Śmierć królowej Messor barbarus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

sob 13 lip, 2019

Witam. Ostatnio kupiłem w Antcenter kolonie messor barbarus (Zestaw Spring House). Mrówki przyszły do mnie w czwartek. Wszystko było dobrze , rozpakowałem je formikarium przygotowałem i na drugi dzień chciałem już mrówki przeprowadzać. Gdy nadszedł drugi dzień otworzyłem probówkę zamknąłem arenę i zostawiłem mrówki aby się przesiedliły. W piątek zobaczyłem że jedna z mrówek jest w labiryncie i nic nie robi pomyślałem że zwiedza i zaraz wyjdzie a dzisiaj widzę ją martwą i kolejna mrówkę obok niej. Mrówki miały się dobrze ale dzisiaj około godziny 17 zobaczyłem królową martwą w probówce nie ruszała się ani trochę w razie czego na chwile wziąłem probówkę i peseta lekko ruszyłem a królowa nic wtedy się dowiedziałem że królowa nie żyje :placze: . Po jakimś czasie wyjąłem delikatnie królową na arenę i wogle się nie ruszała. Później mrówki zaczeły zbierać się wokół królowej i ją ciągnąć do probówki znowu. Obecnie nie wiem co zrobić gdyż to moja pierwsza kolonia mrówek jaką kiedykolwiek miałem o już po 2 dniach jest jej koniec :placze: . Proszę o poradę co zrobić. :?: (edit: mrówki ruszają cały czas królową i chyba próbują ją rozerwać.)
Ostatnio zmieniony sob 13 lip, 2019 przez Moviesking, łącznie zmieniany 1 raz.
Chleb
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 13 lip, 2019

Ile mrówek liczy kolonia?
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

sob 13 lip, 2019

AntsForever pisze: sob 13 lip, 2019 Ile mrówek liczy kolonia?
kolonia liczy 30-40 robotnic
Chleb
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 13 lip, 2019

Gniazdo zbyt wielkie jak na tyle robotnic do tego dochodzi stres i mamy zgon królowej.
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

sob 13 lip, 2019

AntsForever pisze: sob 13 lip, 2019 Gniazdo zbyt wielkie jak na tyle robotnic do tego dochodzi stres i mamy zgon królowej.
Dzięki za informacje jestem początkujący więc niestety nie wiedziałem. Adopcji nie moge przeprowadzić ze wzgledu na pieniadze ale lasius niger w ilości 100 sztuk moge wprowadzić?
Chleb
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 13 lip, 2019

Też za duże jak dla mrówek tej wielkości.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 13 lip, 2019

Witam.
Jeżeli mrówki miały poczwarki czy larwy, a planujesz zakupić ten sam gatunek to zrób to jak najszybciej-możesz podrzucić te potomstwo (bez robotnic) do nowej kolonii...

Pewna dość znana osoba w mrówczym świecie powiedziała że mrówki nie mogą zdechnąć ze stresu, nie odczuwają tego tak jak kręgowce. Ile w tym prawdy nie wiem.

Co do wielkości gniazda... zmniejsz go odgradzając komory korkiem, w miarę rozrastania się kolonii będą przegryzać grodzie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

ndz 14 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: sob 13 lip, 2019 Witam.
Jeżeli mrówki miały poczwarki czy larwy, a planujesz zakupić ten sam gatunek to zrób to jak najszybciej-możesz podrzucić te potomstwo (bez robotnic) do nowej kolonii...

Pewna dość znana osoba w mrówczym świecie powiedziała że mrówki nie mogą zdechnąć ze stresu, nie odczuwają tego tak jak kręgowce. Ile w tym prawdy nie wiem.

Co do wielkości gniazda... zmniejsz go odgradzając komory korkiem, w miarę rozrastania się kolonii będą przegryzać grodzie.
Pozdrawiam
Kolonia ma larwy i mam w planach podrzucenie królowej te larwy ale mam problem gdyż nie stać mnie jusz na królową kolejną i są tylko dwa pytania co mam zrobić z tą kolonią i kiedy będzie rójka lasius niger
Chleb
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 14 lip, 2019

Kolonia wychowa te larwy i... i nic, dalej się rozwijać już nie będą. Może ogłoś na OLX że masz do oddania, to ktoś kto potrzebuje larw/poczwarek ją przyjmie.

Masowa rójka niger zaczęła się bodajże w piątek:
viewtopic.php?f=26&t=6592
viewtopic.php?f=26&t=6606
Z pewnością jeszcze jakąś królową znajdziesz, powodzenia :)
Tylko nie wpuszczaj jej przypadkiem do tego formikarium :p
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

ndz 14 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 14 lip, 2019 Kolonia wychowa te larwy i... i nic, dalej się rozwijać już nie będą. Może ogłoś na OLX że masz do oddania, to ktoś kto potrzebuje larw/poczwarek ją przyjmie.

Masowa rójka niger zaczęła się bodajże w piątek:
viewtopic.php?f=26&t=6592
viewtopic.php?f=26&t=6606
Z pewnością jeszcze jakąś królową znajdziesz, powodzenia :)
Tylko nie wpuszczaj jej przypadkiem do tego formikarium :p
Napewno tej królowej tam nie wpuszczę i tak z ciekawości to mrówki oderwały głowę królowej
Chleb
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 14 lip, 2019

Albo skoro już zdechła to nią nakarmią larwy albo robotnice zostały podrzucone z większej kolonii i adopcja nie wyszła (i też pewnie nakarmią larwy :D ).
Atakowały ją wcześniej jakoś?
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

ndz 14 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 14 lip, 2019 Albo skoro już zdechła to nią nakarmią larwy albo robotnice zostały podrzucone z większej kolonii i adopcja nie wyszła (i też pewnie nakarmią larwy :D ).
Atakowały ją wcześniej jakoś?
Nie, normalnie się zachowywały w stosunku do niej, dopiero gdy zdechła zaczeły z nią robić nie wiadomo co. Jak myślisz bo wyjeżdzem 1 sierpnia i czy gdybym złapał w środe królową lasius niger to czy wychowała by potomosto do mojego wyjazdu?
Chleb
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 14 lip, 2019

Nie wiem, bo nie napisałeś na jak długo wyjeżdżasz :D
U mnie trwało to 16 dni jaja, 7 dni larwy, 14 dni poczwarki, ale to zależy od temperatury i chyba wilgotności, różnica kilku dni pewnie.
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

ndz 14 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 14 lip, 2019 Nie wiem, bo nie napisałeś na jak długo wyjeżdżasz :D
U mnie trwało to 16 dni jaja, 7 dni larwy, 14 dni poczwarki, ale to zależy od temperatury i chyba wilgotności, różnica kilku dni pewnie.
No wracam chyba 11 lipca wieczorem prawdopodobnie. A moge ta kolonie wlozyc do duzego pojemnika dalej z ta probówką i to formikarium dokladnie wyczysci i później wpuścić jak będzie bardzo dużo tych nigerek?
Chleb
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 14 lip, 2019

Wyjeżdżasz w sierpniu, a wracasz w lipcu... Więc tak, w ciągu tego prawie roku na pewno wychowa niejedne potomstwo :)
Masz na myśli te formikarium od Messor? Myślę że może być, choć dobrze by było go odkazić jakoś bo nie wiadomo tak naprawdę czemu zdechła, mogła jakieś pasożyty mieć. Ale jeszcze sporo czasu minie zanim będziesz miał tyle robotnic więc póki co probówka, później probówka+arena, dopiero koło 200-300 robotnic nowe gniazdo.
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

pn 15 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 14 lip, 2019 Wyjeżdżasz w sierpniu, a wracasz w lipcu... Więc tak, w ciągu tego prawie roku na pewno wychowa niejedne potomstwo :)
Masz na myśli te formikarium od Messor? Myślę że może być, choć dobrze by było go odkazić jakoś bo nie wiadomo tak naprawdę czemu zdechła, mogła jakieś pasożyty mieć. Ale jeszcze sporo czasu minie zanim będziesz miał tyle robotnic więc póki co probówka, później probówka+arena, dopiero koło 200-300 robotnic nowe gniazdo.
Wracam w sierpniu 11 :p . Mrówki rozerwały cała królową i ją zjadły i cały czas jej ciało bez głowy noszą a to wygląda dziwnie. I oczywiscie mrówki dopiero po śmierci królowej zaczeły wchodzić do gniazda.
Chleb
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 15 lip, 2019

Tak się czasami dzieje też miałem taki przypadek z nigerami.
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

śr 17 lip, 2019

Hej. Zakupiłem nową kolonie mrówek i ograniczyłem miejsce w gniaździe korkiem tak jak mówiliście i czy mam coś jeszcze zrobić tak dla pewności pytam? :?:
Chleb
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 17 lip, 2019

Tak dla pewności to podaj ile kolonia ma robotnic i pokaż zdjęcie tego formikarium (ile tego miejsca zostawiłeś) :)
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

pn 22 lip, 2019

Mrówki się przesiedliły :D
Chleb
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 22 lip, 2019

Moviesking pisze: pn 22 lip, 2019 Mrówki się przesiedliły :D
Pokaż jakieś zdjęcie :)
Awatar użytkownika
Moviesking
Posty: 12
Rejestracja: ndz 30 cze, 2019

śr 24 lip, 2019

Edit: jeśli ktoś tu dotrze, kanał na którym są uratowane mrówki. Niedługo duży update: https://www.youtube.com/channel/UCw-d5w ... LOW_sJbESA
Chleb
ODPOWIEDZ