Włąściwy gatunek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

michal78
Posty: 11
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

pn 26 sie, 2019

Witam, zdecydowałem się założyć pierwsze formikarium, nie mam doświadczenia z mrówkami (ale z terrarystyką jako taką całkiem spore). Poczytałem trochę i zdecydowałem się wstępnie na formikarium typu "L" z wkładem korkowym, oferowane przez firmę Mrówkoyad - http://www.mrowkoyad.pl/?18,pl_formikar ... we-typu-l-
Czytam o gatunkach ale nie jestem zdecydowany. Chyba bliżej mi do Messor Barbarus niż Lasius Niger, te pierwsze mają wyraźne kasty więc wydają mi się ciekawsze. Rosną tez trochę większe. Obydwa gatunki uchodzą za te właściwe dla początkujących. Czy wybrać zatem M.B. czy polecilibyście coś jeszcze ciekawszego ? Generalnie podstawowe kryteria to łatwość chowu, ciekawość w obserwacji i aby były odpowiednie do formikarium o parametrach jak wyżej czyli gniazdo korkowe 20x20 oraz arena 20x20x10cm. Jeśli chodzi o kolonię to bardziej zależałoby mi na tym by osobniki były względnie duże niż liczne (zwłaszcza aby wyraźnie różniły się wielkością różne kasty).
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

wt 27 sie, 2019

Cześ, wiesz co Messor barbarus są napewno ( w mojej opini) ciekawsze do obserwacji od nigerek ale są troche trudniejsze. Dla początkujących dobre są mrówki z gatunku Formica np. Formica fusca , F.cinerea itd. Również dość łatwe są mrówki z gatunku Tetramorium caespitum które tk jak messorki jedzą nasiona. Pomyśl jaki gatunek Ci odpowiada.
Powodzenia
:D
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 27 sie, 2019

Witam.
Mi do głowy przychodzi jedynie jakiś Camponotus-są duże, mają kasty wśród robotnic (choć nie wiem jak jest z ich "wyraźnością" :))...
Messor podobno do korka się nie nadaje-zmielą go, co do samej wielkości formikarium to pewnie i tak za jakiś czas będziesz musiał zmienić na większe...
Pozdrawiam
michal78
Posty: 11
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

wt 27 sie, 2019

Czy Camponotus nie będą trochę za duże biorąc pod uwagę że odległość ścian w gnieździe to 1cm ? Czytałem że w przypadku Messor korek rzeczywiście nie jest idealnym rozwiązaniem, zdecydowałem się na niego ze względu na to że uznałem że będzie dużo ciekawiej jeśli mrówki będą miały możliwość drążenia dodatkowych tuneli (w przeciwieństwie do gipsu czy plastyku) a jednocześnie będą lepiej widoczne niż w ziemi. A co myślicie o Pheidole Pallidula, małych wojowniczych spartanach ;) ? Są podobno bardzo ciekawe w obserwacji i mają "wyraźną" kastę wojskową.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 28 sie, 2019

michal78 pisze: wt 27 sie, 2019 Czy Camponotus nie będą trochę za duże biorąc pod uwagę że odległość ścian w gnieździe to 1cm ? Czytałem że w przypadku Messor korek rzeczywiście nie jest idealnym rozwiązaniem, zdecydowałem się na niego ze względu na to że uznałem że będzie dużo ciekawiej jeśli mrówki będą miały możliwość drążenia dodatkowych tuneli (w przeciwieństwie do gipsu czy plastyku) a jednocześnie będą lepiej widoczne niż w ziemi. A co myślicie o Pheidole Pallidula, małych wojowniczych spartanach ;) ? Są podobno bardzo ciekawe w obserwacji i mają "wyraźną" kastę wojskową.
Mrówki zmielą korek i zalepią nim szybkę tak że nie będziesz ich widzieć
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 28 sie, 2019

michal78 pisze: wt 27 sie, 2019 Czy Camponotus nie będą trochę za duże
Zależało Ci na dużych :D
michal78 pisze: wt 27 sie, 2019 A co myślicie o Pheidole Pallidula, małych wojowniczych spartanach ;) ?
Nie miałem żadnych "egzotyków" ale te mi się podobają najbardziej :D z tego co widzę u pewnej osoby to kolonia szybko się rozrasta i są żarłoczne, jestem pewien że te Twoje formikarium bardzo szybko zapełnią :) Na początek bym ich nie brał.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

śr 28 sie, 2019

Wybrałbym Messor barbarus. Kolonie w korku możesz obejrzeć u Reziego na YT.
michal78
Posty: 11
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

śr 28 sie, 2019

AntKeeper.pl pisze: śr 28 sie, 2019 Wybrałbym Messor barbarus.
Myśle ze tak zrobię, wiem ze korek nie wystarczy na lata, gdy kolonia się rozrośnie przeniosę je do czegoś większego może w akrylu jeśli doświadczenia z korkiem będą słabe.
ODPOWIEDZ