Zakopana mrówka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

pt 25 paź, 2019

Moje nigerki od jakiegoś czasu na jakiś czas zakupuja jedną robotnicę w poczwarkach.Po 1h leżenia pod poczwarkami reszta robotnic ją odkopuje a ona idze jakby nigdy nic.Ktoś wie o co chodzi?
IMG_6889.jpeg
mrufki
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

sob 26 paź, 2019

Ok, dzięki. :D
mrufki
Maltemi
Posty: 1
Rejestracja: wt 29 paź, 2019

śr 30 paź, 2019

Wydaje mi sie ze w ten sposób mrówka oddaje cieplo do poczwarek. To bardzo czeste zjawisko u moich L.flavus. Mozliwe ze mrowka siedzi dluzszy czas w cieplejszym miejscu a pozniej je oddaje w wlasnie taki sposob.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 05 lis, 2019

Maltemi pisze: śr 30 paź, 2019 Wydaje mi sie ze w ten sposób mrówka oddaje cieplo do poczwarek. To bardzo czeste zjawisko u moich L.flavus. Mozliwe ze mrowka siedzi dluzszy czas w cieplejszym miejscu a pozniej je oddaje w wlasnie taki sposob.
Słyszałem że w taki sposób Formica sp. ogrzewa gniazdo na wiosnę przy pierwszych promieniach, ale nie wpadłbym żeby takie coś było do ogrzewania poczwarek.
Bodzio pisze: pt 25 paź, 2019 Moje nigerki od jakiegoś czasu na jakiś czas zakupuja jedną robotnicę w poczwarkach.Po 1h leżenia pod poczwarkami reszta robotnic ją odkopuje a ona Idze jakby nigdy nic.Ktoś wie o co chodzi?
Jesteś jakoś w stanie określić czy ta mrówka się później ogrzewa i wraca do poczwarek? było by to bardzo ciekawe
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pn 11 lis, 2019

Na zdjęciu widzę dużo larw, więc robotnice muszą "zakopać się" w nich, aby dostarczyć im pokarm itp. Jeśli temperatura jest zbyt niska, mogą w ten sposób ogrzewać swoje potomstwo.
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

śr 13 lis, 2019

srebrny pisze: pt 25 paź, 2019 Jesteś jakoś w stanie określić czy ta mrówka się później ogrzewa i wraca do poczwarek? było by to bardzo ciekawe
Areny jak i gniazda nie dogrzewam. Gniazdo przez 23h na dobe jest zaciemnione i tylko tyle.
mrufki
ODPOWIEDZ