Z pokrywką...czy bez?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

wt 19 mar, 2019

Witam :D W mojej koloni Messor Barbarus na ich formikarium kładę szary papier (żeby mrówki miały ciemno) i często je zdejmuje żeby sprawdzić jak się czuja.I mam dwa...chyba banalne pytania.
1.Czy odsłanianie i zasłanianie stresuje mrówki co za tym idzie...negatywnie wpływa na rozwój koloni?
2.Czy lepiej żeby była ta pokrywka...czy lepiej żeby było odkryte formikarium przez 24h?
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

wt 19 mar, 2019

Jeżeli bardzo często zaglądasz to możesz zaciemnić gniazdo czerwoną folią - https://www.antkeeper.pl/pl/p/Folia-cze ... zysta./119
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 24 mar, 2019

Dziękuje za Odpowiedź :D
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 25 mar, 2019

KotLuminos pisze: wt 19 mar, 2019 Witam :D W mojej koloni Messor Barbarus na ich formikarium kładę szary papier (żeby mrówki miały ciemno) i często je zdejmuje żeby sprawdzić jak się czuja.I mam dwa...chyba banalne pytania.
1.Czy odsłanianie i zasłanianie stresuje mrówki co za tym idzie...negatywnie wpływa na rozwój koloni?
2.Czy lepiej żeby była ta pokrywka...czy lepiej żeby było odkryte formikarium przez 24h?
Proponuję nie zaglądać zbyt często bo to stresuje mrówki - w ekstremalnych przypadkach słyszałem że królowa potrafiła zjeść potomstwo przy mniejszych koloniach.

Są dwie opcje odnośnie pytania nr 2:

a) Odkryć i nie nakrywac - mrówki przyzwyczają się ale zauważyłem że są bardzo płochliwe.
b) nakryć i nie ruszać zbyt często - np zaglądnąć przez lekkie uchylenie pokrywki raz na 1-2 dni.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pn 25 mar, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D
Moje mrówki to Messor Barbarus a słyszałem że...one nie jedzą swego potomstwa
chyba na ten czas zostawię odkryte (będę przykrywać kiedy będzie słońce bo idealne miejsce do obserwacji jest tam gdzie w lecie jest słonce)
ODPOWIEDZ