Za wysoka wilgoć i pleśń

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

x_ami_x
Posty: 2
Rejestracja: czw 25 cze, 2020

czw 25 cze, 2020

Potrzebuję małej pomocy.
Nawodniłam gniazdo zgodnie z instrukcją i wpuściłam mrówki. Wszystko fajnie, wszystko pięknie, aż tu, głupia ja myśli sobie "chyba czas nawodnienia gniazdo!". Jak się domyślić można, to nie był odpowiedni czas i o ile gniazda nie zalało to wilgoć wzrosła strasznie. Moje gniazdo wentylacji żadnej nie posiada, ale codziennie przez parę minut zostawiam otwarte, aby się przewietrzyło czy coś w ten deseń (i oczywiście cały czas jestem przy tym otwartym formikarium), higrometr pokazuje wtedy, że trochę spada wilgoć, ale to nadal odrobinkę za dużo jak na Lasius Niger(z nawt 80% spada do 67%), ale zresztą jak zamknę to wilgoć wzrasta znowu. Co do temperatury to też nie wiem jak obniżyć bo teraz jest dosyć gorąco i formikarium zazwyczaj ma 20 - 24°C chociaż jak to pisze to ma 25°C

Przez to wszystko mam pleśń w korkowym gnieździe, nie jest jej zbyt dużo, ale jednak jest (na zdjęciu oznaczyłam pomarańczową pętlą), dodatkowo pozostawione kawałki świerszczy dla mrówek na karmidełku bardzo szybko łapią pleśń (dałam zdj) więc też nie jestem pewna czy mogą jeść takie spleśniałe jedzenie... Wie ktoś jak obniżyć wilgotność i/lub temperaturę? Woda mi się nigdzie nie skrapla.
IMG_20200625_202419.jpg
IMG_20200625_203001.jpg
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

czw 25 cze, 2020

Zauważyłem że w formikariach korkowych często rozwija się pleśń. Z tego co słyszałem ona wyżre wszstko to co musi a potem obumrze. Więc chyba pozostaje Ci tylko czekać i nie nawadniać gnazda przez jakiś czas. I koniecznie postaraj się zrobić wentylację :wink:.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 26 cze, 2020

Witam.
x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 i wpuściłam mrówki
Ile tych mrówek i jakie gniazdo? Odpowiedz i pokaż zdjęcie całości bo mam pewne obawy po tym że żadnej mrówki nie widać na zdjęciu które zamieściłaś :)
x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 Moje gniazdo wentylacji żadnej nie posiada, ale codziennie przez parę minut zostawiam otwarte, aby się przewietrzyło czy coś w ten deseń (i oczywiście cały czas jestem przy tym otwartym formikarium)
Ty na pewno piszesz o gnieździe (gdzie mrówki siedzą w korku), czy może o arenie (wybiegu)?
Jeśli o arenie to musisz pomyśleć jak dorobić wentylację.
x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 Co do temperatury to też nie wiem jak obniżyć bo teraz jest dosyć gorąco i formikarium zazwyczaj ma 20 - 24°C chociaż jak to pisze to ma 25°C
To normalna pokojowa temperatura, bodajże do 40°C nie ma się co martwić (ale nie mam pewności czy to było 40°C).
x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 bardzo szybko łapią pleśń
Znaczy w jakim czasie? Bo resztki raczej się wyjmuje po 24-48h żeby nie pleśniały, nie było roztoczy...
x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 Wie ktoś jak obniżyć wilgotność
Dorobić wentylację.
x_ami_x pisze: czw 25 cze, 2020 i/lub temperaturę?
Póki co nie ma takiej potrzeby, tylko w słońcu ich nie trzymaj to będzie dobrze.
ODPOWIEDZ