Początkowa probówka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 29 kwie, 2020

Witam.
Rozumiem że po złapaniu królowej mam ją umieścić w strzykawce z watą nasączoną wodą tak?
Mam jej nic nie dawać?
Kiedy przenieść ją do formikarium?
Jak duże ma być to formikarium, 20x20cm czy wystarczy 10x10?
Mogę po prostu położyć otwartą strzykawkę na arenie czy muszą przejść wężykiem?
Chyba mogę im dawać larwy, inne owady,jakieś nasiona,owoce i warzywa?
Wezmę pierwszą lepszą królową którą spotkam w ogrodzie OK?
Jak zrobić to do nawadniania skoro formikarium będę odlewał z gipsu w pudełku z tą plasteliną?
Jak dużo zrobić korytarzy i komór?
Bardzo proszę o odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania,
z góry bardzo dziękuje. :pstryk: :prisoner: :nurse: :prezent: :music: :komp:
:?:
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 29 kwie, 2020

KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020 Witam.
1. Rozumiem że po złapaniu królowej mam ją umieścić w strzykawce z watą nasączoną wodą tak?
2. Mam jej nic nie dawać?
3. Kiedy przenieść ją do formikarium?
4. Jak duże ma być to formikarium, 20x20cm czy wystarczy 10x10?
5. Mogę po prostu położyć otwartą strzykawkę na arenie czy muszą przejść wężykiem?
6. Chyba mogę im dawać larwy, inne owady,jakieś nasiona,owoce i warzywa?
7. Wezmę pierwszą lepszą królową którą spotkam w ogrodzie OK?
8. Jak zrobić to do nawadniania skoro formikarium będę odlewał z gipsu w pudełku z tą plasteliną?
9. Jak dużo zrobić korytarzy i komór?
Bardzo proszę o odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania,
z góry bardzo dziękuje. :pstryk: :prisoner: :nurse: :prezent: :music: :komp:
1. Jeśli chcesz w strzykawce, to tak, ale najlepiej łapać królowe do probówek, wtedy nie nawadniasz - masz zapas wody.
2. Zależy od gatunku. Na pewno nie zaszkodzi jej, gdy podasz pokarm.
3. Do formikarium jeszcze dosyć długa droga... Najlepiej, gdy w probówce / strzykawce zrobi się ciasno. zależy jaką kupisz, ale ze 100 robotnic powinno się spokojnie zmieścić.
4. To zależy od wielkości kolonii.
5. Tak. Możesz położyć strzykawkę na arenie.
6. Podstawowa dieta to robaki (mączniki, dla mniejszych kolonii wystarczą muszki owocówki) oraz węglowodany (miód, ew. cukier, tego drugiego nie podawaj w zbyt dużych ilościach, bo nie jest wartościowy). Jeśli złapiesz ziarnojady, to nasiona są równie ważne. Moje Lasius niger nie były nimi zainteresowane.
7. Taką bezskrzydłą.
8. Najlepiej zrobić specjalną komorę do nawadniania.
9. To także zależy od wielkości kolonii.
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 29 kwie, 2020

MyrmeLuna pisze: śr 29 kwie, 2020
KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020 Witam.
1. Rozumiem że po złapaniu królowej mam ją umieścić w strzykawce z watą nasączoną wodą tak?
2. Mam jej nic nie dawać?
3. Kiedy przenieść ją do formikarium?
4. Jak duże ma być to formikarium, 20x20cm czy wystarczy 10x10?
5. Mogę po prostu położyć otwartą strzykawkę na arenie czy muszą przejść wężykiem?
6. Chyba mogę im dawać larwy, inne owady,jakieś nasiona,owoce i warzywa?
7. Wezmę pierwszą lepszą królową którą spotkam w ogrodzie OK?
8. Jak zrobić to do nawadniania skoro formikarium będę odlewał z gipsu w pudełku z tą plasteliną?
9. Jak dużo zrobić korytarzy i komór?
Bardzo proszę o odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania,
z góry bardzo dziękuje. :pstryk: :prisoner: :nurse: :prezent: :music: :komp:
1. Jeśli chcesz w strzykawce, to tak, ale najlepiej łapać królowe do probówek, wtedy nie nawadniasz - masz zapas wody.
2. Zależy od gatunku. Na pewno nie zaszkodzi jej, gdy podasz pokarm.
3. Do formikarium jeszcze dosyć długa droga... Najlepiej, gdy w probówce / strzykawce zrobi się ciasno. zależy jaką kupisz, ale ze 100 robotnic powinno się spokojnie zmieścić.
4. To zależy od wielkości kolonii.
5. Tak. Możesz położyć strzykawkę na arenie.
6. Podstawowa dieta to robaki (mączniki, dla mniejszych kolonii wystarczą muszki owocówki) oraz węglowodany (miód, ew. cukier, tego drugiego nie podawaj w zbyt dużych ilościach, bo nie jest wartościowy). Jeśli złapiesz ziarnojady, to nasiona są równie ważne. Moje Lasius niger nie były nimi zainteresowane.
7. Taką bezskrzydłą.
8. Najlepiej zrobić specjalną komorę do nawadniania.
9. To także zależy od wielkości kolonii.
Ale dla tak 80 robotnic może być 20x20?Czy jeśli dam małe formikarium np. 10x10 to muszę później im zmienić na większe?Zrobie tyle korytarzy co na stronie http://www.myrmeblog.pl/formikarium-gipsowe/ na początek ok?
:?:
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 29 kwie, 2020

KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020
MyrmeLuna pisze: śr 29 kwie, 2020
KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020 Witam.
1. Rozumiem że po złapaniu królowej mam ją umieścić w strzykawce z watą nasączoną wodą tak?
2. Mam jej nic nie dawać?
3. Kiedy przenieść ją do formikarium?
4. Jak duże ma być to formikarium, 20x20cm czy wystarczy 10x10?
5. Mogę po prostu położyć otwartą strzykawkę na arenie czy muszą przejść wężykiem?
6. Chyba mogę im dawać larwy, inne owady,jakieś nasiona,owoce i warzywa?
7. Wezmę pierwszą lepszą królową którą spotkam w ogrodzie OK?
8. Jak zrobić to do nawadniania skoro formikarium będę odlewał z gipsu w pudełku z tą plasteliną?
9. Jak dużo zrobić korytarzy i komór?
Bardzo proszę o odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania,
z góry bardzo dziękuje. :pstryk: :prisoner: :nurse: :prezent: :music: :komp:
1. Jeśli chcesz w strzykawce, to tak, ale najlepiej łapać królowe do probówek, wtedy nie nawadniasz - masz zapas wody.
2. Zależy od gatunku. Na pewno nie zaszkodzi jej, gdy podasz pokarm.
3. Do formikarium jeszcze dosyć długa droga... Najlepiej, gdy w probówce / strzykawce zrobi się ciasno. zależy jaką kupisz, ale ze 100 robotnic powinno się spokojnie zmieścić.
4. To zależy od wielkości kolonii.
5. Tak. Możesz położyć strzykawkę na arenie.
6. Podstawowa dieta to robaki (mączniki, dla mniejszych kolonii wystarczą muszki owocówki) oraz węglowodany (miód, ew. cukier, tego drugiego nie podawaj w zbyt dużych ilościach, bo nie jest wartościowy). Jeśli złapiesz ziarnojady, to nasiona są równie ważne. Moje Lasius niger nie były nimi zainteresowane.
7. Taką bezskrzydłą.
8. Najlepiej zrobić specjalną komorę do nawadniania.
9. To także zależy od wielkości kolonii.
Ale dla tak 80 robotnic może być 20x20?Czy jeśli dam małe formikarium np. 10x10 to muszę później im zmienić na większe?Zrobie tyle korytarzy co na stronie http://www.myrmeblog.pl/formikarium-gipsowe/ na początek ok?
Ja bym się trochę bał 20x20, chyba lepiej 10x10. Nawet jeśli miałbyś 20x20, to musiałbyś przesiedlać. Jeśli chcesz tego unikać, to może spróbuj zatkać czymś (np. watą) przejście do większej części. Albo taką korkową i wtedy raczej same wygryzą...
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

śr 29 kwie, 2020

Szklana probówka 18 cm/20 cm. Nalewasz wody 1/3 długości wata , robisz dwie ścianki z korka i masz gniazdo trójkomorowe , wystarczy spokojnie na raz albo i dłużej jak wody jeszcze będzie. Łączysz probówkę z areną wężykiem 10 mm. Pokarm podajesz na arenę, żeby nie trząść bez potrzeby probówką . Jak arena będzie miała dwa otwory na wężyki ,wtedy, jak już się skończy woda w probówce, podłączasz nową probówkę ze świeżą wodą i mrówki się przeniosą. Moja Królowa Nigier Lasius od 12lipca do zimy zrobiła z 50 robotnic, więc spokojnie mieszczą się w probówce, tam wejdzie i ze 200 sztuk. ... Ważniejsza jest duża arena. I jakaś mała klapka to podawania pokarmu . Im mniejsza klapka , tym mniej mrówek zauważy, że jest otwór do ucieczki. Pęsetą długa podajesz 1/3 mącznika na sreberku mały, i tak samo kropelkę miodu... Po za tym warto poczytać jakikolwiek poradnik na forum. Najpierw wiedza, przed złapaniem królowej . :)
Załączniki
IMG_20200222_124633.jpg
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 29 kwie, 2020

Witam.
1. First step, musisz sobie ogarnąć.
2. Zależy od gatunku
3. Jak będzie miała 25 robotnic (około)
4. 10x10 na początek. (patrz punkt 3)
5. wystarczy strzykawka.
6. Wszystko zależy od gatunku.
7. ojaglupek: Nie, musisz oznaczyć gatunek zaraz po złapaniu albo jeszcze przed.
8. Dr. Mrówczarz na yt ci pomoże.
9. Zależy od liczby robotnic i finezji. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 29 kwie, 2020

ANTek mrówczarz pisze: śr 29 kwie, 2020 Witam.
1. First step, musisz sobie ogarnąć.
2. Zależy od gatunku
3. Jak będzie miała 25 robotnic (około)
4. 10x10 na początek. (patrz punkt 3)
5. wystarczy strzykawka.
6. Wszystko zależy od gatunku.
7. ojaglupek: Nie, musisz oznaczyć gatunek zaraz po złapaniu albo jeszcze przed.
8. Dr. Mrówczarz na yt ci pomoże.
9. Zależy od liczby robotnic i finezji. :D
A po co jest ta probówka nie można mrówek od razu dać do formikarium?
Pozdrawiam
:?:
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

śr 29 kwie, 2020

KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020
ANTek mrówczarz pisze: śr 29 kwie, 2020 Witam.
1. First step, musisz sobie ogarnąć.
2. Zależy od gatunku
3. Jak będzie miała 25 robotnic (około)
4. 10x10 na początek. (patrz punkt 3)
5. wystarczy strzykawka.
6. Wszystko zależy od gatunku.
7. ojaglupek: Nie, musisz oznaczyć gatunek zaraz po złapaniu albo jeszcze przed.
8. Dr. Mrówczarz na yt ci pomoże.
9. Zależy od liczby robotnic i finezji. :D
A po co jest ta probówka nie można mrówek od razu dać do formikarium?
Pozdrawiam
Mrówki są małe, większość formikariów to te duże. Wiele było już przypadków uśmiercenia niewielkiej kolonii poprzez wkładanie jej do złych rozmiarów gniazda.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 29 kwie, 2020

Witam.
Jak dasz mrówki do formikarium to ci pozdychają w extra szybkim tempie.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 29 kwie, 2020

ANTek mrówczarz pisze: śr 29 kwie, 2020 Witam.
Jak dasz mrówki do formikarium to ci pozdychają w extra szybkim tempie.
ok
:?:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 29 kwie, 2020

Witam.
MyrmeLuna pisze: śr 29 kwie, 2020 Mrówki są małe, większość formikariów to te duże. Wiele było już przypadków uśmiercenia niewielkiej kolonii poprzez wkładanie jej do złych rozmiarów gniazda.
To prawda i fajnie że innych o tym informujesz. Tylko przez to nie rozumiem dlaczego masz tak małą kolonię F. cinerea (królowa+10robotnic?) już w tak dużym gnieździe?
https://www.youtube.com/watch?v=70DU9-22zgo (o ile to Twoja kolonia)
Zauważ że już nanosiły sporą ilość piasku, w ten sposób próbują zasypać gniazdo bo mają za dużą przestrzeń...
MyrmeLuna pisze: śr 29 kwie, 2020 Jeśli chcesz tego unikać, to może spróbuj zatkać czymś (np. watą) przejście do większej części.
Nie watą tylko korkiem, może gąbką florystyczną...
ANTek mrówczarz pisze: śr 29 kwie, 2020 3. Jak będzie miała 25 robotnic (około)
Nie sądzę. To zależy jakie gniazdo, jaki gatunek :)

Tak jak już KarolB napisał pierw zdobycie wiedzy, a potem łapanie królowej. Polecam zapoznanie się z tymi materiałami:
https://kb.formicopedia.org/Kategoria:Hodowla
http://wiki.mrowki.ovh/index.php?title= ... ium_wiedzy
http://www.antmania.pl/?page_id=43
http://www.myrmeblog.pl/
KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020 Mam jej nic nie dawać?
Klasztornej na pewno nie zaszkodzi, w przypadku półklasztornej (np.: Manica rubida czy Myrmica sp.) konieczne jest dokarmianie.
KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020 Chyba mogę im dawać larwy, inne owady,jakieś nasiona,owoce i warzywa?
Jako białko:
viewtopic.php?f=37&t=6166
Jako pokarm energetyczny miód, owoce...
O karmieniu jest też tu:
viewtopic.php?f=37&t=7126
KitApple pisze: śr 29 kwie, 2020 Wezmę pierwszą lepszą królową którą spotkam w ogrodzie OK?
No niezbyt, np. Lasius fuliginosus to trudny w hodowli gatunek, wymaga adopcji. Proponuję zacząć od Lasius niger lub flavus, mają mało wymagań, ewentualnie jakieś większe np Formica fusca/cinerea. Do czasu ich masowych rójek zdążysz się zapoznać z linkami wyżej. W google wpisz sobie "kalendarz rójek mrówek", przykładowy jest w linku wyżej (myrmeblog.pl)

No to się rozpisałem :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

czw 30 kwie, 2020

Witam dzis przesle wam zdjecia wielkiej koloni rozciagnietej na duzy kawal ziemi.
Prosil bym o pomoc w oznaczeniu tego gatunku.Co roku obserwuje tam wielka rójke.
Przeczytalem prawie caly net o hodowli mrówek. :komp: :mack:
Mysle ze zaczne od lasus niger, dzis odlewam formikarium 10x15, ale spokojnie zbedny obszar czyms zatkam.
:?:
ODPOWIEDZ