Śmietnik

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

wt 07 lip, 2020

Witam.
Mam pytanie, czy da się ustalić miejsce, gdzie kolonia ma mieć śmietnik? Jeśli tak, to jak?
Kolonie sprawiają mi problemy, ponieważ wyrzucają śmieci w różne miejsca na arenie, ale na szczęście nigdy w gnieździe.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 07 lip, 2020

Gonwienko pisze: wt 07 lip, 2020 Witam.
Mam pytanie, czy da się ustalić miejsce, gdzie kolonia ma mieć śmietnik? Jeśli tak, to jak?
Kolonie sprawiają mi problemy, ponieważ wyrzucają śmieci w różne miejsca na arenie, ale na szczęście nigdy w gnieździe.
Moje nigerki zawsze wyrzucają wszystko w rogach formikarium
Co do Myrmica, to nie mają w zwyczaju dbać o czystość
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 07 lip, 2020

Witam.
A jaki gatunek? Flavus miały zawsze śmietnik najdalej od wejścia gniazda, niger podobnie, niektórzy Messor dodają oddzielną małą arenę, bez poidełka, pokarmu itp.-tak była najdalej i najmniej sprzyjająca do życia i mrówki tam znoszą śmieci.
Pozdrawiam
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 10 lip, 2020

Zakładając że mówimy o Myrmica (ze stopki) - to nic tutaj nie pomoże, one takie są.
Jeśli chodzi o te bardziej porządnickie np. Lasiusy (wg. stopki) to większość wynosi śmieci na zasadzie - jak najdalej od gniazda w najmniej atrakcyjne miejsce.
Stąd pomysł z doczepieniem dodatkowej małej areny na śmietnik tak aby miały najdalej jak się da. Świetnie się sprawdza w przypadku Messorów.
Z Lasiusami nigdy takich problemów nie miałem - składają zwykle w rogu gdzie im pasuje.
Do założenia śmietnika w jakimś miejscu skłania je często pozostawienie trochę śmieci w pożądanym rogu. inaczej mrówki zakładają śmietnik w każdym miejscu.
Zostawianie śmieci wszędzie może też być objawem że mrówkom jest trochę ciasno w gnieździe
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 11 lip, 2020

U mnie mrówki zanoszą na miejsce gdzie daję karmiełka - wymieniam a w następnym dniu śmieci są same zaniesione
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 12 lip, 2020

srebrny pisze: sob 11 lip, 2020 U mnie mrówki zanoszą na miejsce gdzie daję karmiełka - wymieniam a w następnym dniu śmieci są same zaniesione
Hej, i u mnie robią tak samo :wink:.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

wt 14 lip, 2020

Można w jednym rogu położyć coś pod co będą mogły wynosić te śmieci. Np. kawałek papieru ze załamanymi rogami. Podżuć też tam na zachęte trochę śmieci. Możesz też utrudnić / wydłużyć dojście do tego miejsca
główny maruda
ODPOWIEDZ