Adopcja Lasius fuliginosus

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Madazik
Posty: 16
Rejestracja: czw 07 cze, 2018

pt 05 cze, 2020

Temat kilkukrotnie poruszany, ale jeżeli chodzi o adopcję to mój pierwszy raz, dlatego chciałabym zapytać bardziej doświadczonych.

Królową Lasius fuliginosus złapałam wczoraj ok 10.
Udało mi się pozyskać 10 wybarwionych robotnic, kilkadziesiąt poczwarek i trochę larw Lasius s. str. (wydaje mi się że to nie niger, bo są bardziej brązowe niż moje kolonie, aczkolwiek czy te moje to niger to na 100% też nie wiem).
Dzisiaj z samego rana królowa dostała ok 25 kokonów i jedną wybarwioną robotnicę, wcześniej chłodzoną. Cały dzień siedzą razem w lodówce, królowa na większości poczwarek po jednej stronie strzykawki, robotnica z paroma poczwarkami na drugim. Wyciągnęłam je ze trzy razy na 10 minut, jeżeli robotnica zdecydowała się ruszyć z miejsca to wyglądało na to że królowa ją atakuje.
Mają dostęp do miodu, jednak królowa się nim nie interesuje.
Pozostałe robotnice, poczwarki i larwy trzymam na razie osobno.

Planuję zostawić je na razie w lodówce i liczyć na to że królowa zaakceptuje robotnicę, lub ta otworzy któryś kokon i "świeża" robotnica zostanie zaakceptowana. Równocześnie będę obserwować pozostałe odłowione robotnice, i jeśli pojawi się jakaś "biała" to podmienić ją z tą która teraz jest w strzykawce z królową.

Czy ten plan ma szansę powodzenia, czy powinnam zrobić coś inaczej? Albo już popełniłam jakiś błąd?
Może ograniczyć im ilość miejsca żeby wymusić kontakt?

Mam też dostęp do robotnic Lasius fuliginosus.

Zdjęcie słabe ale widać mniej więcej jak się ma sytuacja.
Załączniki
Fuli.jpg
L. cf niger (2x2018)
L.flavus (2019)
F. cf rufibarbis (2019)
M. rubida (2020)
C. herculeanus (2020)
Może się uda L.fuliginosus C:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

sob 06 cze, 2020

Madazik pisze: pt 05 cze, 2020 Temat kilkukrotnie poruszany, ale jeżeli chodzi o adopcję to mój pierwszy raz, dlatego chciałabym zapytać bardziej doświadczonych.

Królową Lasius fuliginosus złapałam wczoraj ok 10.
Udało mi się pozyskać 10 wybarwionych robotnic, kilkadziesiąt poczwarek i trochę larw Lasius s. str. (wydaje mi się że to nie niger, bo są bardziej brązowe niż moje kolonie, aczkolwiek czy te moje to niger to na 100% też nie wiem).
Dzisiaj z samego rana królowa dostała ok 25 kokonów i jedną wybarwioną robotnicę, wcześniej chłodzoną. Cały dzień siedzą razem w lodówce, królowa na większości poczwarek po jednej stronie strzykawki, robotnica z paroma poczwarkami na drugim. Wyciągnęłam je ze trzy razy na 10 minut, jeżeli robotnica zdecydowała się ruszyć z miejsca to wyglądało na to że królowa ją atakuje.
Mają dostęp do miodu, jednak królowa się nim nie interesuje.
Pozostałe robotnice, poczwarki i larwy trzymam na razie osobno.

Planuję zostawić je na razie w lodówce i liczyć na to że królowa zaakceptuje robotnicę, lub ta otworzy któryś kokon i "świeża" robotnica zostanie zaakceptowana. Równocześnie będę obserwować pozostałe odłowione robotnice, i jeśli pojawi się jakaś "biała" to podmienić ją z tą która teraz jest w strzykawce z królową.

Czy ten plan ma szansę powodzenia, czy powinnam zrobić coś inaczej? Albo już popełniłam jakiś błąd?
Może ograniczyć im ilość miejsca żeby wymusić kontakt?

Mam też dostęp do robotnic Lasius fuliginosus.

Zdjęcie słabe ale widać mniej więcej jak się ma sytuacja.
Według mnie najlepiej by było, żebyś już schłodzoną "kolonie" dał do czegoś mniejszego. I zwęzić watą tak bardzo, że będą miały wystarczająco miejsca. Wtedy łatwiej się przesiąknie robotnica zapachem królowej (Jeśli coś źle, to proszę mnie poprawić)
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Madazik
Posty: 16
Rejestracja: czw 07 cze, 2018

ndz 07 cze, 2020

Update

Nie zmniejszałam ilości miejsca bo na następny dzień rano siedziały już razem. Teraz to robotnica wydaje się być agresorką. Nie jestem w stanie powiedzieć czy kąsa królową ale gwałtownie drga gdy jest przy niej, i wygląda jakby ją kąsała. Robi to często ale nie non stop. Natomiast chyba zaobserwowałam trofolaksję. Królowa jest całkiem spokojna.
Kiedyś po wyciągnięciu z zimowania robotnice z innej kolonii L. cf. niger tak się zachowywały, identycznie podrygiwały, przy kontakcie ze sobą nawzajem, i gdzieś wyczytałam, że to też jakiś sposób komunikacji. Choć miałam problem wtedy dokopać się do jakiś wartościowych materiałów. Po jakimś czasie przestały to robić. Może to ma jakiś związek z gwałtowną zmianą temperatur? Może ktoś się z tym spotkał?

Dołączam filmik królowej z robotnicą: https://youtu.be/vpF4Fscyhik

Zostawiam je na noc poza lodówką. Czekam na przepoczwarzenie robotnic z pozostałej części odłowionej kolonii.
Jeśli ktoś ma ochotę na podzielenie się swoimi doświadczeniami z tym gatunkiem lub ogólnie adopcją, albo ma jakieś dobre źródło informacji to chętnie poczytam.
L. cf niger (2x2018)
L.flavus (2019)
F. cf rufibarbis (2019)
M. rubida (2020)
C. herculeanus (2020)
Może się uda L.fuliginosus C:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pn 08 cze, 2020

Ja ma tylko doświadczenie z jednej adopcji i tylko poczwarek. Kolonię mam od około 2 tygodni. Żeby przyspieszyć rozwój hodowli wyłapałem ok. 2 poczwarek prawdopodobnie od dzikiej hodowli L. Niger. Gdy pierwsza robotnica zauważyła poczwarkę, biegała po całej probówce i po chwili przestała. Podała informacje innym robotnicom i królowej i 3 robotnice wzięły poczwarki (ok. 15-20) do probówki.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 08 cze, 2020

Generalnie dobrze.
W tym układzie nie trzymaj tego w lodówce, do lodówki ew. wkładamy na pare minut w przypadku widocznej agresji.

Z moich doświadczeń:
- warto dać parę robotnic, gdzieś 3-5, im młodsze i im mniejsze tym lepiej. Parę bo bywa że najbardziej agresywne trzeba wyeliminować. Ostanio z 5 jedną skasowała sama królowa.
- pierwsze agresje tłumię lodówką, ale trzeba dać królowej i robotnicom się zapoznać, pomacać czułkami, pokarmić się, także to raczej jako środek doraźny, a to że się przepychają to trudno.
- do tego dosypać poczwarek tak aby było po wylęgnięciu gdzieś 30-40, z obserwacji wynika że po adopcji robotnice nie zawsze się interesują i karmią królową, zwiększenie ilości zwykle niweluje ten problem, uwaga: dodawanie poczwarek później bywa problematyczne, mi często potem wynosiły na śmietnik.
- jeśli nie mamy poczwarek do dodania, to można dodawać po 2-3 robotnice, w odstępach czasu i zwracając uwagę na zachowanie nowych, przejawy przesadnej agresji eliminujemy przez odłączenie takiej robotnicy, także poczwarki są zdecydowanie lepsze. Dokładane robotnice można lekko schłodzić.
- nie dopuszczamy do sytuacji kiedy robotnice okupują watę z wodą a królowa siedzi na suchym. Karton zachowuje się jak panna na wydaniu czasem, chciałaby a się boi, Może tam siedzieć aż padnie z wysuszenia. Wtedy lodówa i przesypać na wodę. Robotnica jak chce to niech sobie siedzi na suchym.
- królowa i jej nowe dzieci zwłaszcza w pierwszym okresie powinny mieć dość ograniczoną przestrzeń, np 2 cm a nie żeby się goniły po 10 cm probówce. Mają być razem i się integrować.
- uwaga na podawanie miodu, podczas gonitwy moga sie pokleić za bardzo.

Kluczowa zwykle jest pierwsza doba, rzadko kiedy pojawiają się incydenty do paru dni. Więc już za Tobą.
Żeby nie było niedomówień mowa o adopcji Lasius fuliginosus.
No i ogólnie to trudny temat.
Madazik
Posty: 16
Rejestracja: czw 07 cze, 2018

pn 08 cze, 2020

Dziękuję za rady i sprostowanie sprawy z używaniem lodówki przy adopcji. Już się chłodzi kolejna robotnica i jest przygotowany pakiecik poczwarek. Jak je będę dodawać to zmniejszę im ilość miejsca. Będę zwracać uwagę na rzeczy o których wspomniałeś. No i tak, trudny temat, liczę się z dużą szansą że królowa może paść. Tym bardziej jestem wdzięczna za każdą wskazówkę.
L. cf niger (2x2018)
L.flavus (2019)
F. cf rufibarbis (2019)
M. rubida (2020)
C. herculeanus (2020)
Może się uda L.fuliginosus C:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 09 cze, 2020

Kto jak kto ale BartTP się zna.
Jeden drobiazg. Opis dotyczy wprowadzania nowej królowej w przypadku padnięcia starej, co u kartonówek podobno bywa dość często (nie wiem, nie mam opinii własnej), a nie zakładania koloni co wyraźnie zaznaczono.
Można ta licencję rozszerzyć na inne gatunki, np. w podobnym stylu łączyłem kolonie nigerek po królowych niewypałach (tak w ramach testów a i było mi trochę szkoda po prostu wyrzucić). W przypadku zakładania kolonii jako krótszą i bezpieczniejsza wydaje się metoda na parę sztuk L.umbratus lub doraźnie L.niger + poczwarki.

Choć jak mi się napatoczy jeszcze jakiś królowek kartona to sobie potestuje ten tryb na nałapanych kartonówkach, choć takie nałapane to zwykle mają za duży przebieg i do opieki/karmienia mają się nijak.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 10 cze, 2020

slodkie_ciacho pisze: wt 09 cze, 2020 Witam.
To tutaj masz już na przyszłość :) Powodzenia
Pozdrawiam.
https://kb.formicopedia.org/Adopcja
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 18 sie, 2020

olaf pisze: wt 09 cze, 2020
Choć jak mi się napatoczy jeszcze jakiś królowek kartona to sobie potestuje ten tryb na nałapanych kartonówkach, choć takie nałapane to zwykle mają za duży przebieg i do opieki/karmienia mają się nijak.
Trochę aktualizując temat potestowałem sobie na dwóch królowych.

1. Adopcja prawie klasyczna czyli zamiast umbratusa na nigerkach. Adoptowałem na 3 młodych robotnicach z młodych hodowli (dość istotne bo pierwsze pokolenia niger są mniejsze i królowa miała zdecydowaną przewage warunków fizycznych). Adopcja bez żadnych problemów poza chwilowymi biegami.
do tego z łyżeczkę (30-50) poczwarek niger. Robotnice zajęły się poczwarkami, a królowa miała spokój. Aktualnie pierwsze kokony kartona.
Problemów zero. Kiedyś może sprawdzę porónawczo na flavusach i umbratusach.

2. Adopcja kartonówek na kartonówkach. Probowałem metody z odseparowaniem części gniazda tj. królowa z paroma mrówkami odseparowana siatką od reszty robotnic (około 50) tak aby robotnice mogły się przemieszczać pomiędzy cześciami a królowa nie.
Masakryczne problemy.

Sama adopcja królowej do paru mrówek przebiegła bezproblemowo, choć lodówka była w użyciu.
a) części gniazda były odseparowane gazą, moskitierą, składaną po 2 -4 razy. Nie udało mi się skutecznie odseparować obydwu części. Po paru dniach królowa zawsze była w stanie przedostać się do części ogólnej i rozpoczynała się gonitwa
b) Jedyną skuteczną separacją była siatka stalowa, ale wtedy nie było przejścia...
c) powstało rozwiązanie alternatywne. Przepust ze słomki, zamykany/otwierany klamerką do bielizny - dopiero to pozwoliło na sterowanie ruchem, choć kontakt czułkami był utrudniony - o ile niemożliwy

O ile robotnice będące z królową zachowywały się biernie, to prawie każde przedostanie się nowej robotnicy powodowało targanie królowej, ciągnięcie za nogi, czułki i co bądź,
zwłaszcza po przekroczeniu masy krytycznej robotnic, w tym przypadku to było około 10 sztuk
Nie obyło się bez eliminacji najbardziej agresywnych robotnic. Tym samym zamiast jednej adopcji królowa de facto co jakiś czas musiała przypodobać się kolejnym robotnicom.
Na pewno było to dla niej stresujące i wyczerpujące.

Praktycznie robotnice nie chciały nic jeść - jedynie kostka cukru pokapana wodą była w stanie je skłonić do działania + owady z podwórka, żadne tam karmowe, żaden miód.
Z powodów mi nie znanych, nie potrafię sobie tego wytłumaczyć czy zracjonalizować. Co najwyżej tym że sytuacja była dla mrówek na tyle stresowa (+brakstarej królowej) że tylko te pokarmy były dla nich tak atakcyjne że nie mogły się oprzeć.

Potwierdziłem sobie tez naocznie że kartonówki nie zajmą się poczwarkami nigerek. Co prawda wniosły do królowej (choć część wynosiła), to samymi poczwarkami zainteresowana była tylko królowa. Po sciemnieniu poczwarki były wyrzucane. Możliwe że efekt byłby lepszy, ale wśród złapanych kartonówek piastunek nie było z pewnością.
Z kolei podrzucenie poczwarek kartonówki nie wchodziło w grę, bo musiałbym rozkopać całe gniazdo.

Eksperyment skończył się tym że robotnice zaczęły padać (łapane były na podwórku więc już miały duży przebieg), w końcu i królowa też nie wytrzymała. Pozostałe robotnice wypuściłem koło ich macierzystego gniazda - co ciekawe to albo utraciły już swój zapach, albo nawet miały już zapach nowej królowej bo zostały eksterminowane.

Reasumując: realizacja może nie była we wszystkim optymalna, może królowa była pechowa, ale gdybym miał to powtarzać to tylko w sytuacji gdybym miał osieroconą dużą kolonie kartonówek. Zacząłbym od adopcji paru mrówek. Jeśli to możliwe z całym potomstwem z osieroconej koloni. Część adopcyjną odseparowałbym bez przejścia siatką stalową. Potem bardzo powoli, ale to bardzo powoli próbowałbym wymieniać mrówki między częścią adopcyjną a starym gniazdem.
W każdym razie dla nowej koloni rozwiązanie z nigerkami jest duuużo łatwiejsze.

3. Jeśli już musiałbym z jakiegoś powodu adoptować kartonówkę na kartonówce, to raczej tak jak robiłem to kiedyś. Do ograniczonej przestrzeni spokojnych lekko schłodzonych mrówek dodajemy królową. Ewentualną agresję schładzamy, w skrajnych przypadkach wyłapujemy najbardziej agresywne mrówki.
W tym scenariuszu problem jest taki że musimy mieć około adoptowanych robotnic, Przy mniejszych ilościach często ignorują królową.
Ale tak czy siak najłatwiej i najefektywniej dla nowych koloni jest to zrobić na nigerkach.

Dobra już napisałem to wyśle, jak ktoś przebrnie do tego miejsca i nie uśnie to "graty"
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

czw 20 sie, 2020

Ja tam zrobiłem adopcję na kartonówkach i nigerkach dokładnie królowa ma jakieś 15 kartonówek i jedną niger i kilkanaście kokonów niger. Aktualnie chyba nawet mają karton więc fajnie, karton mają chyba z tego że dałem im kilka kawałków drewna nasączonych wodą.
U mnie ta adopcja na razie jest ok, do opieki nad królową są nigerki a do zbierania pokarmu kartonówki i do tworzenia kartonu oczywiście.
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
ODPOWIEDZ