Problem z Messor Barbarus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

pn 06 sty, 2020

Cześć. Podkreślę ze to moje pierwsze spotkanie z mrówkami. W listopadzie kupiłam zestaw startowy z mrówkami Messor, nie wiem czy błędem nie było przy tak malej ilości wpuszczenie ich do formikarium. Staram się zapewnić im warunki jakie potrzebują (z tego co przeczytałam pokarm, miód również mączniaki) w ciągu tego czasu nie zauważyłam żeby królowa zniosła jaja. Kupiłam również mate grzewczą, ale nie jestem w stanie kontrolować temperatury ponieważ jeszcze nie zaopatrzyłam się w termometr wiec jeszcze jej nie użyłam. Czy o czymś powinnam jeszcze wiedzieć? Może popełniam jakieś błędy? Dołączę kilka zdjęć może One pozwolą odpowiedzieć na pytanie. Pozdrawiam
Załączniki
81671714_796332550846310_3656855427783589888_n.jpg
81688884_766308447112975_4758174171639316480_n.jpg
81671714_796332550846310_3656855427783589888_n.jpg
81424743_485789575668866_7881946535045365760_n.jpg
81277966_979505495757470_1505470536434581504_n.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 06 sty, 2020

Witam.
kapka pisze: pn 06 sty, 2020 Czy o czymś powinnam jeszcze wiedzieć?
Messor potrzebują do rozwoju wyższej temperatury (24-28°C), bez tego raczej się rozwijać nie będą. Jednak chyba lepiej mieć termostat niż sam termometr...
http://wiki.mrowki.ovh/index.php?title=Messor_barbarus
kapka pisze: pn 06 sty, 2020 Może popełniam jakieś błędy?
No niestety, taki najczęściej popełniany, który już zauważyłaś:
kapka pisze: pn 06 sty, 2020 nie wiem czy błędem nie było przy tak malej ilości wpuszczenie ich do formikarium.
Proponuję przenieść je z powrotem do probówki.
Tutaj tematy z tym samym problemem:
viewtopic.php?f=33&t=6863
viewtopic.php?f=4&t=6822&p=58360#p58360
viewtopic.php?f=33&t=6766
Choć tu:
viewtopic.php?f=3&t=6875&p=58666
Olaf jest dobrej myśli (ale robotnic jest raczej więcej niż u Ciebie).
kapka pisze: pn 06 sty, 2020 z tego co przeczytałam pokarm, miód również mączniaki
Co kryje się pod słowem "pokarm"? Messor nie miałem i nie mam ale podobno miodu nie jedzą :) Mącznika przekrojonego podajesz?
Pozdrawiam
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

pn 06 sty, 2020

Mączniaki podawałam przekrojone, były nimi bardzo zainteresowane. Jest ich na tyle mało, ze faktycznie pomyśle o przeniesieniu do probówki. Zastanawiałam się tez nad dokupieniem poczwarek, a probówkę wziąć za opcje numer dwa jeżeli podrzucenie poczwarek nic nie da. Dzięki za pomoc!:)
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 06 sty, 2020

Jak już napisałem nie mam doświadczenia z Messor, pewnie ktoś mądrzejszy jeszcze się wypowie :)
Podrzucenie poczwarek oczywiście przyspieszy start, ale osobiście dałbym im szansę w probówce.

Jeszcze jedna kwestia-chyba brak/zbyt mała wentylacja na arenie?
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

pn 06 sty, 2020

Kratka w pokrywie to za mało? Jeżeli faktycznie probówka, to wystarczy wnętrze takie jak zostały mi dostarczone? Woda oddzielona watą bez żadnego pokarmu? Nie chce zrobić czegoś zle i stracić choć jedna przy przeniesieniu :cry:
Załączniki
90A2EC24-8EB6-4687-8ECF-ED905C28F8B2.jpeg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 06 sty, 2020

Pod wejście do gniazda probówka z wodą owinięta np. folią aluminiową by było ciemno, ewentualnie gniazdo oświetlić (najlepiej światłem z LED żeby nie przegrzać ich) same powinny się przenieść.
Jak się przeniosą to wejście do gniazda zatykasz np. watą, zaś samą probówkę zostawiasz na arenie i to na niej podajesz pokarm, po prostu zamieniasz gniazdo na probówkę.
Mówią że taka krateczka to za mało w tym gnieździe, czy wystarczy to się okaże :)
Sozzi
Posty: 37
Rejestracja: pt 18 paź, 2019

wt 07 sty, 2020

Kilka pytań:
1) ile ich jest? ( bo z tego co widzę to bardzo mało jak na takie duże gniazdo)
2) nawadniasz cześć gniazdowa?

Proponuje je zachecić zeby wrociły do probowki. Mozna probować dać probówkę zasłonięta a gniazdo zostawić odkryte. A jak sie nie przeniosą to zakrywaj czymś gniazdo żeby miały ciemno.

Messory nie jedzą miodu!!! Możesz spróbować dać żółtko gotowane albo mącznika? I konieczne jest dogrzewanie gniazda tak żeby miały 26 st C.

Podejrzewam też ze moga byc mocno zstresowane podróża oraz nowym lokum. Moje Messorki po 3 msc dopiero zaczeły sie rozwijać od nabycia. I nie stresuj je za bardzo, bo bardzo są wrażliwe na wstrząsy.
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

wt 07 sty, 2020

Jest ich tylko i aż piec :( staram się nawadniać, ale mam wrażenie ze woda w ogóle nie chce wsiąknąć w korek, chciałam spróbować strzykawkę z igła żeby wbić się głębiej. Dziękuje! Wasze rady są dla mnie bardzo pomocne. W takim razie zaczynamy przeprowadzać się do probówki :D
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 07 sty, 2020

Nawet jeśli byłem gdzieś dobrej myśli to było tam chyba trochę więcej mrówek, albo przynajmniej tak wyglądało.
Tutaj myślałbym raczej o przeprowadzce do probówki.

Dokupowanie poczwarek do Messorów to kiepski pomysł. Messory generalnie łatwo się mnożą, byle królowa wystartowała z jajkami.
Ewentualna poczwarka co prawda mogłaby ją zmobilizować do działania, ale traktowałbym to jako ostatnią deskę ratunku.
Na razie to chyba stres podróżny.

Pokarm dla Messorów to robale i ziarna (są w korku jakieś). Jeśli nie dawałeś to na tym etapie dajemy jakieś małe, np. trawa, mak, proso, chia.
Miodu raczej nie jedzą. Tzn. bywa że jadają, ale to raczej duże kolonie jako urozmaicenie.

Probówka dla Messor raczej powinna mieć przegrodę. Ułatwi to im trzymanie nasion, które w odróżnieniu od mrówek nie lubią wilgoci.
Dobrze byłoby przysłonić wejście jakimś kamykiem.

Przeprowadzka jak napisał słodkie_ciacho.
Dodałbym: Korka już nie nawadniamy, jeśli chcemy je przeprowadzić. (W ogóle to polecam poszukanie jakiegoś tekstu o nawadnianiu korka)

Powodzenia.
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

wt 07 sty, 2020

Jako osoba początkująca sugerowałam się instrukcja dołączona przy zakupie, czyli pozostawienie probówki przy wejściu do gniazda. I to był błąd przy tak małej ilości. Arena była w dość jasnym miejscu a gniazdo zakryłam kartonem, co najwidoczniej zachęciło je do zejścia.
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

wt 07 sty, 2020

Nie jestem do końca pewna sklepu w którym zakupiłam. Tam była dość skrócona wersja. Sama powinnam więcej doczytać, nawet na stronie podpowiadają żeby się nie spieszyć. Oczywiście chciałam tez żeby mrówki już tam zamieszkały i po obudzeniu się na drugi dzień było ich tam znacznie więcej.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 07 sty, 2020

Chodzi o to że niektóre sklepy, nie wiedzieć czemu, piszą by mrówki od razu wpuszczać do gniazda. I korci mnie zadać im to pytanie tutaj na forum :p Dlatego zapytałem o nazwę sklepu :)
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

wt 07 sty, 2020

Waham się między dwoma. Później zamawiałam inne artykuły tez jak sadze u konkurencji, a dokładnie na kogo padł „zestaw startowy” nie pamietam :D
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

pt 17 sty, 2020

Probówka gotowa, owinięta folia. Gniazdo odkryte. Mrówki nawet nie myślą o przeprowadzce, co najgorsze około tydzień temu na arenie znalazłam jedna martwa. Nie wiem już co mam robić :(
Załączniki
B989BBC0-0054-4FD5-BAB5-12B72F4404A1.jpeg
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

Spokojnie wielu osobom powtarzam, każdą sytuacje da się uratować. I w tym przypadku również to możliwe. Odsłoń gniazdo pierwotne, a próbówkę przykryj czymś. Nie nawadniaj już gniazda.
Musisz dać też mrówkom czas, nie zaglądaj do nich co chwilę, bo się stresują. Powodzenia! :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

kapka pisze: pt 17 sty, 2020 Probówka gotowa, owinięta folia. Gniazdo odkryte. Mrówki nawet nie myślą o przeprowadzce, co najgorsze około tydzień temu na arenie znalazłam jedna martwa. Nie wiem już co mam robić :(
Spokojnie...Najważniejsza w Myrmekologii jest cierpliwość. :wink:
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

ndz 19 sty, 2020

Wyglada to tak. Mata oczywiście odłączona. Pozdrawiam
Załączniki
9F67CE43-B2EC-4977-840E-3766FE1F0DB8.jpeg
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

ndz 19 sty, 2020

Witam, na zdjęciu widać otwarty otwór wentylacyjny...nie wiem czy to na chwilę, ale jakbyś gdzieś chodziła to lepiej zamknij. Jeżeli w gnieździe jest sucho, a w próbówce jest woda to pozostaje tylko czekać. Powodzenia. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

wt 04 lut, 2020

I jak kolonia? po przeprowadzce czy nie?
Kacperek
Posty: 25
Rejestracja: pt 26 lip, 2019

czw 06 lut, 2020

slodkie_ciacho pisze: wt 07 sty, 2020
kapka pisze: wt 07 sty, 2020 sugerowałam się instrukcja dołączona przy zakupie
W jakim sklepie?
Ten zestaw startowy pochodzi ze sklepu Mrówkoyad, który był niestety bardzo promowany przez okres mody na mrówki na YouTube. Właśnie od tamtego momentu zacząłem przygodę z mrówkami, naśladując błędy (w tym czasie) mrówkowego youtubera Reziego (dobrze że nie był to Dawid Frank). Moim pierwszym błędem także była zbyt wczesna przeprowadzka, która sprawiła że, z 10 mrówek, zostały mi 3. Obecnie sytuacja jest pod kontrolą i mrówki rozwijają się w probówce.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 07 lut, 2020

Kacperek pisze: czw 06 lut, 2020 Ten zestaw startowy pochodzi ze sklepu Mrówkoyad
Wpadłem na pomysł i przyjrzałem się jeszcze raz zdjęciom, ja tam widzę logo antmania.pl ;) Już raz ktoś tu o nich też pisał. Ale... Tak właściwie to bez różnicy-szukając teraz w popularnych sklepach czyje to logo, zauważyłem że zarówno na mrowkoyad.pl jak i na antmania.pl jest ten sam telefon kontaktowy, ten sam adres i ten sam tekst w logo "O mrówkach wiemy wszystko!"... ;) Pewnie tekst w instrukcji również jest ten sam.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 07 lut, 2020

slodkie_ciacho pisze: pt 07 lut, 2020
Kacperek pisze: czw 06 lut, 2020 Ten zestaw startowy pochodzi ze sklepu Mrówkoyad
Wpadłem na pomysł i przyjrzałem się jeszcze raz zdjęciom, ja tam widzę logo antmania.pl ;) Już raz ktoś tu o nich też pisał. Ale... Tak właściwie to bez różnicy-szukając teraz w popularnych sklepach czyje to logo, zauważyłem że zarówno na mrowkoyad.pl jak i na antmania.pl jest ten sam telefon kontaktowy, ten sam adres i ten sam tekst w logo "O mrówkach wiemy wszystko!"... ;) Pewnie tekst w instrukcji również jest ten sam.
Antmania to strona internetowa o mrówkach a Mrówkoyad to sklep internetowy który należy do tej samej osoby która prowadzi Antmanie. Właśnie dlatego widnieje tam ten sam numer telefonu i slogan reklamowy. Ponad to z Antmani możemy znaleźć przekierowanie do sklepu Mrówkoyad.
kapka
Posty: 16
Rejestracja: ndz 05 sty, 2020

sob 15 lut, 2020

Dzisiaj mrówki przeprowadziły się do probówki! Warto było czekać! Wejście do gniazda odcięłam kulka z waty. Wystarczyło przeniesienie w spokojniejsze miejsce niż stół, i dużo cierpliwości.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 15 lut, 2020

Cierpliwość to najważniejsza część hodowli!
Powodzenia
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
ODPOWIEDZ