich na raz).
ODPOWIEDZ