Śmierć królowej

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

sirsebek
Posty: 2
Rejestracja: pn 30 wrz, 2019

pn 30 wrz, 2019

Cześć,
mam formikarium korkowe od 1,5 roku z Lasius flavus. Kolonia rozrosła się do ładnych rozmiarów, bardzo dużo robotnic (trudno policzyć), około 50 poczwarek, mnóstwo nowych larw i jaj.
Dzisiaj rano niestety zauważyłem, że królowa wyszła z gniazda na arenę. Nie wykazywała oznak życia. Dzisiaj wieczorem to samo. Chyba nie żyje.

Pytanie co się stało? Dlaczego tak się stało? Woda, miód, muchy świeże pod dostatkiem. Gniazdo nawilżone.

Co teraz zrobić? Cała kolonia padnie?

Mam w probówce Lasius niger. W tym tygodniu miałem je wprowadzać do nowego formikarium. Około 15 robotnic i nowe jaja.
Moje pytanie, czy mogę wprowadzić je do Lasius flavus?

Serdecznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

pn 30 wrz, 2019

Do robotnic Lasius flavus możesz adoptować nową królową (Lasius flavus), poszukaj informacji o adopcji przez lodówkę.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 30 wrz, 2019

Witam.
Albo pasożytniczą królową Chthonolasius mixtus, choć one chyba trochę bardziej wymagające.
Pozdrawiam
sirsebek
Posty: 2
Rejestracja: pn 30 wrz, 2019

pn 30 wrz, 2019

AntKeeper.pl pisze: pn 30 wrz, 2019 Do robotnic Lasius flavus możesz adoptować nową królową (Lasius flavus), poszukaj informacji o adopcji przez lodówkę.
Dzięki za odpowiedź :-)

A masz jakieś sugestie co się mogło stać z królową? Choroba, złe warunki, za duża wilgotność?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 01 paź, 2019

sirsebek pisze: pn 30 wrz, 2019 Choroba, złe warunki, za duża wilgotność?
Każda opcja jest możliwa, choć z wilgotnością to chyba ciężko, bez lepszego opisania (czym karmione, zdjęcie formikarium, itp.) to tylko gdybanie ;) może przez złe rządy doszło do obalenia królowej przez lud albo miała focha i przypłaciła to życiem :p
ODPOWIEDZ