Formica fusca

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Thebestknight
Posty: 11
Rejestracja: pt 24 kwie, 2020

pt 24 kwie, 2020

Dzień dobry,
Dzisiaj zostałem właścicielem formicy fuscy
Mam królową oraz jedną robotnice. W paczce, w której dostałem mrówki była probówka z nimi i taka czarna narośl. Nakarmiłem je miodem, czy dobrze zrobiłem? Kiedy mam zacząć je karmić mącznikiem? Królowa ma zero jaj jest tylko ona i robotnica. Są raczej po hibernacji, bo to królowa z 2019. Woda w probówce jest też nie zaciekawa taka lekko mętna z kawałkami waty, czy mam je przenieść do większej probówki świeżo przygotowanej?
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pt 24 kwie, 2020

Witaj, to normalne że czasami woda się robi mętna a wata pleśnieje. Niby nie jest to szkodliwe dla mrówek (a napewno nie dla fusca) ale jeśli się boisz o swoją kolonię to możesz je przenieść do nowego firststepa. Mrówki bez pokarmu białkowego nie ruszą. Więc mącznika możesz dać już teraz ale pamiętaj by był świeżo zabity bo suszony raczej nie dotkną a przynajmniej moje fusca nie lubią. I tak, dobrze że nakarmiłeś je miodem.
L. cf. niger
F. fusca
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 24 kwie, 2020

Karol Be pisze: pt 24 kwie, 2020 Witaj, to normalne że czasami woda się robi mętna a wata pleśnieje. Niby nie jest to szkodliwe dla mrówek (a napewno nie dla fusca) ale jeśli się boisz o swoją kolonię to możesz je przenieść do nowego firststepa. Mrówki bez pokarmu białkowego nie ruszą. Więc mącznika możesz dać już teraz ale pamiętaj by był świeżo zabity bo suszony raczej nie dotkną a przynajmniej moje fusca nie lubią. I tak, dobrze że nakarmiłeś je miodem.
Zgadzam się. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Thebestknight
Posty: 11
Rejestracja: pt 24 kwie, 2020

ndz 26 kwie, 2020

Karol Be pisze: pt 24 kwie, 2020 Witaj, to normalne że czasami woda się robi mętna a wata pleśnieje. Niby nie jest to szkodliwe dla mrówek (a napewno nie dla fusca) ale jeśli się boisz o swoją kolonię to możesz je przenieść do nowego firststepa. Mrówki bez pokarmu białkowego nie ruszą. Więc mącznika możesz dać już teraz ale pamiętaj by był świeżo zabity bo suszony raczej nie dotkną a przynajmniej moje fusca nie lubią. I tak, dobrze że nakarmiłeś je miodem.
Dzięki wielkie mącznik powinien być w tym tygodniu więc od razu je nakrmie 😁.
Thebestknight
Posty: 11
Rejestracja: pt 24 kwie, 2020

śr 13 maja, 2020

Mam jeszcze jedno pytanie czy tk normalne, że robotnica wyniosła wszystkie jajeczka i larey na mini arenę czy nie? Bo się trochę niepokoje.
Thebestknight
Posty: 11
Rejestracja: pt 24 kwie, 2020

śr 13 maja, 2020

Proszę o szybką odpowiedź. Bardzk boję się, że strace te 20 sztuk larwi razem z jajami. Czytałem, że potrzebują wilgoci a mają ją w probówcę, więc nie wiem.
Myrmica rubra! :)
Posty: 7
Rejestracja: ndz 10 maja, 2020

śr 13 maja, 2020

Thebestknight pisze: śr 13 maja, 2020 Mam jeszcze jedno pytanie czy tk normalne, że robotnica wyniosła wszystkie jajeczka i larey na mini arenę czy nie? Bo się trochę niepokoje.
Być może w gnieździe są gorsze warunki niż na arenie... Lub chciała je na chwilę ogrzać...
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 13 maja, 2020

Thebestknight pisze: śr 13 maja, 2020 Mam jeszcze jedno pytanie czy tk normalne, że robotnica wyniosła wszystkie jajeczka i larey na mini arenę czy nie? Bo się trochę niepokoje.
Czy możliwe że nawadniałeś arenę w jakiś sposób?
Myrmica rubra! :) pisze: śr 13 maja, 2020

Być może w gnieździe są gorsze warunki niż na arenie... Lub chciała je na chwilę ogrzać...
Tu się zgodzę z tobą Myrmica rubra!, możliwę robotnica poprostu chciała trochę ogrzać jaja
L. cf. niger
F. fusca
Thebestknight
Posty: 11
Rejestracja: pt 24 kwie, 2020

śr 13 maja, 2020

Macie chyba rację, bo odniosła je do probówki. Dzięki za pomoc :D
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 13 maja, 2020

Witam.
Jest jeszcze opcja że wyniosła je ze stresu jeśli miały zakrytą probówkę i ją odkryłeś/oświetliłeś lampką, same przenosiny (drgania) też mogą działać w ten sposób...
Pozdrawiam
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

śr 13 maja, 2020

Thebestknight pisze: śr 13 maja, 2020 Macie chyba rację, bo odniosła je do probówki. Dzięki za pomoc :D
Możliwe, że co jakiś czas tak się będzie działo. U moich Messorów takie zachowanie również występowało.
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
ODPOWIEDZ