Brak oprzędu

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

NOpopulary
Posty: 5
Rejestracja: ndz 15 wrz, 2019

czw 16 sty, 2020

Niedawno zauważyłem że w mojejkoloni formica cinerea pojawiły się poczwarki bez oprzędu (to jeszcze młoda kolonia) i wiem że pojedyncze przypadki się zdarzają, ale w tym samym czasie zauważyłem już na większą skale to u camponotus nicobarensis które wcześniej takiego "problemu" nie miały. Wiecie z czego może to wynikać? Czegoś daje za mało?
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

Najczęściej za dużo. Za dużo wody/wilgoci.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 17 sty, 2020

NOpopulary pisze: czw 16 sty, 2020 Niedawno zauważyłem że w mojejkoloni formica cinerea pojawiły się poczwarki bez oprzędu (to jeszcze młoda kolonia) i wiem że pojedyncze przypadki się zdarzają, ale w tym samym czasie zauważyłem już na większą skale to u camponotus nicobarensis które wcześniej takiego "problemu" nie miały. Wiecie z czego może to wynikać? Czegoś daje za mało?
Oprzęd mrówki robią, aby utrzymać stały poziom wilgoci widocznie jest wyższy niż poprzednio
NOpopulary
Posty: 5
Rejestracja: ndz 15 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

powinienem coś z tym zrobić? może to zaszkodzić mrówkom czy niema czym się przejmować
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 17 sty, 2020

NOpopulary pisze: pt 17 sty, 2020 powinienem coś z tym zrobić? może to zaszkodzić mrówkom czy niema czym się przejmować
Chodzi mi o poziom wilgotności poczwarki - przynajmniej mi tak jedna osoba tłumaczyła z uniwersytetu - jest dobra wilgotność w gnieździe to oprzędnu niektóre gatunki nie robią, jest za niska to robią oprzęd aby poczwarka lepiej się rozwijała.

Zastanów się czy czasem nie zmieniłeś jakoś miejsca, sposobu podlewania mrówek etc.
NOpopulary
Posty: 5
Rejestracja: ndz 15 wrz, 2019

sob 18 sty, 2020

srebrny pisze: pt 17 sty, 2020
NOpopulary pisze: pt 17 sty, 2020 powinienem coś z tym zrobić? może to zaszkodzić mrówkom czy niema czym się przejmować
Chodzi mi o poziom wilgotności poczwarki - przynajmniej mi tak jedna osoba tłumaczyła z uniwersytetu - jest dobra wilgotność w gnieździe to oprzędnu niektóre gatunki nie robią, jest za niska to robią oprzęd aby poczwarka lepiej się rozwijała.

Zastanów się czy czasem nie zmieniłeś jakoś miejsca, sposobu podlewania mrówek etc.
nie zmieniłem ale teraz mam filtr w pokoju który w ciągu dnia żeby było 60% wilgotności potrafi kilka litrów w powietrze puścić poza tym to nie wiem czy to jest powiązane z wilgocią ale przeprowadziły potomstwo do wężyka koło wejścia do gniazda
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

sob 18 sty, 2020

NOpopulary pisze: pt 17 sty, 2020 powinienem coś z tym zrobić? może to zaszkodzić mrówkom czy niema czym się przejmować
Też mam taki przpadek w koloni Formica cinerea. Od początku istnienia koloni poczwarki nie robiły oprzędu. Wynika to z tego czy w gniezdzie jest bezpiecznie( np czy podajesz im do probówki pokarm żywy który może zagrażać życiu królowej i jej potomstwa) oraz od wilgotności( gdy wilgotność w gniezdzie jest zbyt duża lub zbyt mała poczwarki robią oprzęd który pozwala utrzymać pod ,,tkaniną'' warunki odpowiednie do rozwoju). Jeśli kolonia Forimca sp. nie wytwarza oprzędu to moim zdaniem wszystko jest okej, ale np w koloniach lasius sp. z kolei rzadko zdarza się poczwarka bez oprzędu. Szczerze nigdy nie wiesz co mrówki knują :D
mrufki
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 21 sty, 2020

srebrny pisze: pt 17 sty, 2020
Chodzi mi o poziom wilgotności poczwarki - przynajmniej mi tak jedna osoba tłumaczyła z uniwersytetu - jest dobra wilgotność w gnieździe to oprzędnu niektóre gatunki nie robią, jest za niska to robią oprzęd aby poczwarka lepiej się rozwijała.
Zaintrygowałeś mnie.

Do tej pory byłem przekonany że działa to tak, dla gatunków gdzie standardem jest oprzęd:
a) nie udało się wytworzyć oprzędu z jakiejś przyczyny. (w przypadkach które widziałem to ewidentnie za mokro)

b) Natomiast z tego co piszesz (co ktoś tłumaczył) wyglądałoby że jest dokładnie odwrotnie. Jest idealnie - więc nie potrzeba.

Oprzęd teoretycznie ma chronić przed niekorzystnymi warunkami. Czyli b) nie potrzeba to nie robię.
Mimo wszystko patrząc po otaczającym nas świecie bardziej mi pasuje scenariusz:
a) nie udało się wytworzyć oprzędu.

Ciekaw jestem jak jest w istocie, aczkolwiek nie słyszałem o takich badaniach na jakichkolwiek owadach.
A może obydwie hipotezy są prawdziwe ?
Może ktoś ma więcej obserwacji w jakich warunkach pojawiały się takie przypadki i kiedy ustąpiły ?
ODPOWIEDZ