Formiakrium korkowe kilka pytań

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Kubas
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 maja, 2020

sob 16 maja, 2020

Dzień dobry!
Mam kilka pytań
Chciałbym kupić taki zestaw https://allegro.pl/oferta/lasius-niger- ... 8475906504

1 Czy pleśń w takim formikarium to zagrożenie?
2 Dlaczego takie formikarium pleśnieje?
3 Jak duża kolonia lasius niger zmieści się w tym formikarium?
4 Czy muszę dogrzewać mrówki lasius niger?
5 Czy muszę mierzyć temperaturę i wilgotność?
6 Czy arena jest odpowiedniej wielkości?
7 Czy to formikarium nie jest za małe?

Dzięki za odpowiedź
Na górę
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

sob 16 maja, 2020

Mam dokładnie takie samo formikarium
Wejście do gniazda ciągle mam zablokowane watą
Mrówek mam około 50 i sobie spokojnie siedzą w próbówce umieszczonej na arenie
Wejście do próbówki sobie częściowo zakopują piaskiem
Wychodzi 1-5 robotnic czasami
Co jakieś 2 miesiące przenoszą się do nowej probówki gdy w starej kończy się woda

Myślę że to formikarium starczy ci na bardzo długo
Ja nie dogrzewam tego formikarium
Temperaturę i wilgotność mierzę ale nie ingeruję w nie
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Kubas
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 maja, 2020

sob 16 maja, 2020

Tlaloc pisze: sob 16 maja, 2020 Mam dokładnie takie samo formikarium
Wejście do gniazda ciągle mam zablokowane watą
Mrówek mam około 50 i sobie spokojnie siedzą w próbówce umieszczonej na arenie
Wejście do próbówki sobie częściowo zakopują piaskiem
Wychodzi 1-5 robotnic czasami
Co jakieś 2 miesiące przenoszą się do nowej probówki gdy w starej kończy się woda

Myślę że to formikarium starczy ci na bardzo długo
Ja nie dogrzewam tego formikarium
Temperaturę i wilgotność mierzę ale nie ingeruję w nie


Ok dzięki
Poczekam jeszcze na inne odpowiedzi
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

sob 16 maja, 2020

Ja się zgadzam. W probówce zmieści się nawet ponad 100 robotnic, formikarium nie jest zbyt małe, za duże dla 5-20 robotnic... I tutaj faktycznie wejście warto zablokować watą. Nie korkiem, bo mogą przegryźć. U mnie natomiast (kolonia również liczy około 50 robotnic) często na arenę wychodzi ich nawet około 10, ale spokojnie się mieszczą w probówce.
To formikarium korkowe, a korek pleśnieje - jest to proces naturalny i zupełnie normalny. Jak go uniknąć? Ja polecam nalać sporo wody, wtedy spleśnieje. Gdy grzyb już zniknie, drugi nie powinien się już pojawić. Wtedy możemy mrówki wpuścić. Arena jest dobrej wielkości. Gniazdo nie może być za duże, ale w naturze arena jest praktycznie wszędzie.
Kubas
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 maja, 2020

sob 16 maja, 2020

MyrmeLuna pisze: sob 16 maja, 2020 Ja się zgadzam. W probówce zmieści się nawet ponad 100 robotnic, formikarium nie jest zbyt małe, za duże dla 5-20 robotnic... I tutaj faktycznie wejście warto zablokować watą. Nie korkiem, bo mogą przegryźć. U mnie natomiast (kolonia również liczy około 50 robotnic) często na arenę wychodzi ich nawet około 10, ale spokojnie się mieszczą w probówce.
To formikarium korkowe, a korek pleśnieje - jest to proces naturalny i zupełnie normalny. Jak go uniknąć? Ja polecam nalać sporo wody, wtedy spleśnieje. Gdy grzyb już zniknie, drugi nie powinien się już pojawić. Wtedy możemy mrówki wpuścić. Arena jest dobrej wielkości. Gniazdo nie może być za duże, ale w naturze arena jest praktycznie wszędzie.

Dzięki w takim razie wezmę
Tylko co z tym dogrzewaniem?
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

sob 16 maja, 2020

To zależy jaką masz temperaturę w pomieszczeniu gdzie chcesz trzymać nigerki
Jeśli masz zawsze ponad 20 stopni to ogrzewania nie trzeba będzie
Jeśli ci zależy na szybszym rozwoju koloni lub masz chłodno w pomieszczeniu to jakieś ogrzewanie możesz kupić

Najlepiej zapytaj sprzedawcę jak wydajne oferuje ogrzewanie w sprzedaży i jaką temperaturę wtedy możesz otrzymać
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

sob 16 maja, 2020

MyrmeLuna pisze: sob 16 maja, 2020 To formikarium korkowe, a korek pleśnieje - jest to proces naturalny i zupełnie normalny. Jak go uniknąć? Ja polecam nalać sporo wody, wtedy spleśnieje. Gdy grzyb już zniknie, drugi nie powinien się już pojawić.
Wiatm,
Niby jakim cudem grzyb ma popewnym czasie zniknąć? On się będzie rozrastał aż nie zajmie całej powierzchni korka. Według mnie formikaria korkowe są ciężkie w utrzymaniu bo szybko w nich rozprzestszenia się pleśń i grzyby. Poza tym z twgo co mi wiadomo nie ma gwarancji że następnym razem grzyb już się nie pojawi.
MyrmeLuna pisze: sob 16 maja, 2020 I tutaj faktycznie wejście warto zablokować watą. Nie korkiem, bo mogą przegryźć.
Watę też mogą przegryźć. Moje nigerki potrafiły wygryźć waciany korek od probówki i w ten sposób się wydostały.
MyrmeLuna pisze: sob 16 maja, 2020 Arena jest dobrej wielkości. Gniazdo nie może być za duże, ale w naturze arena jest praktycznie wszędzie.

Myślę że arena też nie powinna być zbyt duża. Bo inaczej pokarm trzeba by było ustwiać nie w jednym a w kilku miejscach na arenie by istniało jak największe prawdopodobieństko że mrówki go znajdą.
L. cf. niger
F. fusca
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

sob 16 maja, 2020

Tlaloc pisze: sob 16 maja, 2020 To zależy jaką masz temperaturę w pomieszczeniu gdzie chcesz trzymać nigerki
Jeśli masz zawsze ponad 20 stopni to ogrzewania nie trzeba będzie
Zgadzam się, jeśli twoje nigerki będą trzmane w temperaturze pokojowej to dogrzewanie nie jest zalecane
L. cf. niger
F. fusca
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 16 maja, 2020

Kubas pisze: sob 16 maja, 2020 Dzień dobry!
Mam kilka pytań
Chciałbym kupić taki zestaw https://allegro.pl/oferta/lasius-niger- ... 8475906504

1 Czy pleśń w takim formikarium to zagrożenie?
2 Dlaczego takie formikarium pleśnieje?
3 Jak duża kolonia lasius niger zmieści się w tym formikarium?
4 Czy muszę dogrzewać mrówki lasius niger?
5 Czy muszę mierzyć temperaturę i wilgotność?
6 Czy arena jest odpowiedniej wielkości?
7 Czy to formikarium nie jest za małe?

Dzięki za odpowiedź
Na górę
Ad. 1 Tak, gdyż na pleśni rozwijają się roztocza.
Ad. 2 Czasami pleśnieje gdy jest zbyt wilgotno.
Ad. 3 Do ok. 1000 robotnic.
Ad. 4 Nie
Ad. 5 Nie, ale czasami warto.
Ad. 6 Tak
Ad. 7 Dla 20 robotnic? Ha, ha :D
Pozdrawiam.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

ndz 17 maja, 2020

Ad. 1. Pleśń się zalęgnie, ale możesz nawodnić drugi raz, kiedy nie będzie już jej. Pleśni nie będzie drugi raz, a jak już, to bardzo mało.
Ad. 2. Po kontakcie korka z wodą może pleśnieć.
Ad. 3. Moim zdaniem mrówki powinny mieć ścisk, bo wyobraź sobie 20 robotnic w takim formikarium, potem jest 20 nowych i musiałbyś kupować kolejne, a po 1000... Piszę to również w oparciu o pytanie 7.
Ad. 4. Jeśli masz w mieszkaniu ponad 23, to nie. W szczególności, że pogoda jest taka na dworze.
Ad. 5. Nie musisz, ale warto wiedzieć (tak orientacyjnie). Woda nie powinna się jednak skraplać.
Ad. 6. Jest odpowiedniej wielkości.
Ad. 7. Ad. 3.
Bardzo pozdrawiam!
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 18 maja, 2020

Witam.
Karol Be pisze: sob 16 maja, 2020 Niby jakim cudem grzyb ma popewnym czasie zniknąć?
Zajmie całą powierzchnię, zje co ma zjeść i umrze z głodu...
Karol Be pisze: sob 16 maja, 2020 Watę też mogą przegryźć. Moje nigerki potrafiły wygryźć waciany korek od probówki i w ten sposób się wydostały.
Taaa, w ciągu jakiego czasu? Bo na pewno nie był to dzień czy tydzień ;)
Karol Be pisze: sob 16 maja, 2020 Myślę że arena też nie powinna być zbyt duża. Bo inaczej pokarm trzeba by było ustwiać nie w jednym a w kilku miejscach na arenie by istniało jak największe prawdopodobieństko że mrówki go znajdą.
To dajesz po prostu bliżej wejścia do gniazda, w miarę rozrostu kolonii odsuwasz...
Pozdrawiam
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pn 18 maja, 2020

slodkie_ciacho pisze: pn 18 maja, 2020 Witam.
Karol Be pisze: sob 16 maja, 2020 Niby jakim cudem grzyb ma popewnym czasie zniknąć?
Zajmie całą powierzchnię, zje co ma zjeść i umrze z głodu...
Karol Be pisze: sob 16 maja, 2020 Watę też mogą przegryźć. Moje nigerki potrafiły wygryźć waciany korek od probówki i w ten sposób się wydostały.
Taaa, w ciągu jakiego czasu? Bo na pewno nie był to dzień czy tydzień ;)
Karol Be pisze: sob 16 maja, 2020 Myślę że arena też nie powinna być zbyt duża. Bo inaczej pokarm trzeba by było ustwiać nie w jednym a w kilku miejscach na arenie by istniało jak największe prawdopodobieństko że mrówki go znajdą.
To dajesz po prostu bliżej wejścia do gniazda, w miarę rozrostu kolonii odsuwasz...
Pozdrawiam
Dzięki za poprwakę tam gdzie się myliłem. Wszystko wynikało z braku wiedzy po mojej stronie sory za to. Mój korek z waty był naprawdę cieńki więc tak wydostały się w około tydzień.
L. cf. niger
F. fusca
ODPOWIEDZ