Lasius niger - dziwne zachowanie królowej

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
hrynio
Posty: 3
Rejestracja: pt 21 cze, 2019

pt 21 cze, 2019

Dzień dobry,
od końca kwietnia posiadam kolonię Lasius Niger (królowa + około 20 robo). Do tej hodowla przebiegała normlanie. Wczoraj królowa nagle wybiegła z gniazda i zaczęła gonić po arenie. Pomyślałem, że to może przez burzę się wystraszyła. Zasłoniłem część gniazdową i faktycznie po chwili tam wróciła.

Po około 30 minutach znowu uciekła na arenę ale tym razem wyglądało to tak, że robotnice albo chciały ją zatrzymać albo atakowały. Królowa biegała po ścianach, suficie formikarium. Zostawiałem zasłoniętą część gniazdową na noc i poszedłem spać.

Rano znalazłem na arenie królową zwiniętą w kulkę natomiast robotnice biegały jak oszalałe po arenie. Myślałem, że królowa padła, ale jak ja lekko poruszyłem patyczkiem to się ożywiła. Podbiegły do niej robotnice i zaczęły ją hmmm atakować? Po chwili zaciągnęły ją do gniazda i wszystko się uspokoiło.

I teraz sytuacja wygląda tak, że robo spokojnie siedzą w gnieździe z królową, która nie porusza się ale jak zaglądam co pół godziny to zastaję ją w różnych pozycjach (z wyjątkiem leżenia na plecach z nogami w górze 😉 Nie wiem czy jest martwa czy nie.

O co tu chodzi? Czy ktoś się z takim czymś kiedyś spotkał? Co zrobić w tej sytuacji?

Michał
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 21 cze, 2019

Witam.
Jak duże te gniazdo? Od kiedy w nim siedziały?
Wygląda jakby była zestresowana (jasno w gnieździe) lub uciekała przed robotnicami. Przychodzi mi na myśl że robotnice były zaadaptowane.
hrynio pisze: pt 21 cze, 2019 jak zaglądam co pół godziny to zastaję ją w różnych pozycjach (z wyjątkiem leżenia na plecach z nogami w górze 😉 Nie wiem czy jest martwa czy nie.
Znaczy w jakich pozycjach? Jeżeli nie stoi na nogach to martwa lub zdychająca.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hrynio
Posty: 3
Rejestracja: pt 21 cze, 2019

pt 21 cze, 2019

Mrówki kupiłem około 25.04 i po mniej więcej dwóch tygodniach od włożenia probówki na arenę przeniosły się do gniazda. Posiadam takie formi:

https://www.antcenter.com.pl/pl/p/Formi ... wyboru/111

Mrówki zajmują lewą dolną komorę. Królowa stoi na nogach, czasem (rzadko) poruszy nogą lub ręką - przynajmniej mam takie wrażenie :(
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 21 cze, 2019

Może ktoś inny coś doradzi skąd takie zachowanie.
Ja uważam że kolonia powinna jeszcze być w probówce, ewentualnie probówka na arenie bez dostępu do gniazda (ja do gniazda 12x10cm z trzema komorami wpuściłem gdy robotnic było dopiero około 400sztuk :) ).
Awatar użytkownika
hrynio
Posty: 3
Rejestracja: pt 21 cze, 2019

pt 21 cze, 2019

400? Nieźle :)
Dobra, dzięki za poświęcony czas :)
ODPOWIEDZ