Stagnacja?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

pn 08 lip, 2019

Mam pytanie dotyczące L niger. Moja kolonia rozwijała się do tej pory bardzo prężnie. Od hibernacji z około 30 wzrosła do na oko jakichś 200 sztuk. Ostatnio zaobserwowałem jednak dziwna rzecz. Brakuje poczwarek. Ostatnich kilka zniknęło jakiś tydzień temu. Jaj i larw jest mnóstwo i mam wrażenie że królowa składa nowe (pewny nie jestem) ale z jakiegoś powodu nie przeobrazaja się w poczwarki. Dostają białko w postaci macznikow i/lub kurczaka i jedzenie znika. Do tego rzecz jasna miód. Czy to po prostu stagnacja? Kolonie przeprowadziłem jakiś miesiąc temu do gniazda betonowego własnej roboty z za ciasnego już gniazda 3D
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 08 lip, 2019

Pokaż zdjęcia koloni w gnieździe.
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

pn 08 lip, 2019

Proszę. W komorach na powiększeniu są tylko jaja i larwy
Załączniki
IMG_20190708_134352.jpg
IMG_20190708_134405.jpg
IMG_20190708_134409.jpg
IMG_20190708_134413.jpg
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 08 lip, 2019

Gniazdo jest za duże i do tego mogą się stresować i zjadać swoje potomstwo.
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

pn 08 lip, 2019

Nie sądzę żeby było zbyt duże. Poza tym przeniosły się same z mniejszego gniazda 3D - nie wyganiałem ich specjalnie a tam miały naprawdę ciasno. Co do stresu to też jakoś nie sądzę - są na regale przykryte czerwoną folią i nikt do nich nie zagląda poza mną przy karmieniu i nawadnianiu a i wtedy folii nie odkrywam.
Spróbuję podłączyć im z powrotem to małe gniazdo do areny bo innego obecnie nie mam ale nie sądzę żeby to zmieniło jakoś sytuację.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 08 lip, 2019

Witam.
MarniC pisze: pn 08 lip, 2019 a tam miały naprawdę ciasno.
Czyli tak jak mrówki lubią.
Przejrzyj tematy w tym samym dziale-w większości problem dotyczy zbyt dużego gniazda. Gdybyś im zostawił tylko dwie środkowe komory, a resztę zagrodził np. korkiem by mogły same przegryźć to pewnie było by dobrze.
Kiedy były hibernowane i jak często je karmisz?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 09 lip, 2019

MarniC pisze: pn 08 lip, 2019 Nie sądzę żeby było zbyt duże. Poza tym przeniosły się same z mniejszego gniazda 3D - nie wyganiałem ich specjalnie a tam miały naprawdę ciasno. Co do stresu to też jakoś nie sądzę - są na regale przykryte czerwoną folią i nikt do nich nie zagląda poza mną przy karmieniu i nawadnianiu a i wtedy folii nie odkrywam.
Spróbuję podłączyć im z powrotem to małe gniazdo do areny bo innego obecnie nie mam ale nie sądzę żeby to zmieniło jakoś sytuację.
Napisz na czym stoi ten regł - jeżeli na dywanie to pewnie nie czyją drgań, ale jeżeli masz jakieś panele to pewnie jak u mnie czują wszystko :D
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 09 lip, 2019

MarniC pisze: pn 08 lip, 2019 Mam pytanie dotyczące L niger. Moja kolonia rozwijała się do tej pory bardzo prężnie. Od hibernacji z około 30 wzrosła do na oko jakichś 200 sztuk. Ostatnio zaobserwowałem jednak dziwna rzecz. Brakuje poczwarek. Ostatnich kilka zniknęło jakiś tydzień temu. Jaj i larw jest mnóstwo i mam wrażenie że królowa składa nowe (pewny nie jestem) ale z jakiegoś powodu nie przeobrazaja się w poczwarki. Dostają białko w postaci macznikow i/lub kurczaka i jedzenie znika. Do tego rzecz jasna miód. Czy to po prostu stagnacja? Kolonie przeprowadziłem jakiś miesiąc temu do gniazda betonowego własnej roboty z za ciasnego już gniazda 3D
Pytanie pierwsze które mi się pojawiło czy zwiększyłeś ilość białka które podajesz kolonii??
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

wt 09 lip, 2019

Ok. Więc tak. Hibernacji skończyłem pod koniec stycznia.
Regal stoi na dywanie pod nim drewniana podłoga.
Bialko dostają 2-3 razy w tygodniu. Maczniki albo jakiś kurczak lub inne surowe mięso. Miód maja cały czas na arenie. Nie zmieniłem częstotliwości podawania ale z związku z tym że kolonia się znacząco zwiększyła daje więcej macznika (zazwyczaj 2-3 pokrojone na kawałki)
ODPOWIEDZ