Problemy z messor barbarus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Shutdown
Posty: 5
Rejestracja: pn 03 lut, 2020

pn 03 lut, 2020

Dzień dobry. Ostatnio umarła mi znaczna część mrówek. 3/4 kolonii. Umierały stopniowo przez około 2 miesiące, jednak dopiero jak sprzątałem arenę zdałem sobie sprawę o olbrzymiej ilości. Jednak głównym problemem jest fakt, ze królowa przez ten cały czas nie zniosła żadnego jaja. Dodam ze kolonia to messor barbarus, mieszkają w formikarium T, w którym panuje grzyb.
Jakieś sugestie ?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pn 03 lut, 2020

Witam.
Na pewno podaj liczebność kolonii.
Sugestii mam kilka:
- zbyt duże formi jak na małą kolonie
- grzyb, który spowodował choroby i pasożyty, które zabijają mrówki.

Rozważ to i na pewno podaj więcej informacji.
Powodzenia w dalszej hodowli.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 03 lut, 2020

Shutdown pisze: pn 03 lut, 2020 Dzień dobry. Ostatnio umarła mi znaczna część mrówek. 3/4 kolonii. Umierały stopniowo przez około 2 miesiące, jednak dopiero jak sprzątałem arenę zdałem sobie sprawę o olbrzymiej ilości. Jednak głównym problemem jest fakt, ze królowa przez ten cały czas nie zniosła żadnego jaja. Dodam ze kolonia to messor barbarus, mieszkają w formikarium T, w którym panuje grzyb.
Jakieś sugestie ?
Witam,

Jak dla mnie to podstawowy błąd czyli messory w korku.
- zbyt mała kolonia
- za duże gniazdo
- za częste nawadnianie
- grzyb i pleśń
I mamy śmierć koloni.
Trzeba je jak najszybciej przenieść do probówki.
Shutdown
Posty: 5
Rejestracja: pn 03 lut, 2020

wt 04 lut, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pn 03 lut, 2020 Witam.
Na pewno podaj liczebność kolonii.
Sugestii mam kilka:
- zbyt duże formi jak na małą kolonie
- grzyb, który spowodował choroby i pasożyty, które zabijają mrówki.

Rozważ to i na pewno podaj więcej informacji.
Powodzenia w dalszej hodowli.
Dzieki za zainteresowanie.
Z 60 zostalo mi 15 mrówek w czym, co ciekawe wiekszosc zolnierzy. Nie wiem, jakie informacje moga byc jeszcze przydatne...
Shutdown
Posty: 5
Rejestracja: pn 03 lut, 2020

wt 04 lut, 2020

AntsForever pisze: pn 03 lut, 2020
Shutdown pisze: pn 03 lut, 2020 Dzień dobry. Ostatnio umarła mi znaczna część mrówek. 3/4 kolonii. Umierały stopniowo przez około 2 miesiące, jednak dopiero jak sprzątałem arenę zdałem sobie sprawę o olbrzymiej ilości. Jednak głównym problemem jest fakt, ze królowa przez ten cały czas nie zniosła żadnego jaja. Dodam ze kolonia to messor barbarus, mieszkają w formikarium T, w którym panuje grzyb.
Jakieś sugestie ?
Witam,

Jak dla mnie to podstawowy błąd czyli messory w korku.
- zbyt mała kolonia
- za duże gniazdo
- za częste nawadnianie
- grzyb i pleśń
I mamy śmierć koloni.
Trzeba je jak najszybciej przenieść do probówki.
Dzieki za odpowiedz!
Kolonia faktycznie jest mala, gdyz zostalo ok. 15 mrówek.
Jesli chodzi o nawadnianie to niestety, ale gdy robilem to po raz pierwszy wlalem zdecydowanie za duzo wody :/
Masz jakis pomysl jak zmusic kolonie do przejscia do probowki? Bo watpie zeby chcialy tak sobie przejsc do mniejszego gniazda.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

wt 04 lut, 2020

Gniazdo musi być suche i odsłonięte a probówka nawilżona i zaciemniona wtedy wystarczy że jakaś robotnica znajdzie nowe miejsce i powinny się przenieść. Ale uprzedzam że to może potrwać.
Shutdown
Posty: 5
Rejestracja: pn 03 lut, 2020

śr 05 lut, 2020

AntsForever pisze: wt 04 lut, 2020 Gniazdo musi być suche i odsłonięte a probówka nawilżona i zaciemniona wtedy wystarczy że jakaś robotnica znajdzie nowe miejsce i powinny się przenieść. Ale uprzedzam że to może potrwać.
Ok. Co mogę w takim razie zrobić z formikarium T? Czy po wymianie korka będę mógł tam przenieść jakaś kolonie bez strachu ze sytuacja się powtórzy ?
Zauważyłem tez ze niektóre mrowki maja jasnobrązowe głowy, a reszta w kolorze czarnym. Czy to normalne ? Bo pierwszy raz widzę taka pomieszana kolorystycznie mrówkę w swoim życiu.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

śr 05 lut, 2020

Formikarium bez korka zalej wrzątkiem i trochę odczekaj a potem możesz włożyć nowy korek i nie powinno być problemu. Oczywiście jeśli nie popełnisz tych samych błędów.😀 Co do koloru messorów to taka dwókolorowość się zdarza.
Shutdown
Posty: 5
Rejestracja: pn 03 lut, 2020

śr 05 lut, 2020

AntsForever pisze: śr 05 lut, 2020 Formikarium bez korka zalej wrzątkiem i trochę odczekaj a potem możesz włożyć nowy korek i nie powinno być problemu. Oczywiście jeśli nie popełnisz tych samych błędów.😀 Co do koloru messorów to taka dwókolorowość się zdarza.
Dzięki! Jestem bardzo wdzięczny za pomoc.
ODPOWIEDZ