Adopcja Lasius Niger

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Lullaby
Posty: 23
Rejestracja: wt 31 mar, 2020

pt 22 maja, 2020

Niestety zły los wymusił na mnie adopcje królowej do mojego stadka. Na oko około 15 mrówek. Aktualnie śpią sobie w lodówce (choć zimować je miałam dopiero ochotę bardziej na zimę.) Chce dokupić królowa, i tu się zaczyna moja seria pytań.
1) Czy królową również chwilowo zahibernować zanim dodam robotnice?
2) Jak już zahibernuje królową i będę chciała dodać robotnice do niej, bo domyślam się że mimo wszystko królowa też musi "spać" to dorzucić je i zostawić jeszcze w lodówce na jakiś czas aby - że tak powiem - "nasiąkły" zapachem królowej/królowa zapachem robotnic? Czy od razu do ciepełka aby się obudziły?
3) Czy mogę kupić królowa z larwami/jajkami i do niej dorzucić robotnice aby dać "lepszy start" całej kolonii?
4) jakbym chciała złapać samotną królowa i dodać ją do robotnic, kiedy najlepiej pójść na "polowanie"?

Wiem że pytań jest dużo - jednak kto pyta nie błądzi, prawda? Dziękuję każdym kto będzie chętny wypowiedzieć się choć na jeden punkt.
Messor barbarus redhead🐜
Messor barbarus🐜
Lasius niger x2🐜
Temnothorax sp🐜
Tetramorium caespitum🐜
Lasius flavus 🐜
Lepisiota capensis🐜
Camponotus herculeanus🐜
Formica.. cf. fusca🐜
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 22 maja, 2020

Witam.
Myślę że adopcja która niesie za sobą spore ryzyko jest niewarta przy tak małej liczbie robotnic, lepiej zacząć od zera, szczególnie jeśli się kupuje królową (chyba że ma się dużo pieniędzy).
Lullaby pisze: pt 22 maja, 2020 Chce dokupić królowa
Ma to sens? Za jakiś miesiąc-półtora będzie ich pewnie mnóstwo :) Proponuję złapać kilka, zostawić sobie tą najlepiej czerwiącą, a resztę wypuścić/oddać/sprzedać.

Ale odnośnie pytań o ile dobrze pamiętam to radzono mi tak (też próbowałem, z marnym skutkiem):
Lullaby pisze: pt 22 maja, 2020 1) Czy królową również chwilowo zahibernować zanim dodam robotnice?
Tak, zahibernuj i dorzucaj co 15min jedną robotnicę, wepchnij głęboko watę żeby miały mało miejsca (przesiąkły zapachem).
Lullaby pisze: pt 22 maja, 2020 dorzucić je i zostawić jeszcze w lodówce na jakiś czas aby - że tak powiem - "nasiąkły" zapachem królowej/królowa zapachem robotnic? Czy od razu do ciepełka aby się obudziły?
Zostaw do następnego dnia, jak nie uda się to do kolejnego...do skutku (lub śmierci).
Lullaby pisze: pt 22 maja, 2020 Czy mogę kupić królowa z larwami/jajkami i do niej dorzucić robotnice aby dać "lepszy start" całej kolonii?
Z larwami nic się raczej nie stanie w takim "chwilowym" schłodzeniu, z jajami nie wiem. Ogólnie to może być gorszy start jeżeli się nie powiedzie adopcja.
Lullaby pisze: pt 22 maja, 2020 kiedy najlepiej pójść na "polowanie"?
Daleko nie trzeba chodzić raczej, są chyba wszędzie.
Ale kiedy? Roją się od czerwca do sierpnia:
http://www.myrmeblog.pl/wp-content/uplo ... k-2019.pdf
Zwykle przed/po deszczu.

U mnie po wyjęciu z lodówki zaczynały myć królową, potem pojawiał się ogólny chaos i agresja (10-15min). Chyba póki nie dojdzie z królową do trofalaksji to będzie lipa.
Lullaby pisze: pt 22 maja, 2020 jednak kto pyta nie błądzi, prawda?
Prawda, nic się nie traci, co najwyżej trochę czasu na napisanie posta ;) A forum po to jest...

Pozdrawiam
Lullaby
Posty: 23
Rejestracja: wt 31 mar, 2020

pt 22 maja, 2020

Bardzo ci dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam.🐜
Messor barbarus redhead🐜
Messor barbarus🐜
Lasius niger x2🐜
Temnothorax sp🐜
Tetramorium caespitum🐜
Lasius flavus 🐜
Lepisiota capensis🐜
Camponotus herculeanus🐜
Formica.. cf. fusca🐜
ODPOWIEDZ