Jak uratować królową Lasius Flavus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

renatajn
Posty: 2
Rejestracja: pt 10 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Witam,
Mam formikarium z Lasius Flavus. Niestety ale mrówki nie przeżyły zimowania. Padły wszystkie. Została tylko królowa. Królowa jest na samym dnie pionowego formikarium - czy są jakieś sposoby żeby ją stamtąd wydostać? Nie jestem w stanie wyciągnąć trupków - niestety ale spleśniały na samym dnie formikarium - tam gdzie jest królowa. Proszę o podpowiedzi co zrobić w tej sytuacji?
Pozdrawiam
Renata
Awatar użytkownika
ursusgryzli
Posty: 104
Rejestracja: śr 03 lip, 2019

pn 13 kwie, 2020

zależy jakie formikarium możesz wysłać zdjęcie?

edit. jest korkowe czy jakieś inne? to robi różnicę
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 14 kwie, 2020

Witam.
1. Wyjąć królową i przełożyć do probówki/strzykawki. Nie liczyłbym tu że sama się przeniesie np po oświetleniu gniazda, flavus mają problem z tym przy funkcjonującej kolonii (prędzej wyschną niż się przeniosą), a co dopiero samotna królowa.
2. Jest duże prawdopodobieństwo że królowa nie wychowa już kolejnego potomstwa, konieczne może się okazać podrzucenie poczwarek tego samego gatunku.
renatajn pisze: pn 13 kwie, 2020 Niestety ale mrówki nie przeżyły zimowania. Padły wszystkie.
Nawadniałaś/eś gniazdo podczas zimowania?
Pozdrawiam
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

wt 14 kwie, 2020

Witam.
koniecznie podrzuć jakieś poczwarki. :nurse:

Co było przyczyną tej śmierci?
temperatura, wilgotnosc?
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 14 kwie, 2020

Powiem szczerze że mi też zdarzyła się podobna sytuacja lecz w moim przypadku ratowałem królową L. niger i kilka robotnic z pionowego ziemnego formikarium. Wszystko chodziło o to że zalęgły się w nim roztocza i duża pleśń przez za duże nawadnianie gniazda. By wyjąć z niego mrówki musiałem poprostu dużo wygrzebywać drucikiem ziemię aż niedoszedł bym do królowej. Kolonia była napewno mega zestresowana ale innego sposobu nie było. I jeśli ty też masz ziemne formikarium no to musiała byś robić mniej więcej to samo. Może moja rada nie jest najlepsza ale nie wiem jak inaczej pomóc.
Ostatnio zmieniony śr 15 kwie, 2020 przez Karol Be, łącznie zmieniany 1 raz.
L. cf. niger
F. fusca
renatajn
Posty: 2
Rejestracja: pt 10 kwie, 2020

wt 14 kwie, 2020

Formikarium jest korkowe. Takie jak w linku:
https://www.antcenter.com.pl/pl/p/Formi ... e-TOWER/76
I królowa jest na samym dnie.
Jeżeli chodzi o zimowanie - błąd chyba polegał na tym że akwarium stalo w lodówce nofrost - ale zupełnie nieosłoniete. Gdzieś wyczytałam że niestety ten rodzaj lodówki nie służy niestety zimowaniu.
A co może zmobilizować królową do zniesienia jajek?
Dzięki
Renata
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

wt 14 kwie, 2020

Wyciągnij korek z formi i wsadź królową do first stepa (probówka z wodą oddzieloną watą) i podaj pokarm w postaci miodu i muszki owocówki. Poszukaj ogłoszeń sprzedaży poczwarek tego gatunku zakup takie i podrzuć. To najlepsze co możesz zrobić.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 15 kwie, 2020

Witam.
Wyciągnij korek z formi i wsadź królową do first stepa (probówka z wodą oddzieloną watą) i podaj pokarm w postaci miodu i muszki owocówki. Poszukaj ogłoszeń sprzedaży poczwarek tego gatunku zakup takie i podrzuć. To najlepsze co możesz zrobić.
Zgadzam się w 100%. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 15 kwie, 2020

AntsForever pisze: wt 14 kwie, 2020 Wyciągnij korek z formi i wsadź królową do first stepa (probówka z wodą oddzieloną watą) i podaj pokarm w postaci miodu i muszki owocówki. Poszukaj ogłoszeń sprzedaży poczwarek tego gatunku zakup takie i podrzuć. To najlepsze co możesz zrobić.
Też się zgadzam, dodam jedynie że dla L.flavus w razie braku poczwarek można spróbować wrzucić tez poczwarki lub nawet świeżo wyklute L.niger o które pewnie będzie łatwiej.
Poczwarki nie są niezbędne ale zwykle przyspieszają i ułatwiają taki restart koloni.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 15 kwie, 2020

Hej, ostatnim postem wiem że za bradzo nie pomogłem więc teraz mam taką małą radę co do wyciągania korka w formi. W korek wkręć 2 wkręty i ciągnij mocno aż nie wyjdzie. Przynajmniej ja tak robiłem a potem kupiłem nową warstwę korka i sam wyciąłem komory
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 15 kwie, 2020

olaf pisze: śr 15 kwie, 2020 dodam jedynie że dla L.flavus w razie braku poczwarek można spróbować wrzucić tez poczwarki lub nawet świeżo wyklute L.niger
Spróbować można, żeby nakarmić nimi królową, bo nie sądzę żeby się zaadaptowały ;)
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 15 kwie, 2020

slodkie_ciacho pisze: śr 15 kwie, 2020
olaf pisze: śr 15 kwie, 2020 dodam jedynie że dla L.flavus w razie braku poczwarek można spróbować wrzucić tez poczwarki lub nawet świeżo wyklute L.niger
Spróbować można, żeby nakarmić nimi królową, bo nie sądzę żeby się zaadaptowały ;)
Przy większej koloni - prawda, choć udawało się. Mrówki co prawda nie pobierały poczwarek, ale jak im się wrzuciło w dobre miejsce to często się udawało. To tak w ramach eksperymentu mieszania.
Zwykle takie podrzutki nie były konsumowane, co najwyżej wynoszone/ignorowane. Chciałem se zobaczyć jak wygląda czarne wśród żółtych.

Przy samotnej królowej - robiłem parę razy i nie miałem żadnych problemów. Oczywiście lepiej w ramach gatunku jak jest taka opcja.
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

czw 16 kwie, 2020

renatajn pisze: pn 13 kwie, 2020 Witam,
Mam formikarium z Lasius Flavus. Niestety ale mrówki nie przeżyły zimowania. Padły wszystkie. Została tylko królowa. Królowa jest na samym dnie pionowego formikarium - czy są jakieś sposoby żeby ją stamtąd wydostać? Nie jestem w stanie wyciągnąć trupków - niestety ale spleśniały na samym dnie formikarium - tam gdzie jest królowa. Proszę o podpowiedzi co zrobić w tej sytuacji?
Pozdrawiam
Renata
Cześć, następnym razem polecałbym Tobie przenieść mrówki do formikarium po zimowaniu, a w czasie zimowania trzymać je w probówce
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
ODPOWIEDZ