Robale w gnieździe

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

lnig
Posty: 2
Rejestracja: czw 13 cze, 2019

czw 13 cze, 2019

Witam,
zauważyłem że przy wacie która nawilża gniazdo chodzą czarne robaczki, co to?
Jak to zwalczyć? Czy są groźne?
Załączniki
IMG_4949.JPG
IMG_4948.JPG
IMG_4945.JPG
IMG_4943.JPG
IMG_4941.JPG
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 14 cze, 2019

lnig pisze: czw 13 cze, 2019 Witam,
zauważyłem że przy wacie która nawilża gniazdo chodzą czarne robaczki, co to?
Jak to zwalczyć? Czy są groźne?
Z takich zdjęć raczej nikt nie powie tobie co to jest

Czy te robaczki są w gnieździe mrówek?
lnig
Posty: 2
Rejestracja: czw 13 cze, 2019

pt 14 cze, 2019

Ten robaczek ma 0.1mm jak nie mniej, zdjęcie strzykawki z tą czarną kropką to właśnie ten robaczek żeby mniej więcej pokazać skalę, zoom 115mm makro, lepszego nie zrobię :(
Chodzą w miejscu gdzie jest wata namaczana, która utrzymuje wilgotność w gnieździe, właśnie po tej wacie chodzą i w pobliżu, w innych miejscach nie mam szans zobaczyć bo są za małe, a gniazdo jest z korka.
Jakieś przypuszczenie co to może być?
WIktor Momot
Posty: 1
Rejestracja: śr 10 lip, 2019

śr 10 lip, 2019

Naprawdę trudno określić co to jest. Ale skoro rozwinęło się akurat na strzykawce to przypuszczam, że mogą być to roztocza, które bardzo lubią wilgoć. W takim wypadku należy szybko je zwalczyć, ponieważ są dużym zagrożeniem dla kolonii. Proponuję ci:
- przesiedlenie mrówek (do czasu, aż stare będzie zdezynfekowane),
- obniżenie wilgoci poniżej 50%,
- słyszałem jeszcze, że pomóc może pyłek pszczeli, lub żywica, ale osobiście nigdy nie testowałem i nie znam się na tej metodzie.
Jeżeli natomiast, robaki są tylko na strzykawce, to wystarczy ją dobrze wypłukać.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 16 lip, 2019

WIktor Momot pisze: śr 10 lip, 2019 Naprawdę trudno określić co to jest. Ale skoro rozwinęło się akurat na strzykawce to przypuszczam, że mogą być to roztocza, które bardzo lubią wilgoć. W takim wypadku należy szybko je zwalczyć, ponieważ są dużym zagrożeniem dla kolonii. Proponuję ci:
- przesiedlenie mrówek (do czasu, aż stare będzie zdezynfekowane),
- obniżenie wilgoci poniżej 50%,
- słyszałem jeszcze, że pomóc może pyłek pszczeli, lub żywica, ale osobiście nigdy nie testowałem i nie znam się na tej metodzie.
Jeżeli natomiast, robaki są tylko na strzykawce, to wystarczy ją dobrze wypłukać.
Żywica jest bardzo skuteczna ale nie każda mrówka jest umie użyć - sam eksperymentowałem kilka lat temu i podałem F. sanguinea i faktycznie tam gdzie był grzyb i ciemne plamki - zniknęły po przełożeniu
ODPOWIEDZ