Jak szybko rośnie kolonia

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

sob 06 kwie, 2019

Wiadomo, początki są trudne. Po prawie dwóch miesiącach z początkowych 15 L. niger rozwinęła mi się kolonia do 30. Sporo "białych", trochę jednak pada (przyczyny nie mogę zgadnąć, może naturalnie?).
Ale co później? Wiadomo, jak będzie kilkaset, to mogą więcej białka przynieść (jak znajdą). Ale czy królowa ma limit (dzienny/tygodniowy) na składanie jajek? Czy im więcej jest, tym więcej przybywa?
W dotychczasowym tempie to kilka lat zajmie, zanim dojdą do tysiąca/dwóch.
Czy królowa może składać po kilkadziesiąt/kilkaset jajek dziennie, codziennie? (ja widzę ok 20)
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 07 kwie, 2019

Witam.
Dokładnie, im więcej robotnic, tym królowa będzie lepiej odżywiona i czuła się bezpiecznie przez co zacznie składać więcej jaj oraz larwy będą lepiej odżywione, a co za tym idzie będą rosły szybciej i większe.
Czemu padają... Hmm skoro masz je dwa miesiące to pewnie je kupiłeś, czyli nie wiadomo tak naprawdę jak długo już żyją, więc może padają naturalnie.
Póki co powinieneś im podawać jedzonko wręcz pod nos, białko i miód to według mnie podstawa :)
Co do ilości jaj to nie wiem jakie jest maksimum, na pewno jest w stanie złożyć kilkanaście.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ