messor barbarus - probówka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

sob 04 maja, 2019

Witam!
Kupiem wlasnie samotna krolowa Messor barbarus i mam kilka pytan odnosnie poczatku hodowli.
1. Przyszla w probowce z bardzo mala iloscia wody - czy tak powinna zostac czy przeniesc ja do probowki z wieksza iloscia wody zeby nie stresowac jej ponownie przeprowadzka za jakis czas?
2. Krolowa ma dwa jaja/male larwy - czy czekac az sama przeniesie sie do nowej probowki czy moge lekko przeniesc jaja wacikiem (patyczkiem do uszu) do nowej probowki?
3. Czy podawanie jakiegokolwiek pokarmu w tej chwili ma sens czy krolowa poradzi sobie sama do czasu az beda piwerdze robotnice? Krolowa wyglada na dobrze odzywiona.
Przepraszam za brak polskich znakow i dzieki za informacje!
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 04 maja, 2019

Przenieś królową do nowej probówki ale nie stresuj jej niech sama przejdzie. Kiedy będzie w nowej probówce możesz ją karmić.
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

sob 04 maja, 2019

AntsForever pisze: sob 04 maja, 2019 Przenieś królową do nowej probówki ale nie stresuj jej niech sama przejdzie. Kiedy będzie w nowej probówce możesz ją karmić.
Ok. Tak zrobie. Co do pierwszego pokarmu to poleciacie nasiona czy jednak jakies bialko?
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

sob 04 maja, 2019

Jeszcze jedno pytanie - czy do mieszanki nasion mona dodawac dodatkowe bialko w postaci karmy dla ryb, suszonych muszek owocówek albo dafni czy tez raczej krolowa sie tym nie zainteresuje?
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

sob 04 maja, 2019

slodkie_ciacho pisze: sob 04 maja, 2019 Witam.
Polecam poprzeglądać forum:
viewtopic.php?f=37&t=6363&p=56330#p56330 :)
Nasiona i białko, chyba lepiej takie świeże niż suszone.
Pozdrawiam
Wiem czym zywia sie barbarusy. Chodzi mi bardziej o to czy samotna krolowa poradzi sobie z ziarnami czy tez lepiej dac jej tylko kawalek macznika? A co myslisz o pokarmie dla ryb?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 04 maja, 2019

Nie bardzo rozumiem, skoro wiesz to po co pytasz?
Powtarzam:
slodkie_ciacho pisze: sob 04 maja, 2019 Witam.
Polecam poprzeglądać forum:
viewtopic.php?f=37&t=6363&p=56330#p56330 :)
Nasiona i białko, chyba lepiej takie świeże niż suszone.
Pozdrawiam
W tym jednym poście podałem Ci podobny temat też z Messor gdzie jest napisane czym powinieneś karmić (link w tamtym temacie), przykłady białka (drugi link w tamtym temacie), napisałem bezpośrednio co masz podawać i co myślę o suszonym (w tym dla rybek) pokarmie :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 05 maja, 2019

MarniC pisze: sob 04 maja, 2019
slodkie_ciacho pisze: sob 04 maja, 2019 Witam.
Polecam poprzeglądać forum:
viewtopic.php?f=37&t=6363&p=56330#p56330 :)
Nasiona i białko, chyba lepiej takie świeże niż suszone.
Pozdrawiam
Wiem czym zywia sie barbarusy. Chodzi mi bardziej o to czy samotna krolowa poradzi sobie z ziarnami czy tez lepiej dac jej tylko kawalek macznika? A co myslisz o pokarmie dla ryb?
Ja nie polecam karmy dla rybek - moje mrówki nie chciały ruszać tego. Mącznik, muszki owocówki .
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

ndz 05 maja, 2019

Próbowałem wcześniej podawać karmę dla ryb Lasius niger i też nie były zainteresowane. Pytam dlatego, że wszystkie porady dotyczące żywienia messorów dotyczą kolonii z już odchowanymi robotnicami. Ja mam samotną póki co królową i zasatanawiam się czy to robi jakąkolwiek różnicę co do rodzaju podawanego pokarmu i czy wógóle trzeba ją dokarmiać zanim wyklują się robotnice żeby je nie stresować za bardzo.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

ndz 05 maja, 2019

Podajesz białko w postaci mącznika lub muszki owocówki i do tego jakieś nasiona.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 06 maja, 2019

MarniC pisze: ndz 05 maja, 2019 (...) Ja mam samotną póki co królową (...)

Czy królowa była z poprzedniej rójki ? Pytanie też czy była zimowana?
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

sob 18 maja, 2019

Wydaje mi sie ze tak. Krolowa ma sie ok. Podpialem droga probowke z woda i podalem jej nasiona - ma je caly czas w suchej probowce i male kawalki macznika raz na kilka dni (wyjmuje po dobie). Krolowa miala 4 larwy kiedy ja dostalem. Wczoraj zajrzalem do niej po kilku dniach swietego spokoju i widzę ze zlozyla ladny pakiet jaj wiec chyba wszystko z nia w porzadku. Lezy sobie zawinieta w sciereczke w szufladzie przy grzejniku - temperatura w szufladzie to 25 stopni.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 18 maja, 2019

Ma idealne warunki. :D
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

pn 10 cze, 2019

Postanowiłem wrzucić mały update mojej kolonii gdyby kogoś to interesowało. Przez niecały miesiąc królowa odchowała sześć robotnic a w drodze są kolejne :-) Jakiś tydzień temu postanowiłem dać im mini arenę żeby łatwiej było podawać pokarm. Zrobiłem ją z mini pudełka z pokrywką jak na zdjęciach. Wysiąłem dwa wejścia na probówki i zalałem fugą na około pół centymetra. Dla wizualnego efektu posypałem nieco piasku ale i tak większość odpadła po wyschnięciu fugi. Arena od góry zabezpieczona fluonem a w pokrywce otworki wentylacyjne.
Dlaczego dwie probówki? Pomimo podłączenia probówki z wodą królowa za żadne skarby nie chciała się do niej przenieść więc postanowiłem na siłę jej nie uszczęślwiać i po prostu podpiąłem probówkę z wodą. Póki co nadal siedzą w tej suchej i nie widzę specjalnego ruchu w kierunku przeprowadzki ale maja wybór więc jak zajdzie potrzeba to się przeniosą.
Jak widać robotnice naniosły już sobie nasion do suchej probówki. Nie chciałem stresować królowej więc nie robiłem im komór rozdzielonych korkiem.
Dajcie znać co byście radzili zmienić/poprawić. Póki kolonia się znacząco nie powiększy nie zamierzam ich nigdzie przenosić ale docelowo myślę o gnieździe Ytong. Zrobiłem właśnie jedno dla mich L niger i nieźle to wyszło.
Aha - i sorry za kiepską jakość zdjęć - robione kalkulatorem :-)
Załączniki
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
ODPOWIEDZ