Szkodliwa rada od sklepu "Mrówkoyad"

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Kacperek
Posty: 25
Rejestracja: pt 26 lip, 2019

sob 19 paź, 2019

Wraz z formikarium zakupionym w Mrówkoyad dostałem kartkę z instrukcją do przygotowania gniazda. Było w niej napisane by w dniu otrzymania paczki przeprowadzić mrówki z probówki, zdziwiłem się bo otrzymałem kolonię Messor Barbarus z 5 robotnicami a formikarium było bardzo duże. Byłem w tedy nie doświadczonym chodowcą i trzymałem mrówki w probówce do osiągnięcia liczby 10 robotnic, przeprowadziłem je i jest ich coraz mniej więc próbuję znów przeprowadzić je do probówki.
Sandra
Posty: 12
Rejestracja: czw 04 lip, 2019

sob 19 paź, 2019

Właśnie rozkminiam ten temat, bo w naturze one przecież maja cały świat do zwiedzania. Czemu zatem tak dzieje się w domowej hodowli?
mirtlew
Posty: 7
Rejestracja: czw 21 mar, 2019

ndz 20 paź, 2019

Sandro, w naturze, mrówki same zobie regulują wielkość gniazda. Wielkość areny (części poza gniazdem) nie ma znaczenia dopóki nie jest za mała. W hodowli, jeżeli gniazdo jest za duże, mrówki robią z niezamieszkanej części śmietnik.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

sob 26 paź, 2019

Nie mam jeszcze dużego doświadczenia ale też mogę potwierdzić wypowiedź kolegi

Mam ciągle mrówki w probówce ale mają już dość sucho
Wpadłem na pomysł żeby połączyć nową probówkę ze starą na przeciw
Nowa jest mocniej wilgotna i zaciemniona a stara naświetlona

Pomimo tego, mrówki zamiast się przenieść, zrobiły sobie śmietnik w nowej :(
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pn 11 lis, 2019

Formikarium powinno być "czarne od mrówek". Messor barbarus uwielbiają ścisk: D
NelekKartofelek
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2020

wt 29 gru, 2020

Miałam tą samą sytuację :(
Zrobiłam zgodnie z instrukcją od sklepu Mrowkoyad - wpuściłam mrówki (królowa + 7 robotnic) do dużego formikarium. Był to dokładniej "zestaw dla początkujących ". :zenada:
Mrówki zagnieździły się ale od miesiąca nic się nie zmieniło. Nie wiem czy królowa żyje czy nie, od jakiegoś czasu widzę tylko mrówki na dole formi które nic nie robią.
Nie wiem czy czekać czy działać :?:
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

wt 29 gru, 2020

Przestań nawadniać formikarium, nie zaciemniaj go a na arenie połóż zaciemnioną probówkę
:?:
ODPOWIEDZ