Messor Barbarus - poczwarka zniknęła

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

czachor
Posty: 9
Rejestracja: wt 07 maja, 2019

wt 07 maja, 2019

Szanowni,

napiszcie proszę czy podobne sytuacje Wam się zdarzają i jak temu zaradzić w przyszłości. Mam królową Messor Barbarus od stycznia (z rójki 2018 po zimowaniu) przez dłuższy czas składała jaja i je zjadała (nie dokarmiałem niczym) aż w końcu w połowie kwietnia wykluła się pierwsza robotnica. Dostały trochę ziaren + raz na jakiś czas rybika jako białko. Razem zaczęły zajmować się kolejnymi jajkami i jedno z nich doszło do ostatniego stadium poczwarki, gdzie brakowało 2-3 dni do rozwinięcia się formy imago. Sprawdziłem jednak dopiero po 5 dniach licząc, że będą już dwie robotnice i okazało się, że nie ma ani poczwarki ani imago :? . W całej probówce nie znalazłem po niej śladu, więc wychodzi na to, że królowa z robotnicą ją zjadły. Co może być powodem takiego zachowania (w tym czasie grupa poczwarek na niższym stadium rozwoju została nietknięta)?

Z góry dziękuję za porady.
Pozdrawiam,
Czachor
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

wt 07 maja, 2019

Opcji jest kilka.
- za dużo stresu
-głód
czachor
Posty: 9
Rejestracja: wt 07 maja, 2019

wt 07 maja, 2019

Tak, zdaję sobie sprawę, że ciężko jednoznacznie powiedzieć co było przyczyną. Zastanawia mnie jednak bardziej sam wybór - dlaczego akurat wybrały najbardziej rozwiniętą formę zamiast jednej z niższych. Wszystkie zachowania mrówek wydają się być zawsze bardzo przemyślane, więc musi za tym stać konkretny powód :zenada:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 08 maja, 2019

Dużo stresu i mało białka

Jak cześto karmisz białkiem tzn. Robakami ?
czachor
Posty: 9
Rejestracja: wt 07 maja, 2019

śr 08 maja, 2019

srebrny pisze: śr 08 maja, 2019 Jak cześto karmisz białkiem tzn. Robakami ?
To jest królowa + jedna robotnica. Raz na 2-3 dni dostawały rybika (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rybiki) i go zjadały. Teraz wrzuciłem im więcej zmiażdżonego słonecznika, który na 100g produktu ma 23g białka.

Zestresować też się mogły bo kilka razy przenosiłem je pod mikroskop i nagrywałem pod dużym oświetleniem. Teraz zostawię je na dłużej w spokoju. Zastanawia mnie tylko czy oprócz tego słonecznika dorzucać im jakiegoś robala, np. larwę mącznika, czy sam słonecznik wystarczy.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 08 maja, 2019

Witam.
czachor pisze: śr 08 maja, 2019 Zastanawia mnie tylko czy oprócz tego słonecznika dorzucać im jakiegoś robala, np. larwę mącznika, czy sam słonecznik wystarczy.
Ciągle ten sam wątek ostatnio...
viewtopic.php?f=33&t=6336
Tu też o tym:
viewtopic.php?f=33&t=6397

Pozdrawiam
czachor
Posty: 9
Rejestracja: wt 07 maja, 2019

śr 08 maja, 2019

slodkie_ciacho pisze: śr 08 maja, 2019 Witam.

Ciągle ten sam wątek ostatnio...
viewtopic.php?f=33&t=6336
Tu też o tym:
viewtopic.php?f=33&t=6397

Pozdrawiam
Dzięki za linki, widziałem te wypowiedzi. Słonecznik jest o tyle ciekawy na tle innych ziaren, że jest bardzo pospolity i ma wysoką zawartość białka (do 25%). Chodzi mi o zdolność przyswajania tego białka na tle tego, pochodzącego z robaków. Jeżeli jest porównywalna, to powinien wystarczyć jako główne źródło protein. Może jest tutaj jakiś dietetyk? :D
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 08 maja, 2019

Więc musisz jeszcze poszukać ile białka mają robale :)
Ja sam messorów nie miałem nigdy więc się zbytnio nie wypowiem, opieram się na tym co piszą inni, a z tego co opowiadają to pochłaniają spore ilości robali.
Jakbyś miał np dwie kolonie to mógłbyś przeprowadzić taki eksperyment i podzielić się obserwacjami. Choć można w sumie karmić powiedzmy miesiąc robalami, a miesiąc słonecznikiem i zobaczyć ile poczwarek przybywa. Jakoś stawiam na robale.
ODPOWIEDZ