Czy część gniazdowa powinna być zaciemniona?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

x_ami_x
Posty: 2
Rejestracja: czw 25 cze, 2020

czw 25 cze, 2020

Hej
To mój pierwszy post tutaj i chciałam się po prostu upewnić czy powinnam przykrywać moje gniazdo.
Mam Lasius Niger, trochę już siedzą w swoim formikarium, ogólnie wszystko z nimi dobrze, ale mam pytanie. Od praktycznie początku kiedy je tam wpuściłam zasłaniam część gniazdową zwykłym kawałkiem czarnej kartki. Mój mózg podpowiedział mi, że powinny mieć ciemno i raczej im to nie przeszkadza, ale tutaj jest więcej znawców, więc pytanie brzmi:
Powinnam zasłaniać te część gniazdową czy mrówkom to obojętne?
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

czw 25 cze, 2020

Hej, gdzieś ten temat był już raz poruszanyi tak dobrze wpadłaś na pomysł by przykryć gniazdo kartką :D . Mrówki poprostu powinny mieć ciemno by dobrze się rozwijały i żeby się nie stresowały. Chociaż to zazwyczaj królowa jest najbardziej na nie wrażliwa a mrówki strsują się przy nagłej zmianie światła
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 25 cze, 2020

x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 Hej
To mój pierwszy post tutaj i chciałam się po prostu upewnić czy powinnam przykrywać moje gniazdo.
Mam Lasius Niger, trochę już siedzą w swoim formikarium, ogólnie wszystko z nimi dobrze, ale mam pytanie. Od praktycznie początku kiedy je tam wpuściłam zasłaniam część gniazdową zwykłym kawałkiem czarnej kartki. Mój mózg podpowiedział mi, że powinny mieć ciemno i raczej im to nie przeszkadza, ale tutaj jest więcej znawców, więc pytanie brzmi:
Powinnam zasłaniać te część gniazdową czy mrówkom to obojętne?
Ja zasłaniam gniazdo albo plastikową nakładką albo kawałkiem dociętego papieru
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

czw 25 cze, 2020

Karol Be pisze: czw 25 cze, 2020 Hej, gdzieś ten temat był już raz poruszanyi tak dobrze wpadłaś na pomysł by przykryć gniazdo kartką :D . Mrówki poprostu powinny mieć ciemno by dobrze się rozwijały i żeby się nie stresowały. Chociaż to zazwyczaj królowa jest najbardziej na nie wrażliwa a mrówki strsują się przy nagłej zmianie światła
Z tych gatunków co posiadam, najwięcej "panikuje" Formica
Raz mi wyskoczyła z probówki i musiałem ją łapać :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 26 cze, 2020

Przyrodniczo na pewno tak (w końcu tak mają w naturze) i to sytuacja na pewno optymalna dla mrówek

Tylko kiepsko się wtedy obserwuje. Istotne jest też to że mrówki najbardziej reagują nie na oświetlenie, a na zmianę oświetlenia.
Np. włączenie światła, odkrycie gniazda. To stan zagrożenia.

Sporo osób stosuje czerwone folie. Na pewno tłumi to zmiany oświetlenia, nie utrudniając obserwacji.
Nad tym czy koniecznie czerwona - było wiele dyskusji. Możliwe że tak, bo tłumi bardziej jakieś konkretne fale.
Mi w każdym bądź razie się sprawdzają. Zwłaszcza dla Formica, Messor.
Lasiusy wydają się być stosunkowo obojętne na stan przykrycia.
Chyba tendencje do panikowania mają też większe kolonie, gdzie przestraszenie jednej mrówy wywołuje panikę w całym gnieździe.
ODPOWIEDZ