Zmarła królowa Messorków

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

ŻuraFF
Posty: 1
Rejestracja: pn 17 lut, 2020

pn 17 lut, 2020

Witam,
od około 6 miesięcy posiadam kolonię Messor Barbrus, w formikarium typu T. Zaczęłam od kolonii królowa plus 6 robotnic. Aktualnie robotnic jest z 60.
Kilka dni temu zauważyłam jednak że zmarła królowa i nie do końca wiem co należy w takiej sytuacji zrobić ( bo wiem, że bez królowej Mrówy nie dadzą rady). Dodam że od początku kolonii zmarło może z 10 mrówek.

Co należy zrobić w sytuacji gdy umiera królowa (nie mam niestety pojęcia dlaczego) a zostają robotnice? Z góry dziękuję za odpowiedzi :D
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 18 lut, 2020

Zasadniczo to opcje są takie:

a) adoptowanie innej królowej
b) po utracie zapachu, dorzucanie po parę sztuk do innej w miarę małej koloni czy nawet samotnej królowej (straty pewnie będą)
c) poczekanie aż wyginą naturalnie lub nie.

Warto by jednak moment przemyśleć czy wszystko było ok i czy to wypadek losowy.
Żeby następnym razem uniknąć ewentualnych błędów jeśli były.

Co bym zrobił ? Wybrałbym c)
I założył nową hodowlę innego gatunku żeby mieć więcej doświadczenia :D np. Lasius niger, Formica cinearea
A jakby musiały być to Messory to wariant b)
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

sob 22 lut, 2020

olaf pisze: wt 18 lut, 2020 Zasadniczo to opcje są takie:

a) adoptowanie innej królowej
b) po utracie zapachu, dorzucanie po parę sztuk do innej w miarę małej koloni czy nawet samotnej królowej (straty pewnie będą)
c) poczekanie aż wyginą naturalnie lub nie.

Warto by jednak moment przemyśleć czy wszystko było ok i czy to wypadek losowy.
Żeby następnym razem uniknąć ewentualnych błędów jeśli były.

Co bym zrobił ? Wybrałbym c)
I założył nową hodowlę innego gatunku żeby mieć więcej doświadczenia :D np. Lasius niger, Formica cinearea
A jakby musiały być to Messory to wariant b)
Messory nadają się na start:)
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

pn 15 kwie, 2024

Formikarium typu t, z wkładem korkowym czy ziemnym? Jeżeli korkowym to możliwe że było za duże to spowodowało śmierć królowej
~Igor
ODPOWIEDZ