Myrmica rubra i nowa mrówka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

oxygenna
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 19 kwie, 2020

Witam wszystkich 🙂 mam mała kolonie myrmica rubra. Wczoraj rano moja córka znalazła w piaskownicy „dużą mrówkę”, która wyglądała jak te z mojej kolonii. Postanowiłyśmy sprawdzić, jak zachowa się reszta po włożeniu jej na arenę. Co ciekawe - nowa została z każdej strony sprawdzona, obejrzana i spróbowana - teraz jedna z moich mrówek nosi ja po całym formikarium. Tamta nowa, puszczona wolno - chodzi normalnie, nie brakuje jej żadnej części ciała ale ta moja mrówka nie odstępuje jej na krok. Nosi ja ciagle, ciągnie czasem w różne strony, „prowadzi” tam gdzie chce. Czasem w kilka gdzieś ja wciągają. Inne właściwie ja ignorują, zajmuje się nią głównie ta jedna. Nie mam 100% pewności ze to ten sam gatunek, podejrzewam ze może być, bo wyglada jak te moje większe (chociaż sama nie wiem już) chociaż nie widzę gołym okiem aż takich dużych różnic, a zrobić wyraźne zdjęcie to wyzwanie...u nas w ogrodzie ani przy domu nie widziałam żadnej podobnej nigdy, same nigerki..chyba mogę ja zostawić tam, bo juz ponad 24h daje sobie radę, nie walczą i przeszła a raczej została przeniesiona bez problemu przez rurkę z jajami i larwami (bo za cholerę nie chcą się przenieść nigdzie indziej) jak mi się uda, wrzucę filmik, bo narazie nie chce się załadować, zostają tylko średniej jakości foty. Co sądzicie? Jakieś podpowiedzi?
Załączniki
2F15483B-AC83-417B-A5DB-D582EBB844CF.jpeg
59BAD88B-037A-425B-9752-07B6F1A51F4B.jpeg
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

ndz 19 kwie, 2020

Witam.
Obstawiam dwa warianty:
- albo jest to królowa tego samego gatunku.
- albo jest to robotnica Manica Rubida.
Bez dokładniejszych zdjęć, opisu wyglądu (głównie wielkości) i obserwacji dalszych zachowań trudno mi ocenić. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

ndz 19 kwie, 2020

ANTek mrówczarz pisze: ndz 19 kwie, 2020 Witam.
Obstawiam dwa warianty:
- albo jest to królowa tego samego gatunku.
- albo jest to robotnica Manica Rubida.
Bez dokładniejszych zdjęć, opisu wyglądu (głównie wielkości) i obserwacji dalszych zachowań trudno mi ocenić. :D
Bardzo się z tym zgadzam, bo widać różnice wielkości i koloru. :szeptem: Myślę, że to robotnica Manica rubida, bo Myrmica rubra mają rójkę dopiero we wrześniu, więc jeszcze do niej daleko... :arrow: Chyba, że wyszła, jako, iż mrówki te zakładają gniazdo na sposób półklasztorny. :naglowie:
Pozdrawiam serdecznie,
Karina. :D
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
oxygenna
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 19 kwie, 2020

starałam się zrobić coś wyraźniejszego :pstryk:
Załączniki
fullsizeoutput_10b5.jpeg
fullsizeoutput_10b3.jpeg
fullsizeoutput_10b6.jpeg
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

ndz 19 kwie, 2020

Ta mrówka na którą wskazuje strzałka to bez wątpienia królowa.
oxygenna
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 19 kwie, 2020

Dzięki! to jest ta nowa. Czy mogę ją zostawić z resztą, czy powinnam ją jednak przenieść ?
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

ndz 19 kwie, 2020

oxygenna pisze: ndz 19 kwie, 2020 Dzięki! to jest ta nowa. Czy mogę ją zostawić z resztą, czy powinnam ją jednak przenieść ?
Lepiej przenieść, nie wiadomo co się stanie (można ewentualnie przeprowadzić adopcję przez zamrażalnik - te mrówki normalnie funkcjonują w lodówce).
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
oxygenna
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 19 kwie, 2020

Karina Von Treskow pisze: ndz 19 kwie, 2020
oxygenna pisze: ndz 19 kwie, 2020 Dzięki! to jest ta nowa. Czy mogę ją zostawić z resztą, czy powinnam ją jednak przenieść ?
Lepiej przenieść, nie wiadomo co się stanie (można ewentualnie przeprowadzić adopcję przez zamrażalnik - te mrówki normalnie funkcjonują w lodówce).
dziękuję!
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

ndz 19 kwie, 2020

oxygenna pisze: ndz 19 kwie, 2020
Karina Von Treskow pisze: ndz 19 kwie, 2020
oxygenna pisze: ndz 19 kwie, 2020 Dzięki! to jest ta nowa. Czy mogę ją zostawić z resztą, czy powinnam ją jednak przenieść ?
Lepiej przenieść, nie wiadomo co się stanie (można ewentualnie przeprowadzić adopcję przez zamrażalnik - te mrówki normalnie funkcjonują w lodówce).
dziękuję!
Bardzo proszę! :D :party:
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
oxygenna
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

czw 23 kwie, 2020

Kolejka samotna koleżanka znaleziona dziś na podwórku dołączyła do pierwszej nowej. W okol domu mam masę nigerek, nigdy nie kręciły się tu żadne inne gatunki - a tu druga w ciągu kilku dni. Nie ma miedzy nimi żadnego czulkowania, ciągania ani noszenia. Czyżby jednak było gdzieś gniazdo i pojedyncze sztuki wychodzą? 🤔
Załączniki
490AA8BD-CF47-41B6-9AB8-2AED8564F93C.jpeg
oxygenna
Posty: 7
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

czw 23 kwie, 2020

Chyba najdokładniejsze jakie mi wyszły 😅
Załączniki
E0CAC25F-8991-48BE-8912-5A0B16524E89.jpeg
B2B7A3DB-F7DF-40B7-BD58-DBC93FFDC65C.jpeg
C4406FAA-58F3-470D-887A-492E0731ADD0.jpeg
902CDC1F-7AA7-4D6A-989B-9E2CC57AD064.jpeg
ODPOWIEDZ