Karmienie pokarm białkowy

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

sylwin
Posty: 5
Rejestracja: czw 01 sie, 2019

czw 01 sie, 2019

Witam
Dopiero zaczynam hodowle i mam jedno pytanie, sporo się naczytałem o poprawnym karmieniu koloni, ale jak jest z koloniami dopiero co powstającymi chodzi o to że pojawiają się pierwsze robotnice. W tym roku w końcu zebrałem się i codzienne spacery poskutkowały dwoma koloniami Lasisu niger są na etapie kokonów na dniach powinny się pojawić pierwsze robotnice, jednej koloni Tetramorium caespitum dzisiaj pojawiła się pierwsza robotnica, i kilka poczwarek jest w pełni wybarwiona więc lada moment będzie ich więcej i 2 koloni lasius flavus tu dopiero mam jajeczka. I tu mam pytanie.
Na start będę podawał standardowo mieszankę żółtka z miodem, ale jak jest z białkiem zwierzęcym (owadami), kolonie składające się kilkunastu robotnic zawłaszcza trochę większych jak nigerki poradzą sobie z muszkami owocówkami, ale co zrobić z murawką, robotnica jest tak mała że nie wiem czy jest sens je podawać, czy takie młode kolonie będą się dobrze rozwijały przy podawaniu tylko mieszanki miodu i żółtka???? Czy pomimo tak małych rozmiarów poradzą sobie z takim pokarmem przy małej liczbie robotnic?? I czy podawać pokarm już czy poczekać do pojawienia się kliku robotnic.
Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 01 sie, 2019

Witam.
Ja podawałem królowym tetrasom od początku co dzień głowę mącznika, wiele razy widziałem jak spijała zawartość. Gdy pojawiły się larwy zacząłem podawać głowę wraz z pierwszymi odnóżami. Teraz gdy jest 10 robotnic, z mącznika długości około 5mm zostaje po 24h sam pancerzyk.
Niby klasztorne, moim zdaniem taka królowa dokarmiana lepiej wykarmi larwy, powinna mieć ciągłość w składaniu jaj, choć każdy kij ma dwa końce-dokarmianie stresuje królową, może przez to zjeść potomstwo. Ale od pierwszych robotnic to już na pewno karmić robalami. Nie mam pewności czy wystarczy same żółtko, moim zdaniem nie.
Robala oczywiście należy przekroić :)
Pozdrawiam
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 03 sie, 2019

Skąd bierzecie żywe mączniki ?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 03 sie, 2019

KarolB pisze: sob 03 sie, 2019 Skąd bierzecie żywe mączniki ?
Ze sklepu zoologicznego :D kupuję porcję 50-100ml.
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 03 sie, 2019

Królowa Lasius Niger ile czasu potrzebuje do 1 robotnicy od złożenia jajka ? 1miesiąc, 2miesiące ? Dla samej królowej nie ma co wrzucać robaka do jedzenia ?:)
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 03 sie, 2019

U mnie trwało to:
16dni jaja,
7 dni larwy,
14 poczwarki.
KarolB pisze: sob 03 sie, 2019 Dla samej królowej nie ma co wrzucać robaka do jedzenia ?:)
Wypowiedziałem się już w tej kwestii w tym temacie, przedstawiłem Ci za i przeciw, decyzja należy do Ciebie :)
ODPOWIEDZ