Zaparowane formikarium

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Niedoinformowany
Posty: 9
Rejestracja: czw 19 mar, 2020

czw 19 mar, 2020

Cześć, mam messor barbarus około 30 sztuk. Trzymam je w akrylowym formikarium. Chciałem je trochę dogrzać, bo mają temp. 21-22 stopni, więc położyłem je w cieplejszym miejscu, tyle że jest problem... W pobliżu źródła ciepła, w moim wypadku pompki do akwarium, która ma około 27 stopni, formikarium zaparkowało. Czy to szkodliwe dla mrówek i czy ma ktoś inne sposoby na ogrzanie formikarium?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

czw 19 mar, 2020

Witam.
Ja grzeje swoje mrówki matą ale to dość drogie. Tańszy może być za to kabel grzewczy. :D
Co do pary to nie szkodzi on zbytnio, o ile nie są to duże krople a drobne, gdyż w dużych mrówki mogą się potopić. Obserwuj czy mrówki się na przykład nie przeprowadzają dalej bo to by znaczyło, że jest im źle.
Powodzenia! :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Kaioshin
Posty: 9
Rejestracja: wt 28 sty, 2020

pt 20 mar, 2020

Jak mówi antek jeśli sie będą przeprowadzać to znaczy że im ta wilgotność nie odpowiada. Przy różnicy temperatur to normalne że woda się wykrapla, Dla każdej temperatury inną ilość wody może być w powietrzu więc jeśli występują wahania to wkraplanie jest naturalną rzeczą. Ważne by starać się utrzymywać stałą temperaturę w poszczególnych częściach gniazda i go nie przelewać wodą. Jeśli różnica wynosi 5-6 stopni to nic dziwnego że tak się dzieje. Ważna jest wentylacja, wtedy powinno sie to wyrównać, a wykraplanie ustać.
Lasius niger ~ 2000 robotnic, hodowla od 2013
Formica sanguinea hodowla od 2020
Camponotus ligniperda hodowla od 2020
YOUTUBE
https://www.youtube.com/channel/UC34yRv ... fFF9UDtPGw
ODPOWIEDZ