Messor Barbarus Samotna królowa

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Vivi19
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz, 2019

pt 13 mar, 2020

Siemanko
Możne już było takie pytanie poruszane na forum ale nie mogłem odszukać sorka
Od początku zaznaczę ze mieszkam w UK :) Mam do was pytanie kopiłem 2 samotne królowe Messor B.
są bez jaj na razie czy potrzebują jakiegoś specjalnego sposobu hodowli żeby dobrze się rozwijały ?
I czy jest sens je dogrzewać bo w pokoju mam 21 stopni mam mate i termostat :D z gory dzięki
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 13 mar, 2020

Cześć

A czytałeś już swój wątek z sierpnia o Messor barbarus ?
I czy patrzyłeś co jest w pozostałych wątkach działu mrówki egzotyczne które w tytule mają Messor barbarus ?
Można też zajrzeć tutaj: http://wiki.mrowki.ovh/index.php?title= ... 2%C3%B3wna

Jeśli tak to daj znać co jest niejasne. chętnie pomogę.
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

pt 13 mar, 2020

Vivi19 pisze: pt 13 mar, 2020 czy jest sens je dogrzewać
optymalna dla nich temperatura to około 26 w dzień i 23 w nocy. nie są to sztywne terminy, możesz dogrzewać dzień i noc np. 25*C :wink:
mrufki
Vivi19
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz, 2019

sob 14 mar, 2020

Dogrzewam ale problem jest w tym ze temp wzrasta i paruje w probówce albo w formi
Obrazek
Sozzi
Posty: 37
Rejestracja: pt 18 paź, 2019

wt 17 mar, 2020

Mam to formi i ono ma kiepska wentylacje. Rozwiążąłem ten problem. Zlikwidowałem zatyczkę i otwór posmarowałem blokerem. Mrówki nie uciekają. Przestało parować.
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

śr 18 mar, 2020

Jest to samotna królowa jak rozumiem z postu. Po co im arena/gniazdo?
mrufki
Vivi19
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz, 2019

sob 21 mar, 2020

Nie są tylko tam dwie probówki zamknięte w formi i jest ogrzewane, przykryte czerwona folia.
Update Królowe maja się dobrze maja pakiet jajeczek i czekam na pierwsze robotnice :D
Vivi19
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz, 2019

sob 21 mar, 2020

A i zapomniałem kupiłem takie dwa mini formi dla nich jak będą miały robotnice :)

Obrazek
Vivi19
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz, 2019

pt 03 kwie, 2020

Drodzy forumowicze mam pytanko mam 2 królowe messor b. i są z jajami w probówkach mam im dać jakieś ziarenka czy czekać do pierwszych robotnic?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 08 kwie, 2020

Vivi19 pisze: pt 03 kwie, 2020 Drodzy forumowicze mam pytanko mam 2 królowe messor b. i są z jajami w probówkach mam im dać jakieś ziarenka czy czekać do pierwszych robotnic?
Dobre pytanie - ja u siebie miałem kolonie z kilkoma robotnicami która chodziły po arenie to podałem im nasiona.

Ja bym poszukał jakich małych nasion i podsypał królowej pod wejście - jeżeli wiągnie do gniazda to dawałbym jej regularnie. Możesz wrzucić też białka w formie owadów karmowych - muszki owocówki na początek bedą chyba ok - przy większej kolonii sugeruję świersze lub mączniki
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

czw 09 kwie, 2020

srebrny pisze: śr 08 kwie, 2020
Vivi19 pisze: pt 03 kwie, 2020 Drodzy forumowicze mam pytanko mam 2 królowe messor b. i są z jajami w probówkach mam im dać jakieś ziarenka czy czekać do pierwszych robotnic?
Dobre pytanie - ja u siebie miałem kolonie z kilkoma robotnicami która chodziły po arenie to podałem im nasiona.

Ja bym poszukał jakich małych nasion i podsypał królowej pod wejście - jeżeli wiągnie do gniazda to dawałbym jej regularnie. Możesz wrzucić też białka w formie owadów karmowych - muszki owocówki na początek bedą chyba ok - przy większej kolonii sugeruję świersze lub mączniki
Potwierdzam. Niby klasztorne ale dać nie zaszkodzi, może to wspomóc i ułatwić start.
Doprecyzowując polecałbym nasiona miekkie np. trawy, lub nawet pogniecione. Nasiona dostępne w naturze też w pierwszym momencie są dość miękkie, twardnieją z czasem.
Królowe mogą problemy z obrobieniem "sklepowych" samodzielnie.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

czw 09 kwie, 2020

Witam.
Co do nasion to mrówki powinny poradzić sobie z makiem.
Dla bezpieczeństwa daj ... bo na pewno nie zaszkodzi. :D
Pozdrawiam.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
ODPOWIEDZ