Kolonia w próbówce

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

pn 06 maja, 2019

Witam mam kolonie w próbówce dokładniej królową i dwie robotnice. Chcę je nakarmić ponieważ od miesiąca nic nie jadły. Robotnice wyklóły się dość nie dawno. Ale królowa ma już miesiąc.
Mam hodowlę mącznika młynarka tylko zabardzo nie wiem jak i go podać.
Prosiłbym o instrukcje od zabicia do podania mrówką.
W jakim miejscu dać im go na arenie czy gdzie?
Ostatnio zmieniony ndz 12 maja, 2019 przez Lucky, łącznie zmieniany 2 razy.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 06 maja, 2019

Cześć.
Pierwszą część jeszcze zrozumiałem ale nad drógą musiałem już sporo pomyśleć żeby zrozumieć ale udało się. Proszę popraw to żeby wszyscy mogli to przeczytać.

Odetnij mącznikowi głowę przetnij go jeszcze na dwie części i jedną podaj mrówkom na kawałku foli aluminiowej.
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

pn 06 maja, 2019

Dzięki już poprawiłem jeszcze jednak gdzie dać jedzdnije do próbówki czy na arena do tej pory mrówek nie wypuszczałem są tylko 2 robotnice?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 06 maja, 2019

Podaj bezpośrednio do probówki.
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

pn 06 maja, 2019

Dzięki :naglowie:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 06 maja, 2019

Witam.
Lucky pisze: pn 06 maja, 2019 Witam mam kolonie w próbówce dokładniej królową i dwie robotnice. Chcę je nakarmić ponieważ od miesiąca nic nie jadły. Robotnice kilku się dość nie dawno. Ale królowa ma już miesiąc.
Mam hodowlę mącznika młynarka tylko zabardzo nie wiem jak i go podać.
Prosiłbym o instrukcje od zabicia do podania mrówką.
W jakim miejscu dać im go na arenie czy gdzie?
Ja tylko dodam żebyś im jeszcze podał miód, zobaczysz jak chętnie go zjedzą. Robotnice głównie nim się żywią.

Co do mącznika to tak jak AntsForever napisał, można mącznika też uspokoić przed "zabiegiem" wkładając (tu właśnie nie pamiętam na jak długo :D) do zamrażarki. O ile przy larwach to nie ma większego znaczenia to dorosłe osobniki łatwiej tak uśmiercić.
Pozdrawiam
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

czw 09 maja, 2019

a jak podać miud prosto do próbówki?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 09 maja, 2019

Zacytuję z nowego tematu który założyłeś:
slodkie_ciacho pisze: czw 09 maja, 2019 Witam.
Wykałaczką nanieś małe krople. Najlepiej nie bezpośrednio na probówkę tylko np na kawałek plastiku czy foli aluminiowej.
U mnie wygląda to tak:
IMG_7322.JPG
Pozdrawiam
Na przyszłość jak masz następne pytanie to nie zakładaj nowego tematu, no i popraw ten błąd ortograficzny :)
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

czw 09 maja, 2019

sory za błędy przepraszam mam dusleksje.
Ostatnio zmieniony pt 10 maja, 2019 przez Lucky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 09 maja, 2019

Lucky pisze: czw 09 maja, 2019 dżokej za błędy przepraszam mam dusleksje.
Microsoft Office Word, Google Docs czy też zwykła przeglądarka internetowa, programy te mają funkcje podkreślania błędów... Popraw :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 10 maja, 2019

Lucky pisze: czw 09 maja, 2019 dżokej za błędy przepraszam mam dusleksje.
Ja też mam dysgrafie i dysleksje :D

Na przyszłość postaraj się pisać składniejsze zdania bo ciężko zrozumieć to co napisałeś
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

pt 10 maja, 2019

Do jakiej wielkości kolonii trzymać ja w próbówce przeczytałem że 10 to minimum?
Mam podawać mrówką tylko miód czy mącznika też, do próbówki dałem i to i to ale jadły tylio miód. Posiadam tzw. pokarm podstawowy i suszoną krew oraz galaretkę.
Co podawać ile i jak często?
Z góry dzięki
i sory za błędy.
Ostatnio zmieniony ndz 12 maja, 2019 przez Lucky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 11 maja, 2019

Lucky pisze: pt 10 maja, 2019 Do jakiej wielkości kolonii trzymać ja w próbówce przeczytałem że 10 to minimum?
Mam podawać mrówką tylko miud czy mącznika też, do próbówki dałem i to i to ale jadły tylio miód. Posiadam tzw. pokarm podstawowy i suszoną krew oraz galaretkę.
Co podawać ile i jak często?
Z góry dzięki
i sory za błędy.
popraw błędy ort

Miód oraz mącznik - pokarm podstawowy stosuję jako dodatek. moje mrówki nie chciały nigdy suszonej krwii - pokarm podstawowy z tego co pamietam nigerki brały coś jadły ale nie jakoś dużo
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

ndz 12 maja, 2019

Dzięki, a czy to normalne że narazie (mam 2 robotnice i królową) nie jedzą mącznika?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 12 maja, 2019

Przy tej ilości mrówek to nawet nie zauważysz że coś ubyło, dopiero gdy będą larwy...
Tak w ogóle to o jakim gatunku mowa?
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

ndz 12 maja, 2019

Posiadam Lasius Niger. Z tym nie jedzeniem chodzi o to że jak podaje miód to idą i jedzą widzę jak są przy nim. A jak dałem kawałek mącznika to go chyba ignorowały. I martwię się że nie będą miały białka.
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

pn 13 maja, 2019

Witam jeszcze jedno pytanko. Jaką ilość robotnice wypuścić na arenę (czytałem że minimum to 10) ?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 13 maja, 2019

Tutaj o tym piszę:
viewtopic.php?f=33&t=6407
Ale myślę podobnie-nie mniej niż 10 i nawet wtedy pokarm "pod nos", tzn. przy wyjściu z probówki/strzykawki.
Lucky
Posty: 14
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2019

wt 14 maja, 2019

ok dzięki. Ale rozumiem że gniazda jeszcze nie otwierać(będzie zatkane)?
Przeczytałem również że można wymoczyć korek aż zapleśnieje, potem pleśń zginie i dopiero dać czy to dobre(korek do gniazda to podstawka pod naczynia z marketu)?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 14 maja, 2019

Lucky pisze: wt 14 maja, 2019 Ale rozumiem że gniazda jeszcze nie otwierać(będzie zatkane)?
Dokładnie, bez dostępu do gniazda, sama arena.
Lucky pisze: wt 14 maja, 2019 Przeczytałem również że można wymoczyć korek aż zapleśnieje, potem pleśń zginie i dopiero dać czy to dobre(korek do gniazda to podstawka pod naczynia z marketu)?
Też to gdzieś czytałem ale czy to ma sens to nie wiem. Natomiast w 16tym poście mojego dziennika również informuję o pojawieniu się pleśni w gnieździe u moich niger, a w pytaniach do dziennika jest odpowiedź. Jest ona taka sama jak informuje tutaj Srebrny:
viewtopic.php?f=33&t=6365
Lucky pisze: wt 14 maja, 2019 korek do gniazda to podstawka pod naczynia z marketu
We wszystkich gniazdach które posiadam/łem właśnie z tego źródła są :) Choć przy większym gnieździe/większej ilości gniazd chyba taniej wychodzi Allegro.
ODPOWIEDZ